vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Alergie na prach a roztoče: Jak ji poznáte a jak na ni

12. listopadu 2013

Alergie na prach a roztoče: Jak ji poznáte a jak na ni

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: roztoči prach alergie kašel rýma

preventan-mimiforum-banner

Až 1,5 milionu roztočů. Tolik jich s námi spí denně v posteli. Další nevítaní návštěvníci a velké množství prachu se drží v bytovém textilu a v plyšácích. Bývají častým spouštěčem alergií. Jak s nimi zatočit? 

Vitamin C s postupným uvolňováním

·    Doplněk stravy.
·    Vitamin C s postupným uvolňováním obsahuje 500 mg vitaminu C.
·    Přidaný extrakt z plodů šípků je vynikajícím zdrojem bioflavonoidů.
·    Vitamin C přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, psychické činnosti i imunitního systému.
·    Vitamin C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév, kostí, chrupavek, dásní, kůže a zubů.

vitamin-c-s-post_small

Doplněk stravy

Více ZDE

Kýchání, rýma, pálení očí, kašel, svědění, kopřivka – to vše mohou být příznaky alergie. Jednou z nejčastějších je ta, o které se dříve mluvilo jako o alergii na prach. Dnes se ale ví, že hlavní problém způsobují roztoči. Označují se za roztoče bytového prachu a jsou nejčastější příčinou alergií vůbec.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Každý 5. má alergii na roztoče!

– 25 % lidí u nás trpí nějakou alergií.

– Přes 20 % lidí má alergii na roztoče.

– 18 % lidí uvádí, že jim alergické příznaky vadí i při sexu.

 

Roztoče okem neuvidíte

Doma mám čisto, žádné brouky nevidím, takže u nás to nehrozí – říkáte si. Jenomže roztoče pouhým okem neuvidíte – jde o členovce podobné pavoukům a klíšťatům, ale jsou nesrovnatelně menší. Dospělý roztoč dorůstá do délky cca 420 µm. Samec žije průměrně 20 až 30 dnů, samice až 10 týdnů. Za tu dobu naklade 60 až 100 vajíček. A protože roztoči se živí odpadnutými částečkami povrchu naší pokožky a mají rádi vyšší vlhkost i teplotu, nejvíce se jim líbí právě v postelích. V jednom gramu prachu z matrace se ukrývá až 15 tisíc roztočů. Lůžko neošetřené speciálními bariérovými povlaky tak hostí stovky tisíc až 1,5 milionu roztočů. Nevíme o nich až do chvíle, než se na ně projeví alergie. 

 

Nestelte, radí vědci zdravi-a-krasa-alergie-na-prach-a-roztoce-ii-sh-nahled

Vědci přišli na zajímavou věc. Ten, kdo hned po ránu postel nechá rozházenou tak, jak z ní vstal, v ní má paradoxně mnohem méně roztočů. Naopak ti, co jako první ustelou postel, jim jen nahrávají, aby si nerušeně lebedili a množili se. Roztoči totiž mají rádi vlhko a člověk, jakmile ráno vstane, je vystaví dehydrataci, proto získávají vláhu ze vzduchu. Jenže v neustlané posteli o své pohodlí přijdou a mají menší šanci na přežití. Nestelte hned, radí odborníci, zmenšíte tak množství alergenů-

 

MIMIFORUM zjistilo:

Jak vyzrát na roztoče

– Veškeré ložní prádlo často měňte a perte.

– Matrace uzavřete do protiroztočových, bariérových povlaků.

– Povlaky pořiďte i pro polštáře a peřiny, anebo je perte každý týden min. na 60C.

– Prach při úklidu stírejte na vlhko, aby se nevířil.

– Z bytu odstraňte koberce a těžké závěsy, bytové textilie omezte na minimum.

– Čistěte plyšové hračky, které máte v ložnici. Perte je nejlépe na 600 C, případně roztoče zahubte zmrazením hračky v igelitovém sáčku.

– V bytě udržujte optimální vlhkost vzduchu, a to kolem 50 %.

– Vybírejte nábytek, který není čalouněný, protože zde se prach také hromadí.

– Oblečení zavírejte do skříní, neb také zadržuje prach.

– Často luxujte, a to vysavačem s HEPA filtrem či takovým, který je speciálně určený pro alergiky. Podlahy na vlhko stírejte co nejčastěji.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:58 31.01.2019 - Zuzka67 -

Alergie

Povím vám, alergie rozhodně není nic příjemného, před ní se totiž neschováte. Jediné, co my aspoň trochu pomáhá, je čistička vzduchu, a to konkrétně tahle: www.vzdusin.cz/Cis­ticka-Winix-Zero- Pokud jste vy nebo děti alergici, tak určitě doporučuju, větší úlevu neznám
17:05 05.02.2017 - jindrisknov -

prach

já za sebe doporučuji vytírat prach mokrým hadříkem a určitě pořídit čističku vzduchu, my máme www.cistickav­zduchu24.cz a jsme spokojení!!!
12:10 06.09.2015 - Terka -

roztoce

Já jsem taky alergická, zkoušela jsem lecos, vysavače pro alergiky, potahy na matrace no nic nemělo zásadní efekt, nedávno jsem se dočetla o čištění bytu pomocí ozonu (zdravyozon cz), který má právě roztoče, prach, plísně a jiné věci ničit tak jsem do toho šla a zatím jsem spokojená, lépe dýchám, lépe spím, nekašlu tolik, uvidím jak dlouho mi to vydrží no zatím bych to alergikum doporučila 

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse