vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bitky mezi sourozenci. Nenávidí se!

2. března 2017

Bitky mezi sourozenci. Nenávidí se!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: rivalita sourozenci nenávist hádky děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Velká milující se rodina. To je ideální představa žen, které touží po více dětech. Jenže ono to tak vždycky fungovat nemusí. Mezi sourozenci se mohou objevit boje a nenávist. 

„Sama jsem jedináček a vždycky jsem si přála mít alespoň dvě děti. Jenže teď si říkám, jestli jsem neudělala chybu. Syn byl klidné a pohodové dítě až do doby, než se mu narodil bratr. Strašně na něho žárlil a nikdy to nepřestalo. Jakmile oba povyrostli, začali se hádat a bít úplně o všechno. Nedokážou si spolu hrát, starší mladšího provokuje a rve se s ním. Je mi to líto, ale nevím, jak to řešit. Domluva, ani výprask nepomáhá. Nevím, co z nich vyroste,“ mluví o problému otevřeně Petra (37).

Šťastná rodina? To nefunguje!

Hádky, pošťuchování a bitky mezi sourozenci nejsou nic neobvyklého. Pokud však přerostou únosnou mez a děti si začnou ubližovat, je třeba zasáhnout. „Nevím, kde jsme udělali chybu. Obě děti máme stejně rádi, ale oni se přesto nesnášejí. Neumí si spolu hrát, ani se normálně bavit. Jen se hádají a neustále se mlátí. Naposledy zlomil mladší staršímu ruku a starší mladšímu nos. Už jsme z toho zoufalí. Přála jsem si velkou rodinu, kde se budeme mít všichni rádi a ono to vůbec nefunguje,“ svěřuje se s podobným problémem Jitka (34).

Hádky a bitky řešte včas deti-a-rodina-bitky-mezi-sourozenci-ii-sh-nahled

Pokud se hádky, bitky a rivalita mezi sourozenci objeví, je třeba ji řešit zavčas. Jinak se může stát, že si nenávist vůči sestře, anebo bratrovi ponese dítě až do dospělosti. Velmi často je totiž chyba v postoji a přístupu rodičů, a proto je třeba prvně začít u sebe. „Mladšího bratra nenávidím dodnes. Rodiče ho vždycky upřednostňovali a mě úplně odložili. Za vše jsem mohla já. Byla jsem starší a měla jsem mít rozum. Neustále mi nadávali, trestali mě a bili, zatímco bratr se jen smál. Nemůžu jim to zapomenout. Přestala jsem se stýkat jak s rodiči, tak s bratrem,“ mluví o svém zážitku Marta (38). „Jsem přesvědčena, že chyba byla u nich. Neustále nám srovnávali a jemu dávali přednost. Já byla automaticky ta špatná. Doufám, že u svých dětí tuto chybu neudělám,“ zakončuje.

MIMIFORUM doporučuje:

5 tipů, jak na sourozeneckou rivalitu

-          Děti nesrovnávejte. Každé dítě je jiné, a pokud je budete vzájemně srovnávat, vypěstujete jen zášť jednoho vůči druhému.

-          Nenuťte sourozence, aby se dělili o své věci. Můžete je k tomu vést, ale nikdy je nesmíte nutit. Pokud to uděláte, jen zvýšíte rivalitu mezi nimi.

-          Výrazně nechvalte, ani neponižujte jednoho sourozence před druhým. To, co jim chcete říct, si nechte na chvíli, kdy s ním budete sami.

-          Dětem naslouchejte. Vždy nechejte všechny, aby se k situaci vyjádřily. Neodsuzujte rovnou staršího a nestavte do práva mladšího, tím vzájemným vztahům jen ublížíte. Snažte se zaujmout roli nestranného pozorovatele, a tak věc řešit.

-          Nezasahujte do drobných sporů a pošťuchování. Nechejte děti, aby se projevily samy. Pokud však chování přesahuje hranice, upozorněte je na to. Zasáhněte až v případě, že by jednomu z dětí mohlo hrozit nebezpečí.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse