vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bolestivá menstruace: Takto ji zvládnete!

6. června 2013

Bolestivá menstruace: Takto ji zvládnete!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: kofein břicho bolest menstruace křeče

preventan-mimiforum-banner

Minimálně polovina žen si stěžuje na bolestivou menstruaci. Jak ji zvládnout, aniž byste musela jíst léky ve velkém? Zde jsou ověřené tipy. 

Čtyřistakrát v životě. Právě tolikrát má menstruaci průměrná žena. Zatímco jedna má krvácení slabé a bez potíží, jiná trpí na velké bolesti a ztratí notnou dávkou krve. Až 50 % žen si skutečně na nepříjemné křeče a bolesti stěžuje. Jak na ně co nejlépe vyzrát a zmírnit je, a přitom se pokud možno vyhnout práškům a medikamentům?


Nahřívejte břicho

Lehněte si a na podbřišek položte termofor s teplou vodou či nahřátý polštářek nebo obklad, vhodný je i teplý obklad ze soli. Navrch se můžete přikrýt dekou. Teplo v tomto případě nejlépe pomáhá. Odpočívejte, zkuste se vyspat.


Tip MIMIFORA: zdravi-a-krasa-bolestiva-menstruace-ii-sh-nahled

Když cítíte, že se blíží menstruace, můžete vyzkoušet koupel v teplé vodě, do které přidáte rozmarýnový, případně tymiánový olej. Následné bolesti by měly být menší.


Čaj z kontryhelu

Říká se o něm, že zmírňuje bolestivou menstruaci a zeslabuje krvácení. Při menstruačních potížích pijte silnější čaj 3× denně.  


Tip MIMIFORA:

Smíchejte jitrocel, kontryhel, řebříček a měsíček lékařský, připravte z něj čaj a ten pijte dva až tři dny před očekávanou menstruací jednou denně. Bolesti budou výrazně slabší.


Zajíc z jógy

V józe se této poloze říká zajíc. Je snadná, zvládne ji každý, přitom dokáže ulevit při menstruačních bolestech. Jak na ni? Klekněte si, opřete se o paty a ruce natáhněte před sebe a čelem se dotkněte podlahy. Vydržte v této poloze, dokud neucítíte úlevu.


Nepít kávu

Je prokázáno, že káva a kofeinové nápoje bolesti při menstruaci zhoršují. Proto je dobré se jich vyvarovat nejen v jejím průběhu, ale nejlépe už pár dní předem.


Pupalkový olej

Bolesti při menstruaci umí příznivě ovlivnit i pupalkový olej, ale je třeba jej užívat v předstihu, alespoň měsíc. Ženy, které ho vyzkoušely, tvrdí, že bolesti a křeče byly slabší.


Majoránka

Dalším osvědčeným pomocníkem na bolestivou menstruaci je obyčejná majoránka, která většinou nechybí v žádné kuchyni. Stačí, když vrchovatou lžíci zalijete čtvrt litrem vroucí vody a necháte čtvrt hodiny louhovat. Poté přeceďte a odvar vypijte.


MIMIFORUM zjistilo:
Další rady, co dělat při bolestivé menstruaci

-    Omezit solení.
-    Vynechat sladkosti, omezit přísun bílého pečiva.
-    Zvýšit přísun vitaminu B6, železa i hořčíku. Vhodné jsou např. banány či ořechy.
-    Dodržovat pitný režim, vhodné jsou hlavně bylinné čaje (kortyhel, maliník, meduňka, jablečník apod.).

Text: ino
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse