vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Alergie na kovy: Nemůžu nosit šperky!

14. srpna 2016

Alergie na kovy: Nemůžu nosit šperky!

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: epikutánní testy šperky kovy alergie kosmetika

preventan-mimiforum-banner

Počet žen, u nichž se objevuje alergie na kovy, prudce stoupá. A protože se nedá léčit, nezbude, než se v tom případě zříct šperků, hodinek a dalších věcí – a to na celý život

Diskutujte: Jak se u vás projevila alergie na kovy?


Celý život nosíte šperky. Náušnice, přívěsky, řetízky, hodinky prstýnky, náramky. Z různých materiálů, zlaté, stříbrné a z bižuterie a nic se neděje. A pak vám jednoho dne v místě, kde se dotýkají kůže, naskočí svědivá vyrážka. Náušnice, které jste dosud nosila bez problémů, ani nemůžete dát do ucha. Okamžitě bolí, rudne a natéká. Divíte se, co se s vámi děje. S největší pravděpodobností máte alergii na kovy. Může se totiž objevit kdykoli a problém je, že už se jí nezbavíte.

Nesnesu žádné šperky

„Jsem nešťastná. Je mi třicet tři a už nikdy si nedám žádný krásný šperk. Před rokem se mi náhle objevila alergie na kovy, ale problém je, že nesnesu žádný. Zlato, stříbro, nikl, chrom, měď, a dokonce ani chirurgickou ocel a titan, tedy šperky, o kterých se mluví jako o antialergenních. Náušnice jsem přestala nosit a na krk si můžu dát snad jen dřevěné korálky. Je mi z toho do breku, šperky a hodinky totiž miluji,“ svěřuje se Bára (33).

Problém na celý život

Alergie na kovy je zákeřná – podobně jako mnohé jiné. Neléčí se, nedá se ošidit a jedinou možností je se kovu, anebo kovům, na které přecitlivělost máte, napořád vyhýbat. Nemusí to být ale vůbec jednoduché, protože takový nikl je součástí řasdy potravin, nebo se uvolňuje z nádob při vaření, a tak se může objevit i alergie na nikl ve stravě. A možná byste se divila, kolik potravin vlastně nikl obsahuje.

Nejčastější alergeny – nikl a chrom

Počet lidí, u kterých se problémy při kontaktu s kovy objevují, dramaticky vzrůstá. Nejčastějšími alergeny jsou pak nikl a chrom, ale časté jsou i reakce na kobalt, zinek, měď, železo, ale i na zlato. Kovů, na které naše tělo začne nepříznivě reagovat, je ale mnohem víc. Mezi hlavní projevy toho, že jde nejspíše o alergickou reakci, patří červená vyrážka, svědění, či puchýřky v místě, kde se kov dotýká kůže. Proto se mluví o tzv. kontaktní alergii.

Epikutánní testy potvrdí alergii zdravi-a-krasa-alergie-na-kovy-ii-sh

Pokud máte podezření, že se u vás alergie na kovy objevila, navštivte lékaře. Čekají vás tzv. epikutánní testy, které mají odhalit, zda jsou kovy příčinnou vašich problémů. Provádí se na specializovaných pracovištích u kožních lékařů a čeká vás až pětidenní testování. Na záda se nalepí náplasti s různými látkami a dle reakce kůže po 48 a více hodinách lékař hodnotí, zda jde o alergii – a v jaké míře. I když jde o hlavní používanou metodu u nás, nemusí být ale vždy stoprocentní. Další možností, jak alergii na kovy odhalit, je speciální test zvaný Melisa. U nás se však běžně neprovádí, je však možné si jej za nemalou sumu zařídit.

MIMIFORUM zjistilo:

Test Melisa odhaluje alergii na těžké kovy (např. zlato, stříbro, rtuť, hliník, měď, palladium, cín ad.) a provádí se z krve. Na vybrané kovy se testují konkrétně bílé krvinky, a pokud se začnou množit pod vlivem některého z nich, je alergie potvrzena. Vyšetření je však finančně poměrně náročné a často se krev odesílá do zahraničních laboratoří.

Alergii nepodceňujte

Alergii na kovy není radno podceňovat. Kromě toho, že nemůžete nosit šperky s obsahem daného kovu, nastávají potíže ve chvíli, kdy je do těla třeba dát nějaký implantát, včetně zubních protéz. V případě alergie na daný kov by jej tělo totiž rozhodně nepřijalo. Problémy ale přicházejí i v běžném životě, například s kosmetikou. Ta také často obsahuje různé kovy, a tak je třeba číst složení a pečlivě vybírat. Potíže mohou způsobit i barvy na vlasy, nádobí, nůžky a kovové předměty, knoflíky u kalhot či vybrané potraviny.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
19:18 11.02.2018 - Daniela -

Plug

Nejsou jenom šperky z kovů, ale třeba taky z akrylátu. Můžete třeba zkusit roztáhnout ucho a nosit plug – piercing-factory.cz/cs/159-akrylatove-plugy-do-ucha – s ním jsem žádné problémy neměla.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse