vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Aktovka pro prvňáčka: Vybírejte pečlivě!

25. srpna 2014

Aktovka pro prvňáčka: Vybírejte pečlivě!

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: taška prvňáček batoh aktovka škola

preventan-mimiforum-banner

Nemáte-li ještě vybranou školní aktovku pro prvňáčka, přinášíme malého rádce, jak na to. Na správné volbě totiž záleží víc, než si myslíte.

Máte doma prvňáčka a nákup aktovky jste nechali na poslední chvíli? Pak přinášíme malého rádce, podle čeho vybírat, aby školní taška vyhovovala co nejlépe.

 

Na aktovce záleží

Lehká a dobře padnoucí. Právě taková by měla být školní taška pro prvňáčka. Zvlášť, pokud máte drobné dítě, je právě hmotnost velmi důležitá. Aktovka by totiž měla naplněná vážit maximálně desetinu váhy dítěte, aby mu nezpůsobila zdravotní problémy. Měla by být stabilní, dobře stát prázdná i naplněná na rovném povrchu a mít odlehčenou konstrukci.

 

MIMIFORUM zjistilo:

Podle odborníků záleží na výběru správné aktovky víc, než si myslíte. Příliš těžké tašky totiž ničí záda a páteř. Odborníci upozorňují, že není výjimkou, že taška nejmenších dětí váží naplněná i pět kilo, což je pro dětské zdraví nevhodné a nebezpečné. Samotná aktovka by proto měla být co nejlehčí, stejně jako její náplň.

 

Hlavní kritérium: Hmotnost

Jde o jedno z hlavních kritérií při výběru aktovky je hmotnost. Ideální jsou extra lehké aktovky s váhou 750–800 g. Pro první třídu se nedoporučuje aktovka těžší než 1 kg, maximální hmotnost prázdné tašky by pak podle norem měla být 1,2 kg, a to pro celý první stupeň. Velkou roli hraje výška a váha dítěte. Je-li školák drobný a hubený, měl by mít lehčí tašku, než ten, kdo je o hlavu vyšší a několik kilogramů těžší.

 

Aktovka vs. batoh

Záleží na tom, co vy a dítě upřednostňujete, avšak obecně platí, že prvňáčci by měli mít vnitřní prostor co nejjednodušší, bez zbytečných kapes a zipů. U aktovek bývá výhodou pevná vyztužená horní klopa, méně kapes a přehlednější a jednodušší uspořádání vnitřního prostoru. Batohy mívají více kapes a zipů, jsou hůře chráněny před deštěm. Prvňáčci se v nich nemusejí tak dobře orientovat. Záleží však na každém dítěti a před koupí se vyplatí vše vyzkoušet.

 

Školní aktovka/ batoh tema-tydne-aktovka-pro-prvnacka-ii-sxc-nahled

Pro prvňáčky kupujte vždy jen takovou aktovku či batoh, které přímo na visačce mají označení školní. Znamená to, že jsou vyrobeny v souladu s normou ČSN 79 6506. Pokud toto označení nemají, může mít nějaký důvod, proč ji nesplňují a může se jednat o výrobek pro tento účel nevhodný či dokonce nebezpečný.

 

Materiál

Pohlídejte si také, z jakého materiálu je aktovka vyrobena. Mělo by jít o materiál nepromokavý s tím, že by měl být obsah co nejlépe chráněn před deštěm. Tento problém může nastat hlavně u batohů bez horní klopy. Vždy by taška měla mít spodní nožičky, které ji chrání při postavení na mokrý povrch. Vhodné je pořídit i pláštěnku na aktovku – batoh, některé mohou mít i integrovanou.

 

Bezpečnostní prvky

Důležité je dbát i na bezpečnostní prvky. Reflexní proužky či odrazky by měly být na stranách i na bocích. Dítě tak bude pro řidiče viditelné až na třikrát větší vzdálenost!

 

Tip MIMIFORA:

Design nechejte dítě vybrat! Nezapomeňte, že s aktovkou bude chodit ono, nikoli vy. Vyberte typ tašky, značku, ale obrázek, barvu a motiv nechejte na budoucím školákovi. Jen pozor na příliš dětské motivy, dětem by se mohly přestat záhy líbit, v horším případě mohou i vzbudit posměch spolužáků.


Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse