vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bití dětem škodí: Proč se vyhnout fyzickým trestům?

12. října 2017

Bití dětem škodí: Proč se vyhnout fyzickým trestům?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: fyzický trest agrese bití děti sex

preventan-mimiforum-banner

Odborníci se shodují v jednom – bití dětem škodí. Dělá z nich agresory, vede k úzkostem, poruchám při sexu atd. Proč se tedy fyzickým trestům vyhnout?

MaxIQ

• Omega-3 vhodné i pro děti.
• Min. 85% omega-3 nenasycených mastných kyselin.
• Malé tobolky pro snadné polykání.
• Příjemné užívání – bez rybí chuti.
• Bez barviv, sladidel, konzervačních látek.

maxiq-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE!

Bití dětem škodí, shodují se odborníci. A zvlášť opakované a příliš kruté. Výprasky typu »co se do něj vejde« rozhodně nevychovají lepšího člověka, naopak je pravděpodobné, že z dítěte vznikne agresor a násilník. Proč se tedy vyhýbat fyzickým trestům?

 

Bití vede k agresivitě

Je prokázáno, že dospělí, kteří byli v dětství trestáni fyzicky, jsou mnohem agresivnější, protože jsou zvyklí, že se vše řeší silou a pěstmi a výprask vidí jako jedinou formu řešení situací. Bití jednoznačně vede k agresi.

 

Děti, které jsou bité, více zlobí

Rodiče zlobivé děti bitím často trestají z bezmoci, proto, že si neví rady. Jenže výprask v tomto případě není řešení. Kolumbijští vědci ve své studii prokázali, že děti dělá bití paradoxně ještě zlobivější. Čím je dítě starší, tím je to patrnější. Ty, které dostávaly výprask pravidelně od pěti let výše, zlobily více v porovnání s vrstevníky, které rodiče netrestaly.

 

Bití vede k úzkostem

Celosvětová studie zabývající se bitím dětí prokázala, že na něm není pozitivního nic, právě naopak. Kromě toho, že je cestou k agresivitě, vede u dětí také k úzkostem, které pak těžko zvládají. Bití může být také příčinou řady emocionálních poruch.

 

Bití ničí samostatné myšlení

Experti soudí – pokud děti často fyzicky trestáte, vede to k tomu, že nad svým chováním přestanou přemýšlet. Udělají, co jste jim nařídila jen proto, aby se vyhnuly trestu. Bití ničí samostatné myšlení a potlačuje osobnost.

 

Bití vede k útěkům z domova

U řady dětí, které rodiče opakovaně fyzicky trestali, se objevují tendence utíkat z domova a mají s rodiči neustálé konflikty.

 

Bití vede ke drogám a alkoholu deti-a-rodina-biti-detem-skodi-ii-sh-nahled

Odborníci poukazují na to, že z dětí vystavených fyzickým trestům rostou špatně kontrolovatelní jedinci, kteří často velmi brzy sahají po drogách a alkoholu. Objevuje se mezi nimi také větší procento těch, kteří mají potíže s poruchami příjmu potravy (anorexie, bulimie) a se sebepoškozováním.

 

Bití vede k problémům v sexu

Američtí vědci prokázali, že lidé, které rodiče v dětství bili, mívají často problémy v sexu. Mají sklon k rizikovému chování, milování bez ochrany, masochismu, či k násilnému nucení partnera do sexuálních praktik.

 

Bití ničí vztah s rodiči

Facka či naplácání na zadek přece není bití, říká nemálo rodičů. Jenomže mezi plácnutím a výpraskem je velmi tenká hranice. Experti soudí, že kdo bije dítě málo, většinou přidává, protože proti menšímu fyzickému trestu začne být potomek brzy imunní. Proto je lepší se k žádným fyzickým trestům nesnižovat. Výsledkem bude stejně jen to, že dítě z rodiče bude mít strach a neuvidí v něm onoho ochránce, kterým by mu mělo být. Zničí se tak jejich vzájemný vztah.

 

Text: mob

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
00:51 29.12.2019 - Jakub -

Někdy to nejde

Výchova bez výprasků je naprostý nesmysl. Pocházím z jižní Ameriky a tenhle diskusní obor jsem studoval. Všeobecně platí, že tělesné tresty jsou spíše kontraproduktivní, než účinné, ale… Nelze to bagatelizovat. Vhodnost, či nevhodnost tělesných trestů je případ od případu jiná. Trestáte-li dítě úzkostné, přestane vám věřit. Trestáte-li dítě které je ve středu spektra, může dojít k šikaně slabších jedinců. Takže to shrneme. Tělesné tresty jednoznačně ano, ale jen tehdy vidí-li trestaný sám své provinění. Pokud tomu tak není, může to mít i fatální následky

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse