vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bolavé oči: Jak přežít práci s počítačem!

5. února 2016

Bolavé oči: Jak přežít práci s počítačem!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: oční kapky suché oči práce na počítači oči pálení zdraví

preventan-mimiforum-banner

Práce na počítači, stejně jako dlouhé dívání se na televizi, očím neprospívá. Vysychají, bolí a pálí. Co na ně platí a jak proti tomu můžete bojovat?

Diskutujte: Jak chráníte své oči před škodlivými vnějšími vlivy?


Znáte to sama. Jakmile sedíte déle u počítače a díváte se upřeně do monitoru, začnou vás oči pálit, svědit a bolet. Tato činnost jim zkrátka neprospívá. Vadí jim totiž jak pohled na jedno místo, tak i to, že při soustředěném pohledu na obrazovku velmi málo mrkáme. Díky tomu se nedostatečně roztírá slzný film po povrchu oka, který ho chrání. Pokud k tomu ale nedochází, oči vysychají, řežou a pálí. Až 75 % lidí, které pravidelně pracují s počítače, si pak v souvislosti s tím stěžuje na oční potíže.

MIMIFORUM zjistilo:

● Pokud je člověk v klidu a na nic se upřeně nedívá, zamrká za minutu průměrně 22×.
● Čtete-li knížku, mrknete zhruba desetkrát za minutu.
● Díváte-li se do monitoru počítače, mrknete průměrně 8× za minutu.

Toto očím nesvědčí!

Očím nesvědčí nejen práce u počítače, ale i dlouhé sezení u televize, pobyt v klimatizovaných místnostech, příliš suchý vzduch, nebo průvan. Vhodné pro ně není ani příliš intenzivní, nebo naopak velmi slabé, osvětlení v místnosti. Podle odborníků je nejlepší se veškerým dráždivým podnětům co nejvíce vyhýbat, což ale bohužel není možné. Proto se vyplatí dopřát očím co největší odpočinek a dát na následující rady.

MIMIFORUM zjistilo:

Práce na počítači může mít negativní účinky nejen na oči, ale i na kůži. U velmi citlivých jedinců se totiž při intenzivním sledování monitoru objevily kožní vyrážky, svědění a loupání pokožky v oblasti obličeje a očních víček. Trápí-li vás podobný problém, obraťte se na lékaře.

MIMIFORUM radí: zdravi-a-krasa-jak-prezit-praci-s-pocitacem-2-ing-nahled

Tipy, jak chránit oči před počítačem

Mrkejte a nedívejte se jen do obrazovky. Pokud pracujete u počítače, myslete na své oči a sama občas mrkněte navíc. Pomáhá také to, když chvílemi uhnete pohledem na jiné místo v dálce větší než 5 metrů a zaměříte se na něj.

Odpočívejte a cvičte s očima. Při intenzivní práci s počítačem si dělejte pravidelné přestávky, ideálně po hodině práce. Zavřete oči, přikryjte je dlaněmi, ale netlačte na ně a odpočívejte. Představujte si barvy – čím tmavší, tím pro oči lepší. Pomáhá také intenzivní mrkání, zhruba dvakrát za každých 10 sekund. Zkusit můžete i speciální oční cviky.
Používejte oční kapky. Suchou oční sliznici dobře zvlhčí speciální oční kapky. Existují takové, které jsou určeny přímo na suché a podrážděné oči, postačí také tekuté slzy. O vhodných právě pro vás se můžete poradit v lékárně.

Jak na oční cviky

● Zavřete oči, a poté zorničkami přejíždějte doprava, doleva, nahoru a dolů. Několikrát opakujte.
● Zaostřujte. Po dobu 10 až 15 sekund sledujte blízký předmět, například prst, anebo tužku. Poté se stejnou dobu dívejte na vzdálený předmět. Několikrát opakujte.
● Velmi pomalu hýbejte očima nahoru a dolů, celkem šestkrát. Neměla byste však při tom vůbec pohnout hlavou, pouze očima.
● Zkuste tzv. palming, o kterém se někdy mluví jako o pohledu do tmy. Oči zakryjte dlaněmi, prsty na čele překřižte. Lokty opřete o stůl a relaxujte.  Ukazováčky můžete zároveň masírovat svaly v okolí očí.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
20:40 16.03.2018 - Zdeňka -

Správné osvětlení

Všichni to svádějí na práci za počítačem, ale málokdo myslí na to, že oči unavuje i špatné osvětlení. Pár tipů na to, jak si oči chránit, jsem našla taky tady v tomto článku – lighting.philip­s.cz/vzdelava­ni/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/7-zasad-pro-ochranu-zraku-deti Tak se když tak můžete inspirovat 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse