vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Amniocentéza – odběr plodové vody! Mám se bát?

8. října 2015

Amniocentéza – odběr plodové vody! Mám se bát?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: amniocentéza potrat plodová voda

preventan-mimiforum-banner

Odběr plodové vody je strašákem řady těhulek. Bohužel je pravdou, že jen na základě výsledků odběru lze s jistotou potvrdit či vyvrátit, zda se dítě narodí zdravé. Je ale třeba obávat se zákroku samotného?

Přípravek Folgravid® (doplněk stravy) je určen dospělým ženám už od samého začátku plánování těhotenství, průběhu těhotenství až po ukončení kojení. Hlavní obsahovou složkou je kombinace kyseliny listové a kyseliny dokosahexaenové (DHA), která přispívá k udržení normální činnosti mozku a normálního stavu zraku Vašeho miminka. Příznivého účinku je dosaženo při přijetí 250 mg DHA denně. Jednotlivá denní dávka nadstandardně pokryje tento příjem. DHA ve Folgravidu® je vyrobena z kvalitního rybího oleje pomocí speciální čistící metody. Kyselina listová obsažená v přípravku přispívá k normálnímu růstu zárodečných tkání během těhotenství. Komfort v užívání pouze 1 tobolky denně.

folgravit-70-tabl-3d-nahled

Amniocentéza! Představa, že vám někdo jehlou propichuje břicho, není vůbec příjemná. Kdo si o tom něco přečetl, ví, že může dojít ke krvácení, odtoku plodové vody či k samovolnému potratu. Není proto divu, že zprávu, že by odběr plodové vody měla podstoupit, asi žádná nastávající maminka neuvítá s nadšením.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak se provádí amniocentéza

Odběr plodové vody se provádí mezi 16. a 20. týdnem těhotenství, a to vpichem jednorázovou tenkou jehlou přes břišní dutinu do dělohy, vše pod dohledem ultrazvuku. Zákrok se většinou dělá bez umrtvení a odebere se jím 20 až 30 ml plodové vody. Výsledky bývají k dispozici za 2 až 3 týdny.

Amniocentézu jsem odmítla! 

„Když jsem čekala druhé dítě, bylo mi třicet osm, takže mi odběr plodové vody doporučovali kvůli věku. Testy i ultrazvuk dopadly dobře, přesto mě na zákrok hnali. Odmítla jsem, měla jsem velký strach. Byla jsem si jistá, že dítě bude zdravé, a kdyby nebylo, postarala bych se i o postižené. Narodila se nám však zcela zdravá holčička,“ svěřuje paní Anna (40).

Po odběru plodové vody jsem potratila

Opačný a nepříliš radostný zážitek nám popsala paní Simona (34). „Výsledky testů z krve mi nevyšly dobře, a tak mě doktor poslal na genetiku. Tak mi sdělili, že musím na odběr plodovky, a že jsem rovnou na ten samý den objednaná. Byla jsem tak v šoku, že jsem šla. Na riziko potratu mě nikdo neupozornil, a tak jsem se ani nebála. Jenomže noc po zákroku jsem začala krvácet. Potratila jsem. Byla jsem v 19. týdnu těhotenství a čekala jsem prý zdravého chlapečka. Riziko potratu je prý maximálně jedno procento, já se do něj vešla. Na zákrok by mě už nikdo nikdy nedostal. Nejhorší je, že se mi dodnes znovu nepodařilo otěhotnět, a to už je pět let.“

Odběr »plodovky« dobře zvažte

deti-a-rodina-odber-plodove-vody-1-ing

Zážitek, jaký měla paní Simona, je naštěstí spíše ojedinělý a většina maminek odběr plodové vody popisuje jako minimálně bolestivý, sice nepříjemný, ale srovnatelný například s odběrem krve. Žádné dramatické scénáře se ve většině případů nekonají. Přesto zákrok dobře zvažte a prostuduje si k němu nejrůznější materiály. Sama si musíte ujasnit, zda je pro vás důležitý a zda jste případně připravena i na péči o postižené dítě.

MIMIFORUM zjistilo:

Kdy se amniocentéza doporučuje

● Pokud je ženě v době porodu 35 a více let, a to z důvodu zvýšeného rizika Downova syndromu u miminka.

● Pokud vyjde pozitivně výsledek screeningu z krve (tzv. Triple testy) a ukazuje zvýšené riziko Downova syndromu, Edwardsova nebo Smith-Lemli-Opitzova syndromu, rozštěpů břišní stěny, nebo páteře apod.

● V případě, že se při velkém ultrazvuku objeví podezření na vrozené vývojové vady.

MIMIFORUM doporučuje:

Co byste měla vědět

● K amniocentéze vás nemůže nikdo donutit, rozhodnutí je jen na vás. Musíte však podepsat, že si zákrok nepřejete a jste poučena o případných rizicích.

● Nejednejte pod tlakem, raději si vše důkladně promyslete a poraďte se s partnerem.

● Při amniocentéze existuje riziko potratu, které se uvádí v rozmezí 0,5 až 1 %. Není sice velké, ale na druhou stranu jedna žena ze sta až tak málo není…

● Zákrok se většinou provádí ambulantně, jedete po něm domů, avšak je třeba dodržovat klidový režim.

 

Text: asm

Foto: Ingimage.com, Dreamstime.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse