vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bolest hlavy v těhotenství: Co s ní?

19. listopadu 2014

Bolest hlavy v těhotenství: Co s ní?

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: dehydtratace preeklampsie bolest hlavy těhotenství hormony

preventan-mimiforum-banner

Bolest hlavy patří v těhotenství k častým komplikacím. Co za ní stojí a jak s ní bojovat, když přijde?

Když vás začne bolet hlava a nepřestává, vezmete si prášek proti bolesti. Ten většinou pomůže a záhy se vám uleví. Pokud jste ale těhotná, může bolest hlavy znamenat pořádný problém. Na většinu pilulek totiž můžete zapomenout.

 

Za bolest mohou nejen hormony

Je prokázáno, že těhotné ženy hlava bolí častěji, než netěhotné. Často za to mohou hormonální změny, ale důvodů může být víc. Malý příjem tekutin, únava, stres, ale i náhlá abstinence – třeba od cigaret, anebo od kávy či alkoholu.

 

Jak se bolestem bránit

Jako prevence proti bolestem hlavy v těhotenství se doporučuje dostatečný odpočinek a příjem tekutin. Nezapomínejte hodně pít, protože právě dehydratace může bolesti hlavy vyvolávat. Je dobré do denního režimu začlenit pohyb na vzduchu, jíst pravidelně a vyhnout se prostředí, které by bolest hlavy mohlo vyvolat (zakouřené prostory, příliš hlučná místa, prostory se špatným, vydýchaným vzduchem apod.).

 

Kdy vyhledat lékaře sex-a-vztahy-bolest-hlavy-v-tehotenstvi-ii-sh-nahled

Bolí-li vás v těhotenství hlava jen občas, pravděpodobně o nic vážného nepůjde. Je-li však bolest dlouhodobá, příliš silná a bodavá, doprovází ji jiné příznaky (horečka, rozostřené vidění, otoky končetin), vyhledejte vždy lékaře. Nevyplatí se experimentovat, protože silná bolest hlavy může být jedním z příznaků vážných těhotenských komplikací, jako je např. preeklampsie.

 

Tipy MIMIFORA:

Jak vyzrát na bolest hlavy v těhotenství

 

-          Je-li to možné, lehněte si do klidné, temnější místnosti a na čelo si dejte obklad, který by měl být pevně utažený kolem spánků. Zavřete oči, zkuste si odpočinout a usnout.

 

-          Vypijte sklenici vody. Pokud jste toho přes den moc nevypila, zkuste pozvolna dohnat příjem tekutin.

 

-          Omezte kávu, pokud jí pijete příliš. Naopak pokud jste ji náhle vysadila, zkuste si ji pro změnu uvařit. Adaptace těla na nedostatek či nadbytek kofeinu se může projevit bolestí hlavy.

 

-          Lékům proti bolesti je vhodné se v těhotenství vyhnout, zvlášť v 1. trimestru. Pokud lék užít potřebujete, pak jen s účinou látou paracetamol. Užití je vhodné konzultovat s lékařem či lékárníkem a řídit se informacemi v příbalovém letáku.

 

-          Uvařte si bylinkový čaj. Od bolesti hlavy pomáhá ulevit máta, heřmánek či meduňka.

 

-          Zajděte si na masáž. Zjistěte si, kde provádějí masáže těhotných žen a vydejte se na ni. Uvolníte se, zbavíte napětí a stresu a ustoupit by měla i bolest hlavy.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse