vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Alergie na nikl: Hlavní příznaky

11. března 2014

Alergie na nikl: Hlavní příznaky

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: kov nikl vyrážka alergie svědění

preventan-mimiforum-banner

Alergie na nikl trápí až 10 % žen a objevit se může kdykoli během života. Vyhnout se pak je třeba všemu, co nikl obsahuje – a to jsou i potraviny!

Alergie na nikl trápí víc lidí, než by se mohlo zdát. Mluví se až o 10 % žen. Patří totiž mezi nejčastější kontaktní kožní alergie. A život dokáže pořádně znepříjemnit. Jakmile se objeví, je totiž třeba se vyhnout všemu, co nikl obsahuje. Bývají to například šperky, hodinky, brýle, knoflíky, pásky a různé cvočky a kovové části na oblečení. Ale i kliky, kohoutky a další věci. Jakmile se totiž kov uvolňující nikl dostane do kontaktu s kůží, záhy se to projeví nepříjemnými příznaky, které se nedají přehlédnout.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Příznaky alergie na nikl

 

-          Zčervenání místa, které s kovem přišlo do kontaktu.

-          Vyrážka.

-          Svědění.

-          V horším případě otoky kůže, možná tvorba puchýřků i mokvání.

-          Kůže je suché, červená a tmavne, může popraskat, pokud se neléčí.

 

Nikl je všude kolem nás zdravi-a-krasa-alergie-na-nikl-ii-sh-nahled

Alergie na nikl, stejně jako na další kovy či podobně jako ostatní alergie, se může objevit náhle a z ničeho nic. Řadu let nosíte bižuterii a neměla jste nejmenší problém. A najednou se vám objeví rudé svědivé fleky na kůži – na krku, na prstech, anebo na uchu, pokud se jedná o náušnice. Bohužel se nedá léčit, jde jen zmírnit její příznaky a vyhýbat se tomu, co ji vyvolává. U alergie na nikl to je ale náročné, protože jej obsahuje řada věcí denní potřeby, či částí oblečení. Najít jej můžete i v rovnátkách či v zubních náhradách, ale i ve špercích ze stříbra a bílého zlata, natáčkách, příborech apod.

 

Nikl je i ve stravě!

Kromě toho, že nikl najdete v řadě kovových předmětů, je potíž i to, že je obsažený  v některých potravinách. V případě, že lékař alergii na nikl prokáže, doporučuje se je výrazně omezit či se jim zcela vyhnout. Mezi ně patří hlavně luštěniny, sója, některé druhy zeleniny (např. hrášek, pórek, brokolice), ořechy, sušené ovoce, ale i ústřice, sledi či margarín. Je třeba se dobře informovat, protože potíže by se vám mohly ještě zhoršit.

 

MIMIFORUM zjisilo:

6 věcí, které nedělejte, máte-li alergii na nikl

 

-          Nenoste žádné šperky a kovové věci přímo na těle, které nikl obsahují.

-          Vyhýbejte se potravinám s obsahem niklu, nebo je výrazně omezte.

-          Nevařte kyselé potraviny v nerezovém nádobí. Ani je v něm neohřívejte.

-          Pozor na vodu z kohoutku – nevhodné je totiž pití tvrdé vody.

-          Pozor i na minerální vody – čtěte složení, mohou obsahovat nikl.

-          Vždy o alergii informujte lékaře, především zubař musí tuto informaci předem vědět.

 

Text: mob

Foto: Shuttestock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
09:13 24.02.2018 - Jessica -

Alergie na nikl

Také mám alergii, projevuje se mi puchýřky na těle a občasným zvracením. Doktor mi řekl, že se mám měsíc vyhýbat kovům a pak se uvidí. Jelikož pracuji v restauraci, tak je to dost nemožné. A podle toho co jsem se dočetla, tak bych neměla jíst nic. Snažila jsem se být týden na suché rýží, ale ani to nepomohlo
17:14 10.01.2015 - Hana -

Re: alergie na nikl

Mám stejný problém, Jani. Mívám oteklá oční víčka nebo cítím pnutí v končetinách (jako bych nemohla zatnout pěst, dřepnout apod.). Často mívám po jídle křeče v břiše.
16:49 04.09.2014 - Jana -

alergie na nikl

Při kožních testech mi byla zjištěna alergie na nikl.Projevuje se to u mě oteklými očními víčky.Má někdo takový problém?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse