vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Alergie na náplast: Potrápí víc, než myslíte!

24. října 2013

Alergie na náplast: Potrápí víc, než myslíte!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: lepidlo náplast vyrážka alergie svědění

preventan-mimiforum-banner

Alergie na náplast dokáže pořádně potrápit. Může za to lepidlo používané u náplastí, které obsahuje mnoho alergenů a u lidí s citlivou pokožkou může vyvolat pořádné problémy.

„S náplastmi jsem nikdy problém neměla, a tak by mě ani nenapadlo, že k nim může dojít. Šla jsem na banální zákrok – vyříznutí znaménka. Ránu mi zalepili a já šla domů. Jenže kůže pod náplastí začala šíleně svědit. Viděla jsem, že začíná rudnout a tvoří se na ní nevzhledná vyrážka. Vydržela jsem to do druhého dne a musela ji sundat. Pohled mě vyděsil,“ mluví o své zkušenosti Soňa (32).

 

Rudá a svědivá pokožka zdravi-a-krasa-alergie-na-naplast-ii-sxc-nahled

„Pokožka byla rudá, flekatá, s vystouplými pupínky. Hrozně svědila,“ pokračuje. „Lékařka mi řekla, že mám alergii na náplast a ať se poradím v lékárně. Tam jsem se dozvěděla, že mám zkoušet různé typy, třeba mi něco bude vyhovovat. Vyhodila jsem hromadu peněz a zjistila, že nesnesu nic. Od té doby se náplastem vyhýbám, jak můžu. Kdo nezažil, nepochopí to,“ dodává.

 

Náplasti a alergie

Alergie na náplast není nic neobvyklého, ale život dokáže zkomplikovat. Pokud totiž na kůži nesnesete ani dětskou variantu, nebo druhy značené »Sensitive«, a dokonce ani šetrnější náplasti bez podušek, máte na potíže zaděláno. Náplast, která by alergii vůbec nemohla vyvolat, totiž na trhu asi nenajdete.

 

Hlavní viník: Lepidlo

Pokud citlivě reagujete na náplast, po jejím použití se objevuje svědivá vyrážka, jde o druh kontaktní alergie. Hlavním viníkem bývá lepidlo, které je v náplasti použité. To obsahuje formaldehyd, akryláty, přírodní či umělé pryskyřice, ale i latex. Problém ale je, že se od výrobců často přesné složení nedozvíte, a tak i když zjistíte, na co jste alergická, příliš vám to při výběru náplasti nepomůže.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Co dělat, když máte alergii na náplast

-          Je-li to možné, nechat místo odkryté a nelepit. Podrážděnou kůži mazat, nejlépe mastí s kortikosteroidy, která je účinná, ale na předpis. Promluvte o problému s kožním lékařen.

-          Hledejte náplast, která vám bude vyhovovat. Je to jediná cesta, jak poznat, kterou náplast vaše kůže snáší. Zkoušejte různé značky a najdete-li takovou, která vám alergii nezpůsobí, držte se jí.

-          Znovu nepoužívejte náplasti, které vám silné podráždění způsobily.

-          Vždy na tuto skutečnost upozorněte lékaře či sestru, zvlášť tehdy, chystá-li se vám na tělo přilepit klasickou náplast.

-          Máte-li ránu, kterou je třeba zalepit na místě, kde můžete použít gázu a obvaz, nahraďte jimi náplast.

 

Text: mob

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:44 30.08.2018 - D. -

Bez nadpisu

Zrovna teď tohle prožívám. Je to už po druhé, co se mi po náplasti spustila alergie a opravdu je to nepříjemné. Neskutečně mě ruka s vyrážkou svědí a je mírně nateklá. Od doktora mám předepsanou mastičku s kortikoidy a zdá se, že je to skutečně to jediné, co mi na to pomáhá.
09:42 08.06.2018 - ume -

Nemocnica

Ani ja som s náplasťami nemala nikdy problém, až kým mi taká náplasť nevypálila dieru do kože. Ležala som v nemocnici po sekcií, rana samozrejme bolela, ale keď mi strhli náplasť, pod ňou mi ostala doslova vypálená koža, jazvu mám ako po poleptaní nejakou kyselinou alebo popálenina. Rana sa mi vďaka tomu zapálila a skončila som na antibiotikách. Doteraz mám pekný malý rez na bruchu a okolo neho rozleptanú kožu.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse