vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Alopecie: Když padají vlasy či chloupky

16. října 2014

Alopecie: Když padají vlasy či chloupky

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: pleš Alopecie chloupky zánět imunita vlasy

preventan-mimiforum-banner

Nepříjemná autoimunitní nemoc, díky které se na hlavě tvoří lysá kolečka, vlasy padají a může dojít k úplné ztrátě vlasů a ochlupení. To je alopecie. Co z ní stojí, se ale přesně neví.

Alopecie je vlastně autoimunitní nemoc. Imunitní systém začne napadat vlasové cibulky, jako by šlo o něco nepřátelského. Tvoří se zánět a vlasy začnou samy padat. Na hlavě zůstávají nevzhledná kolečka pleše (lysá ložiska jsou pro alopecii typická), člověk však může přijít o všechny vlasy, ale i o chloupky na celém těle.

 

Nezaměňujte pleš s alopecií zdravi-a-krasa-alopecie-ii-sxc-nahled

Víc než polovina lidí trpí přílišným vypadáváním vlasů. Plešatost pak trápí hlavně muže, u kterých za problémem stojí dědičnost či zvýšená hladina testosteronu. Na rozdíl od plešatosti je alopecie nemoc, jejíž příčiny nejsou zcela jasné. Často se ale mluví o tom, že spouštěčem mohou být důvody psychosomatické. Může při ní dojít k částečnému vypadávání vlasů a tvorbě pleše, ale i k úplné ztrátě ochlupení, včetně choupků v nose, obočí i řas. Na pohlaví v tomto případě nezáleží.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Druhy alopecie

-          Alopecia areata – vypadávání vlasů ve shlucích, tvorba lysin

-          Alopecia universalis – úplná ztráta veškerého ochlupení

-          Alopecia barbae – ztráta obličejového ochlupení

-          Anagenní effluvium – vypadávaní vlasů způsobené léky, vlasy opět narostou.

-          Jizvová alopecie – po vypadnutí vlasu zůstávají na pokožce jizvy

 

Zánět léčený zánětem

Jednou z možností, jak některé druhy alopecie léčit, je imunomodulační terapie difencypronem. Stručně řečeno – vyvolá se jiný zánět na kůži, aby se potlačit zánět ve vlasových cibulkách. Jde o místně podávaný sensibilizátor, látku způsobující alergickou reakci, která vyvolává kontaktní alergický ekzém. Takto vytvořená zánětlivá reakce změní poměr bílých krvinek  v postižené tkáni, čímž dojde k snížení počtu těch buněk bílé krevní řady, které vyvolávají ložiskovou lysivost. Jednou z ambulancí, kde se léčba provádí, je pražské centrum Zdravé vlasy.

 

Tip MIMIFORA:

Centrum Zdravé vlasy

Pokud vás trápí nemoci vlasů či vlasové pokožky, navštivte Centrum Zdravé vlasy ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Jde totiž o jedinou specializovanou poradenskou ambulanci u nás. Objednat se můžete na tel. +420 267 163 659. Více na http://www.fnkv.cz/…ve-vlasy.php,

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi
08:43 20.08.2019 - Kateřina -

pro davida

Ja jsem o tom teda ještě neslysela, ale kdyztak bych urcite poridila pro manzela. Ten s tim ma ted také nejake problemy a za vyzkouseni by to urcite stalo. 
08:20 19.08.2019 - David -

Zkusenost

Ahoj nemate prosim někdo zkusenosti s provexinem je to gel, který by mel pomoci a podporit rust vlasu?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse