vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Boží hod: Zajímavosti, které jste nevěděla

25. prosince 2012

Boží hod: Zajímavosti, které jste nevěděla

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Boží hod dárky Vánoce jidlo rodina

preventan-mimiforum-banner

Vánoce skončily, řekne si mnoho lidí poté, co se probudí ráno 25. prosince. Jenže to není tak docela pravda. Hlavním svátkem vánočním je totiž právě Boží hod.

Řada lidí považuje za vrchol Vánoc Štědrý den. Rodina se sejde u slavností tabule, povečeří kapra s bramborovým salátem, a pak vybaluje dárky pod stromečkem. Následující dva svátky jsou pak vítanými dny volna, kdy se navštěvují příbuzní a děti dostávají u babiček další nadílku, kterou jim tu nechal Ježíšek. Jenže hlavním vánočním svátkem je ve skutečnosti Hod boží.

Konec půstu, jsou tu hody

Právě v tento den, v první svátek vánoční, křesťané oslavují narození Ježíše Krista. Od půlnoci jsou proto k vidění v kostelech jesličky, které přilákají mnoho rodin a s dětmi, které do kostelů jinak příliš nechodí. A proč vlastně Boží hod? Je to jednoduché. S východem hvězdy na Štědrý večer skončil půst, který tradičně trval celý advent. Nyní přišla konečně chvíle na to se pořádně najíst – a začít hodovat. Typickým jídlem, které se tento den servírovalo na slavnostní tabuli, byla pečená husa či kachna, zelí a knedlík.

Žádné návštěvy a úklid

Na Boží hod se podle tradice nesmělo pracovat, a to včetně úklidu domácnosti. Aby hospodyňky zákaz neporušily, nestlaly dokonce ani postele. Šlo totiž o den určený k rozjímání. Proto se ani nechodilo po návštěvách. Lidé většinou zůstávali doma a chodili jen na mši, které se říkalo »hrubá«. Netrpělivě se čekalo na slunečné počasí. Protože podle tradice pokud obličej faráře při mši osvítilo slunce, značilo to hojnou úrodu vína v dalším roce.

Tradice neuvadají

Zatímco v Americe děti na Boží hod ráno teprve dostávají dárky, které Santa Claus v noci donesl komínem, u nás je 25. prosinec dnem návštěv. Babiček, dědečků či široké rodiny. Jak tento den prožijete, je jen na vás. Je ale dobré o tradicích vědět, anebo se jimi nechat inspirovat.

MIMIFORUM zjistilo: deti-a-rodina-bozi-hod-ii-sh-nahled

Boží hod – co možná netušíte

-          Štěstí přináší čerstvě upečený chléb. Podle pověr má spolu s vejci snesenými v tento den kouzelnou moc.

-          Štěstí nese údajně i to, když na Boží hod vystřelíte z pušky směrem k Měsíci.

-          Když na Boží hod prší, sucho úrodu poruší, říká jedna z pranostik.

-          Sledujte, odkud a odkdy tento den vane vítr. Od západu prý přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad a od poledne dobrý rok.

Zajímavost MIMIFORA:

Sv. Štěpán – den veselí

2. vánoční svátek, který připadá na 26. 12., připomíná mučedníka Štěpána a v naší zemi byl tradičně spojován s koledou. Svatý Štěpán byl jeden ze sedmi jáhnů první křesťanské komunity v Jeruzalémě, který neohroženě hovořil o vzkříšení Ježíše Krista. Byl ukamenován za tvrzení, že jsou Židé vinni Ježíšovou smrtí, a ten je roven Bohu. Tento den byl po dlouhá staletí u nás spojen s tradiční koledou, při níž koledníci chodili od domu k domu. Na rozdíl od Božího hodu šlo o den, který byl určený k návštěvám příbuzných a výměně dárků. Boží hod se nesl v duchu modliteb a rozjímání, sv. Štěpán je naopak dnem hojnosti, veselí a zábavy.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse