banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Borelióza: Jaké má příznaky a jak se bránit?

6. srpna 2015

Borelióza: Jaké má příznaky a jak se bránit?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: encefalitida nemoc repelent borelióza klíště

preventan-mimiforum-banner

Na klíšťovou encefalitidu existuje očkování, na lymskou boreliózu, kterou také přenáší klíšťata, bohužel ne. Jaké má příznaky a co dělat, když máte klíště?

Až 3 500 nových případů. Tolik lidí se u nás ročně nakazí lymskou boreliózou. Skutečně nakažených, kteří o tom zatím nevědí, ale může být i dvakrát tolik. Nebezpečná nemoc, proti které není očkování, dokáže napáchat na zdraví velké škody. Pokud se neodhalí včas, může přinést vleklé a těžké chronické záněty, dokonce být i smrtelná.

 

Klíště se živí krví

Klíště obecné se živí krví a dožívá se dvou až tří let. Na jaře, jakmile se oteplí, hledá nové hostitele, ze kterých by se posilnilo. Těmi jsou většinou drobní hlodavci a ptáci, kteří jsou častými přenašeči nemocí. A právě tak se nakazí nemocemi, které pak přenese na člověka. Mezi nimi je i nebezpečná lymská borelióza.

 

MIMIFORUM zjistilo:
Hlavní příznaky boreliózy

 

 - Červená skvrna kolem místa přisátí klíštěte (případně kolem místa štípnutí hmyzem). Většinou mívá typický bílý střed. Až u poloviny nemocných se ale neobjeví, a přesto boreliózou trpí. Neznamená to, že bez skvrny nemůžete mít boreliózu!

-  V první fázi se také mohou objevit příznaky, které lze zaměnit s chřipkou. Silná bolest hlavy, horečka, únava, malátnost, třesavka, vyčerpanost, bolest kloubů. Proto se nemoc často v zárodcích podcení.

– Když se nemoc dostane do druhé fáze, objevují se srdeční a neurologická postižení (zánět mozkových blan, zánět nervových kořenů, obrna lícního nervu, silné pocity bušení srdce). Mohou se vyskytnout kožní projevy, intenzivní bolest v zádech, mravenčení v končetinách apod.

-   Ve třetí fázi nemoci vznikají změny na orgánech, hlavně na kůži a kloubech. Typické jsou např. bolesti a otoky velkých kloubů.

-   Mezi komplikace boreliózy patří chronické záněty (např. kolenního kloubu), nervové poruchy, poruchy srdeční činnosti, potíže s pamětí a koncentrací apod.

 

Důležitá je prevence

Protože na boreliózu neexistuje očkování, o to důležitější je prevence. Základem je repelent. Na trhu je jich k dispozici celá řada, ne všechny jsou ale stejně účinné. Proto se vždy řiďte se tím, kolik obsahuje látky zvané DEET. Jedná se o N,N-diethyl-meta-toluamid, repelentní látku, která byla vyvinutá pro americkou armádu za 2. světové války. Čím více jí přípravek obsahuje, tím déle chrání před nežádoucím hmyzem. Pokud ji nemá vůbec, a je založen pouze na rostlinných výtažcích, může poskytnout ochranu třeba jen na 10 minut. Do lesa a přírody volte raději světlé oblečení, dlouhé kalhoty a zavřenou obuv.

 

Co dělat, když máte klíště? deti-a-rodina-borelioza-a-jak-se-ji-branit-ii-sh-nahled

Co dělat, když máte klíště a obavu z nemoci? Můžete ho nechat vyšetřit v laboratoři. Vyšetření stanoví přítomnost boreliózy, klíšťové encefalitidy a ehrlichiózy. Stačí, když klíště dáte do igelitového sáčku a zašlete na adresu laboratoře. Vše si hradíte sama, a vyjde vás na 1470 Kč na všechny tři choroby. Levnější a rychlejší možností je novinka, tzv. Borrelia test, který koupíte v lékárnách.  Během deseti minut tak odhalíte, zda je klíště infikované, anebo ne.

 

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa