vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Barvení hennou: Potíže, které může způsobit

13. června 2013

Barvení hennou: Potíže, které může způsobit

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: henna Tetování alergie barva vlasy

preventan-mimiforum-banner

Barvení vlasů a tetování, především u moře v turistických letoviscích. K tomu se nejčastěji používá henna. Její aplikace však může způsobit závažnou alergickou reakci. 

DermaX

·    Obsahuje biotin, zinek – přispívají k udržení normálního stavu vlasů.
·    Obsahuje niacin, biotin, riboflavin – přispívají k udržení normálního stavu pokožky.
·    Obsahuje zinek – přispívá k normálnímu stavu nehtů
·    Obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin – přispívají k normálnímu energetickému metabolismu.

dermax-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

 

 

Stačí v létě vyrazit do jakéhokoli přímořského letoviska, projít se po promenádě kolem pláže a hned několikrát budete mít možnost nechat se tetovat hennou. Krásný ornament na kůži, který není trvalý, a časem ho smyjete. Kdo by odolal! Jenomže pozor. Tetování hennou může způsobit velké problémy. Vážnou alergickou reakci.


Nejstarší přírodní barvivo

Henna patří k nejstarším přírodním barvivům na světě. Získává se z listů asijské rostliny Lawsonia, keře dorůstajícího dvoumetrové až šestimetrové výšky a rozeznáváme tři hlavní druhy. Lawsonia Inermis, Alba a Spinoza – známé také jako Henna červená, bezbarvá a černá. Typické jsou pro ni malé květy, které jsou tak silně aromatické, že se považují za afrodiziakum. Šťáva z květů se pak používá v kosmetice, sušené listy a výhonky se pak rozemílají na prášek, který mívá typickou hnědočervenou barvu.


Vlasy regeneruje, ale nezesvětlí

Henna se nejčastěji používá k barvení vlasů a k dočasnému tetování. Je vyhledávaná i pro svoje pozitivní účinky a schopnosti – vlasy umí oživit, regenerovat i zpevnit. Umí také zachycovat škodlivé UV záření. Na druhou stranu však nedokáže vlasy zesvětlit, na získání blonďatého odstínu proto raději zapomeňte. Henna nebarví, spíše vlasy tónuje.


MIMIFORUM zjistilo: zdravi-a-krasa-barveni-hennou-ii-sh-nahled
Proč henna barví

Obsahuje velké množství pigmentů – karoten a xantrofyl, dále také chlorofyl A a B. Pokud ji smícháte s vodou, vznikne pasta a pigmenty se rozpustí. Při kontaktu s pokožkou se spojí s buňkami, a to má za následek, že barva na kůži či na vlasech nějakou dobu (až jeden měsíc) vydrží.


Henna a nebezpečné přísady

Než se však vrhnete do barvení či tetování hennou, dejte pozor. Zvlášť tehdy, patříte-li mezi alergiky. Může totiž způsobit nemalé problémy, které mohou dovolenou řádně znepříjemnit. Mohou za to hlavně barviva, která se do henny přidávají, a to proto, aby na těle déle vydržela. Plážoví »tatéři« s velkou oblibou používají tzv. černou hennu, a ta nese nemalá zdravotní rizika. Velké potíže způsobuje hodně přidávaný parafenylendiamin a mezi další dodávaná barviva patří červené karmínové barvivo, tolueny a benzen. V černé henně často nechybí ani dusičnan stříbrný a chrom.


Co může henna způsobit

Právě přidávané přísady mohou způsobit závažné alergické reakce, které vám mohou zcela zkazit zbytek dovolené. Příznaky mohou objevit hned, ale také po několika dnech a zahrnují zčervenání kůže, úporné svědění, puchýře, změnu barvy kůže, strupy či pigmentové skvrny. Mohou se objevit lokálně v místě tetování, ale při závažnější reakci se mohou rozšířit na celé tělo. Nevyplatí se je podceňovat. Reakce může být natolik vážná, že může vyžadovat zásah lékaře či pobyt v nemocnici. Jedinou možností, jak se jí pokusit zabránit, je zajímat se o složení henny, což se ale u plážových »umělců« jen těžko dozvíte. Anebo se pouličnímu tetování raději vyhnout.


Zajímavost MIMIFORA:

Potíže vám henna může způsobit i v některých hotelech. Přímo na pokoji často najdete varování, že v případě znečištění ložního prádla a ručníků hennou je budete hradit. Henna totiž nejde vyprat, a tak se vám tetování může pěkně prodražit.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
Nechala jsem byrvu na hlavě 2 hodiny a pěkně mě ta hlava začala bolet

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse