vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Borelióza: Jaké má příznaky a jak se bránit?

6. srpna 2015

Borelióza: Jaké má příznaky a jak se bránit?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: encefalitida nemoc repelent borelióza klíště

preventan-mimiforum-banner

Na klíšťovou encefalitidu existuje očkování, na lymskou boreliózu, kterou také přenáší klíšťata, bohužel ne. Jaké má příznaky a co dělat, když máte klíště?

Až 3 500 nových případů. Tolik lidí se u nás ročně nakazí lymskou boreliózou. Skutečně nakažených, kteří o tom zatím nevědí, ale může být i dvakrát tolik. Nebezpečná nemoc, proti které není očkování, dokáže napáchat na zdraví velké škody. Pokud se neodhalí včas, může přinést vleklé a těžké chronické záněty, dokonce být i smrtelná.

 

Klíště se živí krví

Klíště obecné se živí krví a dožívá se dvou až tří let. Na jaře, jakmile se oteplí, hledá nové hostitele, ze kterých by se posilnilo. Těmi jsou většinou drobní hlodavci a ptáci, kteří jsou častými přenašeči nemocí. A právě tak se nakazí nemocemi, které pak přenese na člověka. Mezi nimi je i nebezpečná lymská borelióza.

 

MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní příznaky boreliózy

 

 - Červená skvrna kolem místa přisátí klíštěte (případně kolem místa štípnutí hmyzem). Většinou mívá typický bílý střed. Až u poloviny nemocných se ale neobjeví, a přesto boreliózou trpí. Neznamená to, že bez skvrny nemůžete mít boreliózu!

-  V první fázi se také mohou objevit příznaky, které lze zaměnit s chřipkou. Silná bolest hlavy, horečka, únava, malátnost, třesavka, vyčerpanost, bolest kloubů. Proto se nemoc často v zárodcích podcení.

– Když se nemoc dostane do druhé fáze, objevují se srdeční a neurologická postižení (zánět mozkových blan, zánět nervových kořenů, obrna lícního nervu, silné pocity bušení srdce). Mohou se vyskytnout kožní projevy, intenzivní bolest v zádech, mravenčení v končetinách apod.

-   Ve třetí fázi nemoci vznikají změny na orgánech, hlavně na kůži a kloubech. Typické jsou např. bolesti a otoky velkých kloubů.

-   Mezi komplikace boreliózy patří chronické záněty (např. kolenního kloubu), nervové poruchy, poruchy srdeční činnosti, potíže s pamětí a koncentrací apod.

 

Důležitá je prevence

Protože na boreliózu neexistuje očkování, o to důležitější je prevence. Základem je repelent. Na trhu je jich k dispozici celá řada, ne všechny jsou ale stejně účinné. Proto se vždy řiďte se tím, kolik obsahuje látky zvané DEET. Jedná se o N,N-diethyl-meta-toluamid, repelentní látku, která byla vyvinutá pro americkou armádu za 2. světové války. Čím více jí přípravek obsahuje, tím déle chrání před nežádoucím hmyzem. Pokud ji nemá vůbec, a je založen pouze na rostlinných výtažcích, může poskytnout ochranu třeba jen na 10 minut. Do lesa a přírody volte raději světlé oblečení, dlouhé kalhoty a zavřenou obuv.

 

Co dělat, když máte klíště? deti-a-rodina-borelioza-a-jak-se-ji-branit-ii-sh-nahled

Co dělat, když máte klíště a obavu z nemoci? Můžete ho nechat vyšetřit v laboratoři. Vyšetření stanoví přítomnost boreliózy, klíšťové encefalitidy a ehrlichiózy. Stačí, když klíště dáte do igelitového sáčku a zašlete na adresu laboratoře. Vše si hradíte sama, a vyjde vás na 1470 Kč na všechny tři choroby. Levnější a rychlejší možností je novinka, tzv. Borrelia test, který koupíte v lékárnách.  Během deseti minut tak odhalíte, zda je klíště infikované, anebo ne.

 

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse