vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bosování: Je opravdu zdravé chození bez bot?

16. září 2013

Bosování: Je opravdu zdravé chození bez bot?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: barefooting Bosování chůze boty zdraví

preventan-mimiforum-banner

Chůze bez bot si získává stále více příznivců. Podle nich je zdravá a mnohem přirozenější, než chození v obuvi. Odborníci v tom ale tak jednotní nejsou. Záleží totiž hlavně na tom, po čem chodíte.

Preventan Akut

 • Doplněk stravy
 • Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek
 • 1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy)
 • Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé
  preventan-akut_small

  Doplněk stravy

Více ZDE

Chůze naboso, bosování, barefooting. Pod těmito názvy se skrývá jedno a to samé – chození bez bot. Podle těch, co mu holdují, je přirozené, zdravé, příjemné a boty jsou naopak vynálezem zcela zbytečným. Ortopedové se ale na celou věc tak radostně nedívají – na každém povrchu a u každého jedince totiž chůze naboso určitě zdravá není.

 

MIMIFORUM zjistilo:

4 důvody, proč chodit naboso

 1. Stimulujte akupresurní body. A to díky tomu, že se bosá chodidla dostanou do kontaktu s různými nerovnostmi povrchu, kamínky, větvičkami apod. Body jsou pak zodpovědné za fungování různých tělesních orgánů.
 2. 2.      Posilujete jiné svaly. O některých svalových skupinách možná ani nevíte, že je máte. Právě ty ale můžete procvičit a protáhnout, pokud se rozhodnete chodit naboso. Nesmí se to ale přehánět, aby nedošlo k přetížení svalů, které nejsou zvyklé pracovat.
 3. 3.      Budete chodit přirozeně. Je prokázáno, že chůze bez bot na vhodném povrchu je pro nohy přirozená. Navíc podporuje správné držení těla. Pomáhá s plochýma nohama a rovnat prsty.
 4. 4.      Odbouráte stres. Chůze naboso pomáhá odbourávat stres i psychické bloky, navíc má příznivý vliv na spánek. Lidé, kteří chodí bez bot, s nespavostí prý nemají žádné problémy.

 

Odborníci nejsou jednotní

I když má chůze bez bot čím dál více příznivců, lékaři a odborníci v názoru na ni jednotní nejsou. Fyzioterapeuti ji vesměs vítají, protože stimuluje nervovou soustavu a akupresurní body, podporuje správné držení těla, ale i krevní a imunitní systém. Ortopedové to ale tak radostně nevidí. Je totiž důležité, po čem chodíte – po dlažbách a chodnících či jiných tvrdých plochách chůze bez bot rozhodně vhodná není. A zvlášť u malých dětí, kterým může dokonce ublížit.

 

Bosování není pro všechny tema-tydne-bosovani-ii-sxc-nahled

Rozhodnete-li se chůzi naboso vyzkoušet, dejte pozor, po čem chodíte. Rovný tvrdý povrch není pro dlouhodobé chození bez bot vhodný, naopak tráva a písek je pro chodidlo ideální. Hlavní problém chůze naboso je nemalá možnost zranění nohy, proto není vhodná pro všechny – například pro diabetiky. Jste-li alergická na bodnutí hmyzem, pak na chůzi bez bot také zapomeňte – setkat se s ním totiž můžete velmi rychle. Pro všechny, kdo by rádi pocit chození bez bot vyzkoušeli, ale bojí se poranění, existují speciální prstové, tzv. barefootové, boty. Mají tenkou podrážku a imitují chůzi bez bot.


Tipy MIMIFORA:

4 místa pro procházky bez bot

-          Kovářov, park zážitků Zeměráj, asi 9 km od obce Orlík n.Vlt. , zde je asi kilometr dlouhá stezka určená k projití naboso. (http://www.zemeraj.cz/…tezka-naboso)  

-          Staré Hamry (ca 25 km od Frýdku Místku – zde naleznete naučnou  stezku Gruň: (http://www.stezka-grun.cz/osme_zast.html)  

-          Nové Hrady (30 km od Č. Budějovic, v Terezině údolí, najdete tzv. kneippovací chodníky ( http://www.babyfriendlyregion.cz/?p=2163 )  

-          Schrattenberg, Rakousko, cca 10 km od Břeclavi najdete stezku pro bosou nohu vedoucí do Valtic a dlouhou 5 km. (http://www.valtice.eu/…3207/p1=3207)  

Zdroj: www.bosaturistika.cz


Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse