vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Blíží se Vánoce a já nemám peníze na dárky!

23. listopadu 2015

Blíží se Vánoce a já nemám peníze na dárky!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: exekutor půjčky peníze finance dárky exekuce Dluhy Vánoce děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Vánoce jsou tu už za pár týdnů a řada lidí řeší stejný problém – na dárky nemají peníze. Co udělat, když se ocitnete v podobné situaci?

Valecaps Plus

  • Doplněk stravy.
  • Přírodní tobolky.
  • Bez nežádoucích účinků a návykových látek.
  • Obsahuje rostlinné výtažky z kořene šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) a kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).
  • Vysoký a garantovaný obsah účinné látky – 100 mg výtažku z kořene kozlíku lékařského.
valecaps

Doplněk stravy

Více ZDE!

 

 „S manželem žijeme od výplaty k výplatě. Nemáme peněz nazbyt a ke konci měsíce nám nevychází ani na jídlo. Jsem zoufalá – blíží se Vánoce a já nemám peníze na dárky,“ vypráví se slzami v očích Emílie (37). „Letos jsem se rozhodla, že to vyřeším jinak. Na dárky si půjčím. Chci vidět rozzářené oči dětí pod stromečkem. Přestože vím, že to budu splácet rok. A to vůbec netuším z čeho. Banka mi půjčku nedá, a tak musím jít jinam,“ pokračuje.

Každý desátý nemá na splácení půjček

Paní Emílie v podobné situaci není zdaleka sama. V loňském roce si peníze na dárky půjčil podle odhadů každý třetí člověk. Nemuselo jít vždy o bankovní či nebankovní půjčky, ale i o peníze od kamarádů či příbuzných. Statistiky nehovoří příliš radostně– každý desátý člověk má problém se splácením. Díky tomu u nás stoupá počet dlužníků a exekucí. Radost z vánočních dárků se mění ve smutek a deprese.

Jeden rok dárky, druhý exekuce

„Na vánoční dárky jsem si půjčila loni a už bych to nikdy neudělala. Neodhadla jsem situaci a po brzy se ukázalo, že nemám z čeho splácet. Nedávno přišli exekutoři a sebrali nám doma vše. Letošní Vánoce budou díky tomu bez peněz a v holobytě. Jsem naprosto zoufalá a vůbec to nezvládám,“ popisuje vlastní zkušenost Iva (40).

MIMIFORUM zjistilo:

● Pokud si na dárky půjčujete, vždy si předem zjistěte, kolik budete muset doopravdy splatit. Poslouží vám k tomu údaj RPSN, což je ukazatel celkových ročních nákladů spojených s užíváním dané půjčky, vyjádřený v procentech.

● Dobře zvažte své možnosti. Pokud opravdu nebudete mít z čeho splácet, půjčku si neberte a raději si pod stromeček dejte jen pár drobností.

Tipy MIMIFORA

Co dělat, pokud nemáte peníze na dárky?

● Nestresujte se. Situaci rodině vysvětlete předem, jistě ji pochopí. Je lepší, když budou vědět, jak na tom jste, a nebudou od vás nic očekávat.

Vyrobte dárky sama. Ručně vyrobené dárky dokáží mnohdy potěšit více než drahé kupované. Podle svých schopností a možností nějaké vytvořte sama. Hitem je domácí pečený čaj, který dáte do skleničky s ručně vyrobeným štítkem. Nebo zabalte domácí sušenky do krabičky, kterou oblepíte jakýmkoliv motivem. Můžete také něco namalovat na skleničku, a pokud jste zručnější, tak i na textil. Fantazii se meze nekladou.

● Pokud jako jediné řešení opravdu vidíte půjčku, zkuste se domluvit s někým z rodiny či s kamarády, od kterých nehrozí, že by chtěli úroky a s případnou splátkou počkají. Není-li to možné, obraťte se na banku. Až poslední možností jsou nebankovní instituce, kde však musíte počítat s tak vysokými úroky, že je lépe si na půjčku nechat zajít chuť.

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse