vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Barvy na vlasy škodí! Za toto všechno můžou

13. února 2014

Barvy na vlasy škodí! Za toto všechno můžou

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: alergie rakovina barva zdraví vlasy

preventan-mimiforum-banner

Barvy na vlasy mohou škodit víc, než se zdá. Nejen, že mohou vyvolat alergie, ale spekuluje se také o možné souvislosti s rakovinou či sníženou imunitou. 

Barvy na vlasy nejsou tak nevinné, jak by se mohlo zdát. Mohou totiž způsobit nemalé zdravotní problémy. Mezi ty nejčastější patří alergické reakce, hrozí však i mnohem větší potíže – například záněty v těle či problémy s močovými cestami. Za to všechno totiž barvení vlasů může!

 

Nebezpečné PPD

V barvách obsažený peroxid většinou ničí jen vlasy, ale mnohem nebezpečnější je jiná složka – tzv. PPD – parafenylendiamin, který je většinou součástí permanentních barev. Ten je nejčastějším spouštěčem kontaktních alergií a v některých zemích je jeho dokonce používání zakázáno. Škodlivé jsou však i další chemikálie. Co všechno mohou barvy způsobit?

 

Alergie

Nejčastější problém, se kterým se ženy barvící si vlasy potýkají. Její záludnost spočívá v tom, že se může objevit kdykoli během života. A vůbec nevadí, že jste stejnou značku i odstín dosud používala pravidelně a bez problémů. Zvlášť pokud máte citlivou pokožku a sklony k alergii, vyplatí se vždy dbát varování výrobců a provést 48 hodin před barvením test citlivosti dle návodu. Případnou alergickou reakci poznáte snadno – objeví se nepříjemné pálení pokožky, může se přidat vyrážka, svědění, ale i puchýře či otoky hlavy, krku a obličeje. Hrozit může i anafylaktický šok. Pokud se příznaky objeví, barvu ihned přestaňte aplikovat a smyjte ji. Při lehkých příznacích postačí antihistimanika, při těžkých je nezbytné vyhledat lékaře.

 

Tip MIMIFORA:

Pokud se objeví alergie na barvu, poraďte se s kadeřníkem o možnosti nanesení přelivu, anebo melíru, který se nanáší na alobal, a tak by se barva neměla dostat do kontaktu s pokožkou hlavy.

 

Rakovina zdravi-a-krasa-barvy-na-vlasy-skodi-ii-sh-nahled

Souvislosti barvení vlasů a rakoviny se věnujte řada vědeckých studií po celém světě. Nedávný výzkum expertů z Yalu potvrdil, že ženy, které si barví vlasy 9× ročně a více, mají až o 60 % větší riziko, že onemocní jednou z forem leukémie, tzv. follicular lymphona. Jiní odborníci o tomto závěru naopak přesvědčeni nejsou, protože zatím chybí dostatek důkazů. Každopádně o souvislosti rakoviny a barvení vlasů se vedou neustálé spekulace a často se o ní mluví v souvislosti s butoxyetanolem, který je v barvách mnohdy obsažen. Ten je mnohdy považován za spouštěče rakoviny močového měchýře.

 

Snížená imunita

V souvislosti s barvami na vlasy se mluví také o poškozování imunitního systému, a to zvlášť v případech, kdy si žena barví vlasy dlouhodobě. Vyplavují se totiž buněčné hormony, které správné fungování imunitního systému poškozují.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Pozor na barvení v těhotenství

Pozor na barvení vlasů v těhotenství, varují mnozí odborníci. Nejen, že je zde vyšší riziko vzniku alergií, ale mluví se také o tom, že může dojít k poškození plodu a vzniku různých dědičných nemocí. Někteří dokonce doporučují s barvením vlasů přestat rok před plánovaným početím. Názory se sice liší, avšak opatrnosti není nikdy nazbyt.

 

Text: mob

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse