banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

Alergie na kovy: Nemůžu nosit šperky!

14. srpna 2016

Alergie na kovy: Nemůžu nosit šperky!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: epikutánní testy šperky kovy alergie kosmetika

preventan-mimiforum-banner

Počet žen, u nichž se objevuje alergie na kovy, prudce stoupá. A protože se nedá léčit, nezbude, než se v tom případě zříct šperků, hodinek a dalších věcí – a to na celý život

Diskutujte: Jak se u vás projevila alergie na kovy?


Celý život nosíte šperky. Náušnice, přívěsky, řetízky, hodinky prstýnky, náramky. Z různých materiálů, zlaté, stříbrné a z bižuterie a nic se neděje. A pak vám jednoho dne v místě, kde se dotýkají kůže, naskočí svědivá vyrážka. Náušnice, které jste dosud nosila bez problémů, ani nemůžete dát do ucha. Okamžitě bolí, rudne a natéká. Divíte se, co se s vámi děje. S největší pravděpodobností máte alergii na kovy. Může se totiž objevit kdykoli a problém je, že už se jí nezbavíte.

Nesnesu žádné šperky

„Jsem nešťastná. Je mi třicet tři a už nikdy si nedám žádný krásný šperk. Před rokem se mi náhle objevila alergie na kovy, ale problém je, že nesnesu žádný. Zlato, stříbro, nikl, chrom, měď, a dokonce ani chirurgickou ocel a titan, tedy šperky, o kterých se mluví jako o antialergenních. Náušnice jsem přestala nosit a na krk si můžu dát snad jen dřevěné korálky. Je mi z toho do breku, šperky a hodinky totiž miluji,“ svěřuje se Bára (33).

Problém na celý život

Alergie na kovy je zákeřná – podobně jako mnohé jiné. Neléčí se, nedá se ošidit a jedinou možností je se kovu, anebo kovům, na které přecitlivělost máte, napořád vyhýbat. Nemusí to být ale vůbec jednoduché, protože takový nikl je součástí řasdy potravin, nebo se uvolňuje z nádob při vaření, a tak se může objevit i alergie na nikl ve stravě. A možná byste se divila, kolik potravin vlastně nikl obsahuje.

Nejčastější alergeny – nikl a chrom

Počet lidí, u kterých se problémy při kontaktu s kovy objevují, dramaticky vzrůstá. Nejčastějšími alergeny jsou pak nikl a chrom, ale časté jsou i reakce na kobalt, zinek, měď, železo, ale i na zlato. Kovů, na které naše tělo začne nepříznivě reagovat, je ale mnohem víc. Mezi hlavní projevy toho, že jde nejspíše o alergickou reakci, patří červená vyrážka, svědění, či puchýřky v místě, kde se kov dotýká kůže. Proto se mluví o tzv. kontaktní alergii.

Epikutánní testy potvrdí alergii zdravi-a-krasa-alergie-na-kovy-ii-sh

Pokud máte podezření, že se u vás alergie na kovy objevila, navštivte lékaře. Čekají vás tzv. epikutánní testy, které mají odhalit, zda jsou kovy příčinnou vašich problémů. Provádí se na specializovaných pracovištích u kožních lékařů a čeká vás až pětidenní testování. Na záda se nalepí náplasti s různými látkami a dle reakce kůže po 48 a více hodinách lékař hodnotí, zda jde o alergii – a v jaké míře. I když jde o hlavní používanou metodu u nás, nemusí být ale vždy stoprocentní. Další možností, jak alergii na kovy odhalit, je speciální test zvaný Melisa. U nás se však běžně neprovádí, je však možné si jej za nemalou sumu zařídit.

MIMIFORUM zjistilo:

Test Melisa odhaluje alergii na těžké kovy (např. zlato, stříbro, rtuť, hliník, měď, palladium, cín ad.) a provádí se z krve. Na vybrané kovy se testují konkrétně bílé krvinky, a pokud se začnou množit pod vlivem některého z nich, je alergie potvrzena. Vyšetření je však finančně poměrně náročné a často se krev odesílá do zahraničních laboratoří.

Alergii nepodceňujte

Alergii na kovy není radno podceňovat. Kromě toho, že nemůžete nosit šperky s obsahem daného kovu, nastávají potíže ve chvíli, kdy je do těla třeba dát nějaký implantát, včetně zubních protéz. V případě alergie na daný kov by jej tělo totiž rozhodně nepřijalo. Problémy ale přicházejí i v běžném životě, například s kosmetikou. Ta také často obsahuje různé kovy, a tak je třeba číst složení a pečlivě vybírat. Potíže mohou způsobit i barvy na vlasy, nádobí, nůžky a kovové předměty, knoflíky u kalhot či vybrané potraviny.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:18 11.02.2018 - Daniela -

Plug

Nejsou jenom šperky z kovů, ale třeba taky z akrylátu. Můžete třeba zkusit roztáhnout ucho a nosit plug – piercing-factory.cz/cs/159-akrylatove-plugy-do-ucha – s ním jsem žádné problémy neměla.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Lukáš
Magda4417.05.2018
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Karel
Karla
Karla18.04.2018
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa