vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bolavé a suché oči: Co na ně zabírá?

24. listopadu 2015

Bolavé a suché oči: Co na ně zabírá?

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: Sjögrenův syndrom umělé slzy suché oko bolest oči svědění pálení

preventan-mimiforum-banner

Suché a bolavé oči trápí většinu těch, kteří denně pracují s počítačem. Co ještě může za potíže a jak na ně vyzrát?

OcuMax Lutein 4 Farmax

·    Obsahuje přírodní karotenoidy (lutein, zeaxanti) a bylinné extrakty (borůvka, světlík).
·    Vysoký obsah luteinu – 15mg, tj. čistého 12 mg.
·    Vhodný k dlouhodobému užívání.

ocumax-lutein-4-farmax-nahled

Doplněk stravy

 

Více ZDE

 

Pálení očí, zčervenání, pocit cizího tělesa v oku, únava očí a bolest. To jsou hlavní příznaky toho, že vás trápí suché oči. V době počítačů a věčného dívání do monitoru nejde o nic neobvyklého ani mezi mladšími lidmi. Starší pak trápí o to více. Každý pátý pacient, který přijde k očnímu lékaři, trpí právě syndromem suchého oka.

Suché oči trápí většinu žen

Jako syndrom suchého oka označují lékaři stav, kdy se netvoří dostatečné množství slz, mění se kvalita slzní tekutiny, či se příliš odpařuje. Jednoduše řečeno – slzní film, který oko zvlhčuje, neplní svoji funkci a výsledkem je suché oko. Může ho způsobit celá řada faktorů. Mezi ty hlavní patří práce s počítačem, klimatizace a přetopené místnosti, ale i smog či některá onemocnění. Časté je u lidí, kteří nosí kontaktní čočky, ale i u uživatelek hormonální antikoncepce. Velmi běžné jsou pak suché oči v menopauze, kdy trápí až 60 % žen. Naproti tomu muže postihuje poměrně málo – jen ze 7 až 10 %.

Tip MIMIFORA

Zjistěte, zda máte syndrom suchého oka!

● Vezměte si stopky.

● Mrkněte dvakrát, po druhém mrknutí spusťte stopky a dívejte se před sebe. Co nejdéle už nemrkejte.

● Stopky stiskněte ve chvíli, kdy začnete pociťovat pálení či suchost oka.

● Pokud je naměřená doba 5 sekund a méně, možná máte suché oko. Jde o tzv. NIBUT (neinvazivní doba přerušení slzného filmu), což je čas mezi posledním mrknutím a okamžikem, kdy začnete cítit zmíněné příznaky.

Máte suché oko? Rozhodne lékař.

Pokud vás problém se suchýma očima začne trápit a neustoupí, naopak se opakuje a stupňuje, navštivte lékaře. Ten pomocí speciálního testu odhalí, zda skutečně trpíte syndromem suchého oka. Nedostatek slz může být totiž projevem i jiné nemoci, například Sjögrenova syndromu. Jde o autoimunitní onemocnění, které více postihuje ženy a kromě očí mohou díky němu vysychat i slinné či další žlázy, například žlázky ve vagině. To působí nepříjemnou suchost při pohlavním styku.

MIMIFORUM zjistilo:

Co pomáhá na suché oči

Umělé slzy. Speciální kapky do očí, které pomáhají nahradit tvorbu slz a zvlhčí oko. Jde o nejčastější léčbu syndromu suchého oka. Je třeba kapat pravidelně, i několikrát denně.

Stimulace tvorby slz. O některých vitaminech a živinách je prokázáno, že pomáhají chránit čočku a sítnici před poškozením a oko zvlhčit. Také podporují přirozenou stimulaci tvorby slz. Jde o vitaminy A, C, B6 a E. Pro oči jsou nepostradatelné také karotenoidy, hořčík či omega 6 mastné kyseliny. 

Dostatečně větrejte. Zároveň ale nezůstávejte v průvanu, a to platí i o klimatizaci.

Zvlhčujte vzduch. Zjistěte si, jakou vlhkost vzduchu v místnosti máte. Je-li příliš suchý, vyplatí se pořídit si zvlhčovač vzduchu.

Vyhýbejte se zakouřeným prostorám. Suchým očím neprospívá pobyt v zakouřeném prostředí. Omezte jej na minimum, nejlépe se mu zcela vyhněte.

Dělejte si přestávky. Pokud sedíte dlouhé hodiny před monitorem počítače, dělejte si krátké přestávky. Oči, které se soustředěně dívají na obrazovku, méně mrkají, a to vede k tomu, že se slzný film nedostatečně rozdělí na povrchu oka.

Jezte správnou stravu. Dopřejte si dostatek jídla s obsahem betakarotenu. Především rajčata, špenát, brokolici, zelí, ale také meruňky, cukrový meloun, avokádo, anebo papáju.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
17:14 28.07.2021 - Danula -

Pichani v ocich

Dobrý den ráda bych se chtěla zeptat jestli by jste mi neporadil moji mamce dost často boli v očích citi je jak napuchly mysli si ze je to alergie ale ja si to nemyslím někdy si da kapky do oci a na par hodin ji to prejde ale trva to uz delsi dobu poradite nam predem dekuji za odpověď

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse