banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Bolavé oči: Jak přežít práci s počítačem!

5. února 2016

Bolavé oči: Jak přežít práci s počítačem!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: oční kapky suché oči práce na počítači oči pálení zdraví

preventan-mimiforum-banner

Práce na počítači, stejně jako dlouhé dívání se na televizi, očím neprospívá. Vysychají, bolí a pálí. Co na ně platí a jak proti tomu můžete bojovat?

Diskutujte: Jak chráníte své oči před škodlivými vnějšími vlivy?


Znáte to sama. Jakmile sedíte déle u počítače a díváte se upřeně do monitoru, začnou vás oči pálit, svědit a bolet. Tato činnost jim zkrátka neprospívá. Vadí jim totiž jak pohled na jedno místo, tak i to, že při soustředěném pohledu na obrazovku velmi málo mrkáme. Díky tomu se nedostatečně roztírá slzný film po povrchu oka, který ho chrání. Pokud k tomu ale nedochází, oči vysychají, řežou a pálí. Až 75 % lidí, které pravidelně pracují s počítače, si pak v souvislosti s tím stěžuje na oční potíže.

MIMIFORUM zjistilo:

● Pokud je člověk v klidu a na nic se upřeně nedívá, zamrká za minutu průměrně 22×.
● Čtete-li knížku, mrknete zhruba desetkrát za minutu.
● Díváte-li se do monitoru počítače, mrknete průměrně 8× za minutu.

Toto očím nesvědčí!

Očím nesvědčí nejen práce u počítače, ale i dlouhé sezení u televize, pobyt v klimatizovaných místnostech, příliš suchý vzduch, nebo průvan. Vhodné pro ně není ani příliš intenzivní, nebo naopak velmi slabé, osvětlení v místnosti. Podle odborníků je nejlepší se veškerým dráždivým podnětům co nejvíce vyhýbat, což ale bohužel není možné. Proto se vyplatí dopřát očím co největší odpočinek a dát na následující rady.

MIMIFORUM zjistilo:

Práce na počítači může mít negativní účinky nejen na oči, ale i na kůži. U velmi citlivých jedinců se totiž při intenzivním sledování monitoru objevily kožní vyrážky, svědění a loupání pokožky v oblasti obličeje a očních víček. Trápí-li vás podobný problém, obraťte se na lékaře.

MIMIFORUM radí: zdravi-a-krasa-jak-prezit-praci-s-pocitacem-2-ing-nahled

Tipy, jak chránit oči před počítačem

Mrkejte a nedívejte se jen do obrazovky. Pokud pracujete u počítače, myslete na své oči a sama občas mrkněte navíc. Pomáhá také to, když chvílemi uhnete pohledem na jiné místo v dálce větší než 5 metrů a zaměříte se na něj.

Odpočívejte a cvičte s očima. Při intenzivní práci s počítačem si dělejte pravidelné přestávky, ideálně po hodině práce. Zavřete oči, přikryjte je dlaněmi, ale netlačte na ně a odpočívejte. Představujte si barvy – čím tmavší, tím pro oči lepší. Pomáhá také intenzivní mrkání, zhruba dvakrát za každých 10 sekund. Zkusit můžete i speciální oční cviky.
Používejte oční kapky. Suchou oční sliznici dobře zvlhčí speciální oční kapky. Existují takové, které jsou určeny přímo na suché a podrážděné oči, postačí také tekuté slzy. O vhodných právě pro vás se můžete poradit v lékárně.

Jak na oční cviky

● Zavřete oči, a poté zorničkami přejíždějte doprava, doleva, nahoru a dolů. Několikrát opakujte.
● Zaostřujte. Po dobu 10 až 15 sekund sledujte blízký předmět, například prst, anebo tužku. Poté se stejnou dobu dívejte na vzdálený předmět. Několikrát opakujte.
● Velmi pomalu hýbejte očima nahoru a dolů, celkem šestkrát. Neměla byste však při tom vůbec pohnout hlavou, pouze očima.
● Zkuste tzv. palming, o kterém se někdy mluví jako o pohledu do tmy. Oči zakryjte dlaněmi, prsty na čele překřižte. Lokty opřete o stůl a relaxujte.  Ukazováčky můžete zároveň masírovat svaly v okolí očí.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:40 16.03.2018 - Zdeňka -

Správné osvětlení

Všichni to svádějí na práci za počítačem, ale málokdo myslí na to, že oči unavuje i špatné osvětlení. Pár tipů na to, jak si oči chránit, jsem našla taky tady v tomto článku – lighting.philip­s.cz/vzdelava­ni/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/7-zasad-pro-ochranu-zraku-deti Tak se když tak můžete inspirovat 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa