vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Alergie na kosmetiku

17. listopadu 2016

Alergie na kosmetiku

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: parfém vyrážka alergie ekzém svědění kosmetika

preventan-mimiforum-banner

Alergie trápí každého čtvrtého člověka, a roste i počet těch, kdo se setkají s nepříznivou reakcí na kosmetiku. Jak ji poznáte a jak se jí bránit. 

Alergie se během života může objevit kdykoli a prakticky na cokoli. A tak i když vás nikdy potíže netrápily, najednou se osypete po použití krému a nepříjemně zarudlé místo provází úporné svědění. Jde o důkaz, že máte pravděpodobně alergii na kosmetiku.

Co stojí za problémy

Za problémy stojí nejčastěji vonné složky, parfémové a rostlinné extrakty, masťové základy (např. lanolin) či konzervační látky obsažené v kosmetických produktech. Mezi produkty které vyvolávají alergii nejčastěji, patří barvy na vlasy, odlakovače na nehty, opalovací krémy a další. Může za to i fakt, že denně používáme stale více různých výrobků na péči o pleť a tělo – průměrně sedm.

Typickým znakem je svědění

Alergie na kosmetiku se může objevit kdekoli na těle, nejčastěji však bývá postižen obličej. Nejvíce trpí oční víčka, ale potíže se nevyhýbají ani zbytku obličeje, krku, vlasům a vlasové části hlavy, hřbetům rukou či boční straně prstů. Pokud se po aplikaci kosmetiky objeví jen zarudnutí, jde většinou o pouhé podráždění pokožky. Provází-li jej však svědění, s největší pravděpodobností jde právě o alergii. V tom případě přestaňte přípravek používat a obraťte se na lékaře.

MIMIFORUM zjistilo:

Jak poznat alergii na kosmetiku

Hlavním příznakem je nepříjemné svědění kůže, které neustává. Bývá provázeno také zarudnutím pokožky. To však samo o sobě nemusí být příznakem alergie, ale jen přecitlivělou reakcí na daný výrobek.

Kopřivka. Objevuje se na místě, kam jsme přípravek aplikovali, a bývá provázena svěděním. Po pár hodinách často zmizí a objeví se znovu po aplikaci přípravku s alergenem.

Ekzém. Vedle svědění bývá nejčastější příznakem této alergie. Kůže je zarudlá, svědí, mohou se na ní tvořit puchýřky a může i mokvat. Pokud se mu nevěnuje pozornost, může způsobit problémy. Přejde v chronický ekzém, a na kůži se vytvoří nepříliš vzhledná popraskaná a suchá místa.

Pigmentace kůže. I ta může být příznakem alergie na kosmetiku. Nejčastěji se objevuje na rukou, v oblasti rtů a očních víček.

 

Tipy MIMIFORA:

Jak se vyhnout alergii na kosmetiku zdravi-a-krasa-alergie-na-kosmetiku-ii-sh-nahled

  • Pečlivě vybírejte. Čtěte složení výrobků a kupujte takové, které mají co nejméně alergenů, jsou vhodné pro citlivou pleť a nejsou výrazně parfémované. Ideální je, pokud jsou značené jako hypoalergenní.

  • Kupujte si pouze kosmetiku, která odpovídá vašemu typu pleti.

  • Kosmetické výrobky vždy aplikujte pouze na místa k tomu určená. Alergii může vyvolat i nevhodné použití.

  • Noste oděvy z přírodních materiálů a dodržujte hygienu.

  • Pozor na napodobeniny parfémů a jiných kosmetických výrobků, které mohou vyvolat alergickou reakci díky náhradním použitým složkám.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse