7. října 2019
Láska, nebo rodina? Vyplatí se vztah jen kvůli dětem?
Na otázku, zda se vyplatí držet vztah jen kvůli dětem, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží totiž
4. září 2019
Problém: Matka chce řídit náš vztah!
Případů, kdy chce matka řídit život svému dospělému dítěti, je víc, než si myslíte. I když jste dos

13. února 2014
Barvy na vlasy škodí! Za toto všechno můžou
Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: alergie rakovina barva zdraví vlasy
Barvy na vlasy mohou škodit víc, než se zdá. Nejen, že mohou vyvolat alergie, ale spekuluje se také o možné souvislosti s rakovinou či sníženou imunitou.
Barvy na vlasy nejsou tak nevinné, jak by se mohlo zdát. Mohou totiž způsobit nemalé zdravotní problémy. Mezi ty nejčastější patří alergické reakce, hrozí však i mnohem větší potíže – například záněty v těle či problémy s močovými cestami. Za to všechno totiž barvení vlasů může!
Nebezpečné PPD
V barvách obsažený peroxid většinou ničí jen vlasy, ale mnohem nebezpečnější je jiná složka – tzv. PPD – parafenylendiamin, který je většinou součástí permanentních barev. Ten je nejčastějším spouštěčem kontaktních alergií a v některých zemích je jeho dokonce používání zakázáno. Škodlivé jsou však i další chemikálie. Co všechno mohou barvy způsobit?
Alergie
Nejčastější problém, se kterým se ženy barvící si vlasy potýkají. Její záludnost spočívá v tom, že se může objevit kdykoli během života. A vůbec nevadí, že jste stejnou značku i odstín dosud používala pravidelně a bez problémů. Zvlášť pokud máte citlivou pokožku a sklony k alergii, vyplatí se vždy dbát varování výrobců a provést 48 hodin před barvením test citlivosti dle návodu. Případnou alergickou reakci poznáte snadno – objeví se nepříjemné pálení pokožky, může se přidat vyrážka, svědění, ale i puchýře či otoky hlavy, krku a obličeje. Hrozit může i anafylaktický šok. Pokud se příznaky objeví, barvu ihned přestaňte aplikovat a smyjte ji. Při lehkých příznacích postačí antihistimanika, při těžkých je nezbytné vyhledat lékaře.
Tip MIMIFORA:
Pokud se objeví alergie na barvu, poraďte se s kadeřníkem o možnosti nanesení přelivu, anebo melíru, který se nanáší na alobal, a tak by se barva neměla dostat do kontaktu s pokožkou hlavy.
Rakovina 
Souvislosti barvení vlasů a rakoviny se věnujte řada vědeckých studií po celém světě. Nedávný výzkum expertů z Yalu potvrdil, že ženy, které si barví vlasy 9× ročně a více, mají až o 60 % větší riziko, že onemocní jednou z forem leukémie, tzv. follicular lymphona. Jiní odborníci o tomto závěru naopak přesvědčeni nejsou, protože zatím chybí dostatek důkazů. Každopádně o souvislosti rakoviny a barvení vlasů se vedou neustálé spekulace a často se o ní mluví v souvislosti s butoxyetanolem, který je v barvách mnohdy obsažen. Ten je mnohdy považován za spouštěče rakoviny močového měchýře.
Snížená imunita
V souvislosti s barvami na vlasy se mluví také o poškozování imunitního systému, a to zvlášť v případech, kdy si žena barví vlasy dlouhodobě. Vyplavují se totiž buněčné hormony, které správné fungování imunitního systému poškozují.
MIMIFORUM zjistilo:
Pozor na barvení v těhotenství
Pozor na barvení vlasů v těhotenství, varují mnozí odborníci. Nejen, že je zde vyšší riziko vzniku alergií, ale mluví se také o tom, že může dojít k poškození plodu a vzniku různých dědičných nemocí. Někteří dokonce doporučují s barvením vlasů přestat rok před plánovaným početím. Názory se sice liší, avšak opatrnosti není nikdy nazbyt.
Text: mob
Foto: Shuttestock.com
Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!