vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Babičkou po třicítce. Dcera je těhotná!

17. února 2017

Babičkou po třicítce. Dcera je těhotná!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: babička matka těhotenství miminko dítě

preventan-mimiforum-banner

V době, kdy se jiné ženy stávají matkami, se některé ocitnou v jiné životní roli. Dospělá dcera otěhotní a ony se mají stát babičkami. Už po třicítce. Ne každá si to však dokáže užít.

„Je mi třicet sedm a moje stejně staré kamarádky jsou těhotné a stávají se matkami. Já budu brzy vozit kočárek taky, ale trochu v jiné pozici. Budu totiž babičkou! Když mi moje sedmnáctiletá dcera oznámila, že je těhotná, myslela jsem, že si dělá legraci. Nedělala a pro dítě se rozhodla. Bude na něj sama a já mám obavy, že se o něj nezvládne postarat. Je totiž strašně nezodpovědná. Na roli babičky se necítím a vůbec se mi nelíbí. Musím se s ní ale nějak vyrovnat,“ vypráví svůj příběh Magda (37).

Babičkou ve věku matky

Ženám, které měly dítě brzy, se to může stát dřív, než se nadějí. Zatímco jejich vrstevnice zakládají rodiny a čekají mnohdy první dítě, je čeká role babičky. A nemusí být vždy lehké se s ní vyrovnat. „Sama jsem měla dceru brzo, a proto jsem jí stále opakovala, ať se chrání a dává si pozor. Nebyl to totiž žádný med, když jsem se v osmnácti starala o dítě, zatímco spolužačky si užívaly života. Jenže ona otěhotněla už v šestnácti! Je mi třicet čtyři a za dva měsíce budu babičkou. Nedokážu si na tu představu zvyknout,“ svěřuje se s podobnou zkušeností Helena (34).

Babička a matka ve stejný čas tema-tydne-babickou-po-tricitce-ii-sh-nahled

Situace se ale může ještě více zkomplikovat. Třeba tím, když zároveň otěhotní dospělá či dospívající dcera, ale také její maminka. „Máme dospělou dceru a s manželem jsme se rozhodli, že si ještě pořídíme miminko. Po roce snažení jsem otěhotněla a byla jsem neskutečně šťastná. Jenže radost mi ihned dokázala zkazit dcera, když mi oznámila, že čeká dítě! Téměř ve stejnou dobu se stanu matkou a babičkou. Nevím, jak to budu zvládat,“ říká Inka (38).

Matkou po třicítce ano, ale babičkou?

Stát se matkou mezi třicítkou a čtyřicítkou je dnes běžná věc. Být ale v tomto věku babičkou zase tak obvyklé není. Proto není divu, že když k této situaci dojde, má žena potíž se s ní vyrovnat. „Jsem odpůrkyní potratů, ale přiznám se, že když za mnou sedmnáctiletá dcera přišla s tím, že je těhotná, navrhla jsem jí ho. Nedovedu si představit, jak se stará o dítě, když ještě nedospěla ani ona sama. Nedala si to vymluvit, takže jsem už dva měsíce babičkou. Srovnat se s tím ale nemůžu a přiznám se, že jsem si k vnoučkovi vřelý vztah zatím nenalezla. Snad se to časem změní,“ vypráví další zkušenost Karla (39).

Hledejte jen to pozitivní

Být babičkou po třicítce přitom není vůbec špatné. Má totiž síly na rozdávání, může se vnoučeti věnovat na plno – pokud jí to pracovní povinnosti dovolí a dělat s ním věci, na které si babička po šedesátce netroufne. Když už k situaci, že se máte stát po třicítce babičkou, dojde, nevěste hlavu – zkuste na všem hledat jen to pozitivní. Máte totiž šanci, že si vnoučka či vnučky maximálně užijete, a navíc se jednou ocitnete i v roli poměrně mladé prababičky.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse