vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Antikoncepce po porodu: Jak se chránit před dalším těhotenstvím

2. prosince 2015

Antikoncepce po porodu: Jak se chránit před dalším těhotenstvím

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: šestinedělí Antikoncepce ochrana kojení těhotenství porod

preventan-mimiforum-banner

Kojení není antikoncepce, i když si to dodnes řada žen myslí. Pokud však nechcete hned dalšího potomka, vyplatí se ochranu nepodceňovat. Zvolit můžete tablety, tělísko, kondom nebo třeba globule a krém.

 

Když kojím, nemůžu přece otěhotnět! Tomuto mýtu bohužel stále věří řada žen. Proto se pak nestačí divit, že chvíli po porodu už čekají dalšího neplánovaného potomka. Kojení rozhodně není spolehlivou antikoncepcí, a tak je dobré vědět, jak se proti dalšímu nechtěnému těhotenství po porodu bránit.

MIMIFORUM zjistilo:

● Aby kojení mohlo fungovat jako antikoncepce, musela by žena kojit 6 až 8× denně, a přestávky by nesměly být delší než 4 hodiny. Navíc žena by zatím nemohla dostat menstruaci a od porodu by nesmělo uplynout déle než půl roku.

Nepodceňujte antikoncepci

Protože kojení není ochranou proti otěhotnění, neměla byste antikoncepci podcenit. Zvlášť ve chvíli, kdy se s partnerem vracíte k pohlavnímu životu, což bývá po šestinedělí. Jaké formy ochrany před nechtěným těhotenstvím tedy můžete využít, pokud své dítě ještě kojíte?

Kondom

Nejjednodušší a spolehlivou ochranou je použití kondomu. Ten vás ochrání nejen před těhotenstvím, ale i před nežádoucími sexuálními chorobami. U párů, které spolu žijí dlouhodobě, však nejde o příliš populární formu antikoncepce…

Antikoncepční tablety

Pokud kojíte, nemůžete užívat klasickou dvousložkovou antikoncepci. Můžete ale využít tzv. hormonální gestagenní antikoncepci. Její výhodou je, že neobsahuje estrogeny, a tak nepřechází do mateřského mléka. Mezi užíváním se nedělá pauza, proto některé ženy vůbec nemusejí mít menstruaci, nebo jen slabě »špiní«.

Nitroděložní tělísko

Další oblíbenou metodou antikoncepce u kojících žen je nitroděložní tělísko. Pokud si vyberete takové, které obsahuje pouze již zmíněné gestageny, je jeho výhodou nejen menstruace bez bolesti, ale také možnost jejího úplného vymizení. Nevýhodou je naopak vyšší investice. Pokud brzy neplánujete další těhotenství, můžete zvolit i klasické tělísko. Obsahuje kov a brání uhnízdění vajíčka. Lze jej v těle nechat až pět let.

Injekce

Pro ženy po porodu jsou vhodné i antikoncepční injekce. Aplikují se do svalu, většinou jednou za tři měsíce. Mají však dvě nevýhody. První z nich je nepravidelné krvácení a druhou možné potíže s následným otěhotněním, které mohou trvat i rok po vysazení.

Globule a krém

Pokud si s partnerem po porodu sex nedopřáváte příliš často, mohou pro vás být dobrou variantou antikoncepční globule nebo krém. Obojí pořídíte v lékárně. Výhodou je, že je zavádíte do pochvy až pár minut před pohlavním stykem a nemají vedlejší účinky. Tato metoda je v cizině velmi oblíbená, třeba ve Francii ji využívá deset procent všech žen užívajících antikoncepci.

 

MIMIFORUM se ptá:

Jakou jste po porodu používala antikoncepci?

Alena (24): „S manželem jsme zvolili přerušovanou soulož. Nechtěla jsem brát prášky ani mít tělísko. Nevíme, jak rychle budeme chtít další dítě, tak nechci tělo zatěžovat.“

Jarmila (27): „Nechala jsem si zavést nitroděložní tělísko. Nestálo zrovna málo, ale nevyhovovalo mi. Jenže neustále jsem špinila, tak mi je doktor musel vyjmout. Od té doby používáme kondom.“

Samanta (29): „Nechala jsem si napsat tablety, které jdou dohromady s kojením. S partnerem jsme začali spát hned po šestinedělí, a protože další dítě neplánuji, přijde mi to jako nejlepší možná ochrana.“

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse