vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bezpečné nákupy na internetu: Jak na to!

15. září 2011

Bezpečné nákupy na internetu: Jak na to!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: nákup eshop internet

preventan-mimiforum-banner

Počet lidí, kteří nakupují na internetu, prudce stoupá, a mnozí tak nakupují čím dál častěji. Výhodou je pohodlnost, rychlé dodání až domů a často i nižší cena. Na co si dát ale pozor, abyste nepřišla o peníze i o zboží?

1.Než objednáte, vše si zjistěte

Než cokoliv objednáte, nejdříve si o e-shopu zjistěte potřebné informace. Podívejte se, zda má uvedeny veškeré kontaktní údaje, jaké jsou jeho obchodní podmínky a nákupní řád, jak vám bude zboží doručeno a jaká jsou vaše práva, především co se týká reklamace a vrácení zboží. Zjistěte si informace na internetu, zkuste zadat do vyhledavače název obchodu a podívat se, zda s ním lidé nemají negativní zkušenosti. Pozor také na cenu poštovného. U internetových obchodů nebývá nejnižší, a tak pokud chcete jednu levnou věc, nemusí se vám to vyplatit.

2.Nemusíte platit kartou, volte dobírku

Pokud nakupujete v českých obchodech, můžete vždy zvolit možnost zaslání zboží na dobírku. V takovém případě platíte až při převzetí zboží a nemusíte se proto bát, že zaplatíte kartou a neuvidíte zboží ani peníze. Při převzetí zboží (a je jedno, zda přijde poštou či přepravní společností) vždy zkontrolujte, zda zásilka není rozbitá, roztržená či obal poničený. V takovém případě nic nepřebírejte a s přepravcem sepište protokol. Máte-li možnost, vyzvedněte si zboží na provozovně, ušetříte za poštovné. 

3.Zmapujte si terén

deti-a-rodina-nakupy-na-internetu-2

Když se rozhodnete nakoupit na internetu, nejdříve si zmapujte terén. Nenakupujte v prvním obchodě, který vám vyjede ve vyhledávači, projděte si různé nabídky a srovnejte ceny (např. pomocí www.zbozi.cz, www.heureka.cz). Pokud se v jednom obchodě cena výrazně liší oproti ostatním, zjistěte proč – zda se jedná o zboží vystavené, předváděcí, poslední kus, ale hlavně, zda se jedná o originál. Porovnejte si, na kolik vás kde zboží vyjde celkem včetně pošty a všech nákladů, a podle toho nakupujte.

 

Jak poznat seriózní internetový obchod

● Obchod by měl mít na stránkách kontaktní informace (včetně adresy a identifikačního čísla).

● Obchod by měl jasně sdělit, jak má spotřebitel postupovat při vrácení zboží, nebo při reklamaci.

● Kupní smlouva by měla být jasná a měla by obsahovat cenu včetně všech daní a poplatků, dodací a platební podmínky, lhůtu na vrácení zboží a informaci o podmínkách reklamace.

● Při platbě kartou má spotřebitel vždy právo na vrácení peněz v případě nedodání zboží, nebo pokud obchodník požaduje vyšší cenu, než kterou inzeroval, nebo v případě zrušení koupě odmítnutím převzít dodané zboží, nebo pokud peníze odešly z účtu bez vědomí spotřebitele. Pokud obchodník nechce peníze vrátit, měl by se zákazník obrátit na banku a požádat ji o vrácení částky na účet.

● Spotřebitel má obvykle právo na zrušení transakce a vrácení zboží bez udání důvodu. Tato lhůta je v České republice 14 dní. V ostatních zemích EU může být kratší i delší. Obchodník by měl o těchto podmínkách klienta informovat.

● Obchodník by měl poskytnout o zboží dostatek informací, nebo odpovědět na dodatečné dotazy spotřebitelů.

● Obchodník musí spotřebiteli sdělit, jaké osobní informace od něj požaduje a jak s nimi bude nakládat.

Zdroj: nasepenize.cz

 

Zajímavosti MIMIFORA

● Podle průzkumů až 60 % lidí nakupuje na internetu elektroniku.

● Uživatelů internetu u nás prudce přibývá a s nimi i počet těch, kdo nakupují v on-line obchodech. Podle statistik tak alespoň občas nakoupí až 53 % uživatelů internetu.

● Stoupá i počet lidí, kteří nakupují v internetových aukcích, a to až na 19 %.

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi
12:50 23.11.2011 - Alena -

internetové obchody

Mně se docela osvědčil obchod babetka.cz. Je nový, paní ho spustila teď v listopadu a tak se asi snaží Každopádně komunikace byla hodně rychlá, paní milá a ochotná a zboží dorazilo kurýrem opravdu rychle. Ale je pravda, že se všude snažím nakupovat na dobírku, nějak pořád nevěřím platbě předem, i když jsem se zatím nikde nespálila.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse