vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Aktovka na poslední chvíli. Jak ji správně vybrat?

18. srpna 2015

Aktovka na poslední chvíli. Jak ji správně vybrat?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: taška školák aktovka první třída škola

preventan-mimiforum-banner

Jak vybrat správně tašku pro prvňáčka, když se škola blíží a ještě žádnou nemáte? Zde je malý rádce, jak na to!

Máte doma prvňáčka a ještě nemáte školní aktovku? Pak je nejvyšší čas nějakou pořídit. Vybrat tu správnou ale může být oříšek. Na trhu je jich totiž tolik, že se v nich špatně orientuje. Dítě většinou zajímá jen obrázek a ostatní jej nechává chladným. Rodič by však měl být tím, kdo výběr správné aktovky povede – on by měl dohlédnout na to, aby pro dítě byla tou nejlepší možností a splňovala všechna kritéria.

 

1. Hmotnost

Aktovka by měla být co nejlehčí. Ideálně do 1 kg, maximálně by však měla prázdná vážit 1,2 kg. Nezapomeňte, že aktovka se naplní, a tak její hmotnost výrazně stoupne. Příliš těžké tašky ničí záda a páteř a podle odborníků by plná aktovka pro prvňáčka neměla být těžší, než 10 % hmotnosti dítěte. Zajímejte se také o to, pro jakou třídu výrobce aktovku doporučuje. Pro prvňáčky nekupujte tašky určené např. od třetí třídy výše či dokonce pro druhý stupeň.

 

Tip MIMIFORA:


Aktovka musí hlavně správně sedět na zádech! Je třeba ji s dítětem vyzkoušet, a to zvlášť v případě, že je hubené a drobné. Aktovka pro dítě může být moc široká, velká, hamatná. Sednout na zádech mu klidně může až desátá… Vezměte proto svého prvňáčka do obchodu s sebou.

 

2. Aktovka/ batoh

Pod pojmem aktovka si někteří stále představí nevzhlednou a nemoderní tašku s přezkami, které se nosily před mnoha lety. Dnešní aktovky ale vypadají zcela jinak, a tak se rozdíl mezi nimi a batohy často stírá. Platí, že prvňáčci by měli mít vnitřní prostor co nejjednodušší, bez zbytečných kapes a zipů. U aktovek bývá výhodou pevná vyztužená horní klopa, méně kapes a přehlednější a jednodušší uspořádání vnitřního prostoru. Batohy mívají více kapes a zipů, jsou hůře chráněny před deštěm. Prvňáčci se v nich nemusejí tak dobře orientovat. Nechejte dítě, ať si tašku zkusí samo otevřít a zavřít. Měla by také sama stát a neměla se klopit ani otevřená.

 

Tip MIMIFORA:

Nebojte se obrázků, nechejte dítě vybrat. Zároveň se ale snažte jeho výběr usměrnit. Aktovku volte tak, aby minimálně dva roky vydržela, a tak například motiv krtečka nebude zrovna ideální. Hezké motivy, design i kvalitní zpracování mají např. školní batohy Presco s lehkou aluminiovou konstrukcí.

 

3. Materiál/ bezpečí deti-a-rodina-aktovka-na-posledni-chvili-ii-archiv-nahled

Pohlídejte také, z jakého materiálu je aktovka vyrobena. Mělo by jít o materiál nepromokavý s tím, že by měl být obsah co nejlépe chráněn před deštěm. Výhodou tašky jsou spodní nožičky, které ji chrání při postavení na mokrý povrch. Důležité je dbát i na bezpečnostní prvky. Reflexní proužky či odrazky by měly být na stranách i na bocích. Dítě tak bude pro řidiče viditelné až na třikrát větší vzdálenost!

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com, archiv Presco

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse