vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bolest paty: Co může znamenat?

8. dubna 2014

Bolest paty: Co může znamenat?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: povázka ostruha noha Pata bolest zánět

preventan-mimiforum-banner

Bolest paty, která dokáže řádně znepříjemnit život, může mít řadu příčin. Mezi ty nejčastější patří zánět povázky a patní ostruha.

Zánět povázky a patní ostruha – to jsou dvě velmi časté příčiny bolestí pat. Jak je poznáte a co dělat, když se objeví?

 

Zánět povázky (plantární fasciitida)

Nejčastější příčina bolesti paty u dospělých, která chůzi dokáže řádně znepříjemnit. Tzv. plantární fascie je velká šlacha v chodidle, která vede od prstů k patě a přiléhá k patní kosti. Pokud dojde k jejímu přetížení, fascie se natáhne a vznikne v ní trhlina. Rázem se objeví zánět, který se projeví bodavou bolestí při chůzi, a to hlavně v okolí paty. Nejhorší pak bývá ráno, když se rozcházíme a po sezení či odpočinku. Během chůze pak bolest pomalu ustupuje.

 

Jak tomu předejít: Nohy a chodidla extrémně nepřetěžovat, nosit kvalitní sportovní obuv vhodnou pro dané sportovní aktivity, která tlumí nárazy, nenosit opotřebené a sešlapané boty (životnost bot je cca 7 – 8 000 km chůze), masírovat pravidelně chodidla, nezapomínat na střečink (přitažení prstů nohy nahoru), a to denně.

 

Co dělat: Nohu nepřetěžovat, ledovat několikrát denně vždy 20 min. Nepomůže-li to a bolest do čtyř týdnů neustoupí, navštívit lékaře.

 

Patní ostruha

Další velmi častá příčina bolestí v oblasti paty. Máte-li pocit, že nešlapete po rovné zemi, ale po jehlách a každý krok pronásleduje bolest kolem paty, pak je pravděpodobné, že máte právě patní ostruhu. V tomto případě jde o zvápenělou šlachu na plosce nohy. Ta vybíhá od paty až prstům.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak poznáte patní ostruhu

-          Bolest paty v plosce nebo na vnitřním okraji paty.

-          Můžete mít pocit, že pata je naražená.

-          Bolest je největší na začátku zátěže – ráno po vstávání, po delším sezení, ale neustává ani večer v klidu.

-          Při došlapu cítíte bodavou bolest.

-          Bolest se horší při větší zátěži.

 

Jak se ostruha léčí zdravi-a-krasa-bolest-paty-ii-sxc-nahled

Pokud máte podezření na patní ostruhu, vyhledejte lékaře. Spolehlivě ji totiž prokáže jen rentgen. Léčbu pak doporučí ortoped, ale je třeba se připravit, že na každého zabírá něco jiného – elektroléčba, laser, ultrazvuk, používají se protizánětlivé masti apod. Velké oblibě se těší rázová vlna, kde se mluví až o 95% účinnosti, ale je třeba počítat s tím, že ji budete muset hradit. Možností je i radioterapie, a když nic nezabírá, pak operace.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse