vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Antidepresiva: Tohle o nich nevíte!

6. května 2013

Antidepresiva: Tohle o nich nevíte!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: Antidepresiva agresivita deprese plodnost léky

preventan-mimiforum-banner

Ve vyspělých zemích patří antidepresiva k vůbec nepředepisovanějším lékům. Jenže ne každý ví, že jejich užívání přináší řadu rizik a vedlejších účinků. 

Valecaps Plus

  • Doplněk stravy.
  • Přírodní tobolky.
  • Bez nežádoucích účinků a návykových látek.
  • Obsahuje rostlinné výtažky z kořene šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis) a kozlíku lékařského (Valeriana officinalis).
  • Vysoký a garantovaný obsah účinné látky – 100 mg výtažku z kořene kozlíku lékařského.
valecaps

Doplněk stravy

Více ZDE!

Dvacet procent. Právě o tolik se u nás v posledních několika letech zvýšila spotřeba antidepresiv. Zároveň patří ke světově nejprodávanějším lékům a k nejužívanějším medikamentům ve věkové kategorii 18 až 40 let. Jenže ne každý ví, že antidepresiva mohou způsobit velké problémy. Zjišťovali jsme pár zajímavostí, které o nich možná nevíte.


Mánie a psychózy

Antidepresiva mají spoustu vedlejších účinků. Mezi ty velmi časté patří mánie a psychózy. Jen ve Spojených státech je ročně hospitalizováno 200 000 lidí s těmito problémy, které jim antidepresiva způsobila.


Zajímavosti MIMIFORA:
3 další věci, za kterými stojí některá antidepresiva tema-tydne-antidepresiva-ii-sh-nahled

-    Rakovina. Některé typy antidepresiv mohou být podle vědců příčinnou vzniku rakovinného bujení. U žen byl zjištěn až 11 % nárust rakoviny prsu a vaječníků.
-    Vyšší úmrtnost. Některé studie potvrdily vyšší úmrtnost u lidí, kteří užívali antidepresiva. A to jednak z jakékoli příčiny, jednak na srdeční příhodu. Nejvyšší bylo riziko mrtvice, při které praskne céva a dojde ke krvácení do mozku, a to především u žen v menopauze.
-    Šedý zákal. Podle výsledků některých studií je pravděpodobnost vzniku šedého zákalu vyšší o 15 %. Avšak pokud léky přestanete užívat, riziko opět klesá.


Agresivita

Je prokázáno, že některá antidepresiva mohou zvyšovat riziko násilnického chování. Existuje řada zdokumentovaných případů vražd, ale i sebevražd právě pod vlivem těchto léků. Často k nim dochází také při jejich náhlém vysazování. Je prokázán nejeden případ, kdy zdánlivě klidný člověk postřílel rodinu či spolužáky. Nakonec se ukázalo, že přestal užívat antidepresiva. Potvrzeny jsou také případy sebepoškozování a sebevražd.


Snížení plodnosti

Američtí vědci tvrdí, že některá antidepresiva mohou u mužů snižovat plodnost. Poškozují totiž DNA spermií, a to až z 30 %. Závěry sice zatím jasně nedokazují, že by muži díky lékům nemohli mít děti, ale je jasné, že potíže se objevit mohou. Celá věc je ve stádiu dalšího zkoumání.


Neléčená deprese je horší

I přes všechna negativa a možné vedlejší účinky jsou však antidepresiva pro spoustu lidí potřebná a nezbytná. Neléčená deprese má totiž ještě horší následky. Pokud je lékař předepíše, informujte se na možné potíže a v případě, že se objeví problémy, vše s ním ihned konzultujte.


MIMIFORUM zjistilo:
4 věci, které zkuste místo antidepresiv

-    Pohyb. Podle některých studií mají určité pohybové aktivity, při kterých se pořádně zapotíte, stejný účinek jako antidepresiva – ovšem bez chemie. Je však třeba se jim věnovat pravidelně, a alespoň třikrát týdně. Skvělý je např. aerobik či různé druhy tanců.
-    Slunce. Slunečné počasí je proti depresím výborným lékem. Norští vědci dokonce tvrdí, že dostatek slunce a světla spolehlivě odežene špatné nálady a deprese. Chce to jen chodit co nejvíce ven či nejlépe odjet na dovolenou k moři. Takový lék by si nechal líbit asi každý.
-    Tresčí játra. Olej z tresčích jater je údajně skvělou prevencí proti depresím. Je však třeba si ho dopřávat pravidelně. A jídelníček nezapomeňte doplnit také lososem.
-    Třezalka. Ví se o ní, že má prokazatelně uklidňující účinky, přitom je čistě přírodní. Je dobrým pomocníkem při počátečních potížích, ale pozor – nekamarádí se s antikoncepcí. Je známo nemálo případů, kdy díky této nešťastné kombinaci ženy nechtěně otěhotněly.

Text: mob
Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse