vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bojím se mít miminko. Mám strach z porodu!

14. září 2017

Bojím se mít miminko. Mám strach z porodu!

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: panika bolest strach porod miminko

preventan-mimiforum-banner

Mít strach z porodu není nic neobvyklého. Problém ale je, pokud přeroste přes hlavu a žena kvůli němu dítě vůbec odmítá počít. 

„Mám tak šílený strach z porodu, že se kvůli tomu bojím mít dítě. A tak se při sexu raději dvojnásobně chráním. Beru prášky a používáme kondom. Mám takový strach, že by se mně či miminku při porodu něco stalo, že asi matkou ani nikdy nebudu,“ svěřuje se Andrea (31).

 

Strach nesmí přerůst přes hlavu

Strach z porodu není nic neobvyklého. Podle odborníků jej má minimálně 60 % žen, avšak většina z nich v rozumné míře. Problém ale nastane, pokud žena začne panikařit a vše jí začne přerůstat přes hlavu. Pokud má z porodu takový strach, že kvůli tomu odmítá počít dítě, je třeba to co nejdříve řešit. Nestačíte-li na to sami, pak je na řadě odborník.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Strach vede k těžším porodům!

Je prokázáno, že ženy, které se velmi bojí, mají těžší porody a nejdou u nich tak hladce jak u žen, jejichž strach je normální. Může za to mimo jiné stresový hormon kortizol. Pokud je jeho hladina neúměrně vysoká, může to vést ke špatnému zásobení kyslíkem, snížení průtoku krve placentou a k poruše děložní činnosti.

 

Mám strach z krve a bolesti sex-a-vztahy-bojim-se-mit-miminko-ii-sxc-nahled

„Nesnáším bolest a krev. Mám velmi nízký práh bolesti, jsem na umření, jen když se říznu do prstu. Vůbec si nedovedu představit, co by mě čekalo u porodu. Mám z něj tak strašný strach, že se dětí radši vzdám. Už mi kvůli tomu sice zkrachovaly dva vztahy, ale já tu hrůzu prostě nedokážu překonat,“ vysvětluje Mirka (33). Je jasné, že s takovým strachem si sama neporadí a návštěva odborníka je nezbytná. I když může jít o běh na dlouhou trať, panický strach se dá odbourat.

 

Tipy MIMIFORA:

3 tipy, jak překonat strach z porodu

 

– Nepřipouštějte si komplikace. Myslete pozitivně, těšte se na miminko. Negativními myšlenkami ničemu nepomůžete. Strach může vše jen zhoršit.

 

– Nepátrejte na internetu. Zde totiž snadno narazíte i na doslova »hororové« popisy porodů, či potratů v pozdní fázi těhotenství. Raději se jim vyhněte, jinak vám bude ještě hůře. Tím, že budete tyto zprávy číst, ničemu nepomůžete.

 

– Ptejte se lékaře. Máte-li strach z bolesti, předem se informujte o možnosti, jak ji utlumit. Hojně využívanou možností rodících žen je tzv. epidurál, který vám pomůže velké bolesti překonat. Ptejte se lékaře, jaké jsou možnosti.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse