vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Bázlivé dítě: Jak jej podpořit?

4. listopadu 2014

Bázlivé dítě: Jak jej podpořit?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: bojácnost rodič odvaha strach dítě

preventan-mimiforum-banner

Máte-li bázlivé dítě, netlačte na něj, nenadávejte mu a nezesměšňujte ho před ostatními. Naopak se ho snažte podpořit, chvalte ho a naučte ho se strachem bojovat.

Není pochyb o tom, že každé dítě je jiné. Zatímco jedno se nezalekne ničeho a nikoho, jiné je naopak extrémně bojácné a rodičů se nepustí. Co dělat, máte-li právě takové dítě? Jak jej podpořit a odnaučit se extrémně bát?

 

Nenutit

Jednou z velkých chyb, kterou rodiče bojácných dětí dělají je, že je nutí, aby se nebály. Slibují jim, hrozí, nadávají, či je dokonce i trestají. To ale není dobrá cesta, protože dítě se takto bát nepřestane – naopak díky stresujícím situacím, do nichž ho rodiče dostanou, se bude bát ještě víc.

 

Nesrovnávat deti-a-rodina-bazlive-dite-ii-sxc-nahled

Další velká rodičovská chyba. „Proč ty tam nechceš, když Pepíček tam chodí denně. To je aspoň pořádný kluk, nebojí se, zato ty jsi bábovka.“ Srovnávání dětí, které se bojí s jejich nebojácnými vrstevníky, opět není cestou, jak je podpořit. Naopak tak dítě mohou dostat do nemalých psychických problémů.

 

Nezesměšňovat

„Jsi padavka! Ty babo jedna, co ty jsi za chlapa!“ Tyto a podobné věty dětem opět nepomohou, naopak. Zakoření v nich pocit, že jsou neschopné, zesměšňování nesou velmi těžce. Opět jim touto cestou můžete zadělat na pořádné problémy do budoucna.

 

Podpořit

Co naopak bojácné děti potřebují, je rodičovská podpora. Stůjte při dítěti, nezesměšňujte ho, ani nenuťte rovnou plnit bobříka odvahy. Mluvte s ním o jeho strachu, projevte pochopení. Vyprávějte mu o lidech, kteří strach překonali a nakonec jsou úspěšní v tom, čeho se dřív báli. Řekněte mu, že jste tu pro něj, může vám věřit a obrátit se na vás kdykoli bude potřeba.

 

Zvykat postupně

Kromě podpory může bojácným dětem pomoct postupné zvykání na to, čeho se bojí. Má-li dítě strach ze tmy, neposílejte je samotné do temných prostor. Jděte s ním, držte ho za ruku, rozsviťte světlo či baterku. Ukažte, že se ve tmě nic nemůže stát, ale rozhodně neutíkejte a nenechejte dítě samotné. Buďte s ním, zachovejte klid. Postupně můžete přidávat na intenzitě či se vzdálit. Pamatujte ale na to, že bude třeba hodně času a trpělivosti.

 

Chválit

Za každý sebemenší pokrok, který bojácné dítě udělá, ho hodně chvalte. Pomůže mu to zvednout sebevědomí a povzbudí ho to k tomu, aby v cestě k nebojácnosti pokračovalo. Chvalte a vydržte, z většiny dětských obav a strachů ti nejmenší časem vyrostou.

 

Text: asm

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse