7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

12. října 2017
Bití dětem škodí: Proč se vyhnout fyzickým trestům?
Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: fyzický trest agrese bití děti sex
Odborníci se shodují v jednom – bití dětem škodí. Dělá z nich agresory, vede k úzkostem, poruchám při sexu atd. Proč se tedy fyzickým trestům vyhnout?
MaxIQ
• Omega-3 vhodné i pro děti.
• Min. 85% omega-3 nenasycených mastných kyselin.
• Malé tobolky pro snadné polykání.
• Příjemné užívání – bez rybí chuti.
• Bez barviv, sladidel, konzervačních látek.
Doplněk stravy
Bití dětem škodí, shodují se odborníci. A zvlášť opakované a příliš kruté. Výprasky typu »co se do něj vejde« rozhodně nevychovají lepšího člověka, naopak je pravděpodobné, že z dítěte vznikne agresor a násilník. Proč se tedy vyhýbat fyzickým trestům?
Bití vede k agresivitě
Je prokázáno, že dospělí, kteří byli v dětství trestáni fyzicky, jsou mnohem agresivnější, protože jsou zvyklí, že se vše řeší silou a pěstmi a výprask vidí jako jedinou formu řešení situací. Bití jednoznačně vede k agresi.
Děti, které jsou bité, více zlobí
Rodiče zlobivé děti bitím často trestají z bezmoci, proto, že si neví rady. Jenže výprask v tomto případě není řešení. Kolumbijští vědci ve své studii prokázali, že děti dělá bití paradoxně ještě zlobivější. Čím je dítě starší, tím je to patrnější. Ty, které dostávaly výprask pravidelně od pěti let výše, zlobily více v porovnání s vrstevníky, které rodiče netrestaly.
Bití vede k úzkostem
Celosvětová studie zabývající se bitím dětí prokázala, že na něm není pozitivního nic, právě naopak. Kromě toho, že je cestou k agresivitě, vede u dětí také k úzkostem, které pak těžko zvládají. Bití může být také příčinou řady emocionálních poruch.
Bití ničí samostatné myšlení
Experti soudí – pokud děti často fyzicky trestáte, vede to k tomu, že nad svým chováním přestanou přemýšlet. Udělají, co jste jim nařídila jen proto, aby se vyhnuly trestu. Bití ničí samostatné myšlení a potlačuje osobnost.
Bití vede k útěkům z domova
U řady dětí, které rodiče opakovaně fyzicky trestali, se objevují tendence utíkat z domova a mají s rodiči neustálé konflikty.
Bití vede ke drogám a alkoholu
Odborníci poukazují na to, že z dětí vystavených fyzickým trestům rostou špatně kontrolovatelní jedinci, kteří často velmi brzy sahají po drogách a alkoholu. Objevuje se mezi nimi také větší procento těch, kteří mají potíže s poruchami příjmu potravy (anorexie, bulimie) a se sebepoškozováním.
Bití vede k problémům v sexu
Američtí vědci prokázali, že lidé, které rodiče v dětství bili, mívají často problémy v sexu. Mají sklon k rizikovému chování, milování bez ochrany, masochismu, či k násilnému nucení partnera do sexuálních praktik.
Bití ničí vztah s rodiči
Facka či naplácání na zadek přece není bití, říká nemálo rodičů. Jenomže mezi plácnutím a výpraskem je velmi tenká hranice. Experti soudí, že kdo bije dítě málo, většinou přidává, protože proti menšímu fyzickému trestu začne být potomek brzy imunní. Proto je lepší se k žádným fyzickým trestům nesnižovat. Výsledkem bude stejně jen to, že dítě z rodiče bude mít strach a neuvidí v něm onoho ochránce, kterým by mu mělo být. Zničí se tak jejich vzájemný vztah.
Text: mob
Foto: Shuttestock.com
Někdy to nejde