vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Biologické hodiny. Proč tikají na poplach?

12. března 2018

Biologické hodiny. Proč tikají na poplach?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Biologické hodiny plodnost těhotenství neplodnost dítě

preventan-mimiforum-banner

Většinou to přijde u žen po třicítce. Najednou jim začnou tikat biologické hodiny a uvědomí si, že už jim na pořízení miminka nezbývá tolik času. Přitom se dlouho nemusí dařit, protože plodnost ženy s věkem prudce klesá. 

Je vám třicet pryč, děláte kariéru, užíváte si života a jezdíte po světě. Na usazení se je času dost, říkáte si. Jenže to není tak docela pravda. Jednoho dne se stane, že sama pocítíte, že vám tikají biologické hodiny. Čtyřicítka tu bude co nevidět a vy nemáte ani stálého partnera, natož dítě. Najednou dobře víte, že chcete miminko. Jenže ono to tak najednou nejde.

 

Plodnost s věkem klesá

Není žádným tajemstvím, že ženská plodnost s věkem klesá. Zatímco po dvacátém roce trpí problémy s plodností jen 7 % žen, po čtyřicítce už je to 29 %. Žena ve třiceti má každý měsíc jen dvacetiprocentní šanci, že otěhotní a po čtyřicítce dokonce jen pětiprocentní. Proto odborníci neustále upozorňují, že není vždy ideální odkládat miminko do pozdějšího věku. Těhotenství se nemusí dařit a s každým cyklem už můžete hrát o čas.

 

Chci dítě a hotovo! Nešlo to…

„Studovala jsem vysokou, pak jsem plánovala ve velkém rozjet kariéru. Jezdila jsem po celém světě, byla bohatá a v práci úspěšná, ale kromě náhodných milenců jsem vlastně byla pořád sama. Zavřená v práci. Jednoho dne jsem se probudila. Bylo mi třicet devět a zjistila jsem, že už nemám čas. Chci dítě a hotovo! Jenže jsem neměla ani partnera, prostě nic. Osobní život šel vždy stranou práci. Nyní je mi o tři roky víc a miminko stále nemám. Muže sice ano, ale nedaří se. Nevyšlo ani umělé oplodnění. Dodnes si vyčítám, že jsem rodinu nezaložila dřív. Škoda, že jsem neposlechla biologické hodiny,“ zpovídá se Vlasta (42).

 

Tikají i mužům!

Tikání biologických hodin většinou pocítí každá žena. Jakmile se přehoupne přes třicítku, začne se uvědomovat, že čas letí – a nemusí ho být dost. U některé ženy jsou pocity velmi silné, jiné je naopak maximálně potlačují. Zajímavé je, že biologické hodiny prý tikají i mužům, i když později. Zhruba mezi 35. a 40. rokem.

 

Příroda to tak zařídila deti-a-rodina-biologicke-hodiny-ii-sh-nahled

Pokud ucítíte tikání biologických hodin, dobře zvažte, jak se zachováte. Opravdu chcete miminko odkládat, i když po něm celým srdcem toužíte? Co když se potom nebude dařit? Důvodů, proč poslechnout hlas biologických hodin, je víc. Matka příroda dobře ví, proč to tak zařídila. Po třicítce jsou nejen šance na otěhotnění nižší, ale čím víc se blíží čtyři křížky, narůstá i riziko vývojových vad plodu a horší se kvalita vajíček.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse