vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Adventní tradice: Co znamenají svíčky na věnci?

20. listopadu 2015

Adventní tradice: Co znamenají svíčky na věnci?

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: Mikuláš adventní kalendář adventní věnec Advent Vánoce tradice děti

preventan-mimiforum-banner

Adventní období právě začalo a potrvá až do Vánoc, přibližně čtyři týdny. Přináší nejen tradice, jako je adventní věnec, ale také několik svátků, které stojí zato si připomenout.

Preventan sirup

·    Doplněk stravy.
·    Příjemná forma užívání, sirup.
·    Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek ProteQuine®.
·    Malinová příchuť.
·    Chutná nejen dětem!

preventan-sirup-nahled

Doplněk stravy

Více ZDE

 

Adventní období je tady a s ním neúprosně se blížící čas Vánoc. První adventní neděle, známá jako železná, letos připadla na 27. listopadu. V křesťanské tradici má toto období velký význam, protože zahajuje nový liturgický rok. Advent s sebou přináší i spoustu tradic a svátků. Zde jsou hlavní z nich.

MIMIFORUM zjistilo:

● Advent začíná první adventní neděli, která bývá v období od 27. 11. do 3. 12.

● Konec adventu představuje západ slunce na Štědrý den.

● Advent trvá zhruba čtyři týdny. Počet dní není každý rok stejný, pohybuje se v rozmezí 22 až 28 dní.

● Adventní neděle jsou čtyři, značí se jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Tyto názvy však nemají nic společného s křesťanskou tradicí.

● Liturgickou barvou je fialová – symbolizuje pokání, ztišení a čekání. Správnou barvou adventních svíček by proto měla být právě fialová.

Svátek sv. Barbory: 4. prosinec

Během adventu nás čeká několik zajímavých tradičních svátků. Prvním je svátek svaté Barbory, který připadá na 4. prosince. V povědomí lidí zůstal díky třešňovým větvičkám, kterým se říká »barborky«. Dávají se do vázy a nechávají vykvést. Dřív se tradovalo, že dívka, jejíž větvička rozkvete, se příští rok vdá. Naopak zvyk, kdy postava Barbory chodila v předvečer svátku od domu k domu, hodné děti obdarovávala cukrovím a zlobivé vyplácela metličkou, již dnes zanikl.

Tip MIMIFORA:

Pokud máte více potenciálních nápadníků a nevíte, který je ten pravý, uřízněte si více větviček a označte je jmény. Která první rozkvete, označí toho pravého.

Svátek sv. Mikuláše: 6. prosinec

Na mikulášskou nadílku se těší všechny děti. Tradičně probíhá v předvečer svátku sv. Mikuláše, tedy 5. prosince. Čert, anděl a Mikuláš obdarovávají hodné děti, naopak ty zlobivé mohou čekat bramboru a uhlí – tedy podle tradice. Svatý Mikuláš byl skutečnou postavou – biskupem z Myry a žil na přelomu 3. a 4. století. Byl to právě on, kdo inspiroval k vytvoření Santa Clause. Mikulášský svátek se slaví ve většině zemí, jen má vždy trochu jinou podobu.

Svatá Lucie: 13. prosinec

„Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.“ Možná vás v souvislosti se svátkem sv. Lucie napadne právě toto přísloví. Ano, noci se zkracují, smívá se dříve, ale to není to hlavní, co k tomuto dni patří. V předvečer svátku chodívala podle tradice Lucie po domech, hodné děti obdarovávala a zlobivým hrozila. Dokonce se věřilo, že bíle oděná postava chodí s nožem a chce rozpárat břicha dětem, které se o adventu nepostily. Tento den byl také vyhrazen ženám, které nesměly prát ani příst a měly odpočívat.

Adventní věnec

Asi nejznámější tradicí spojenou s adventem je adventní věnec. Patří k církevním symbolům, slouží k odpočítávání čtyř týdnů adventu. Proto na něj také patří čtyři svíčky, z nichž každou neděli se jedna zapálí. Jakmile vyhoří všechny čtyři, jsou tu Vánoce.

Podle některých zdrojů sahají tradice adventního věnce do 16. století, jisté ale je, že první předchůdce spatřil světlo světa v 19. století. Stojí za ním německý teolog Wichner. Když se ho děti neustále ptaly, kdy budou Vánoce, vyrobil z dřevěného kola věnec se čtyřmi velkými bílými svíčkami (zapalovaly se v neděli) a devatenácti malými červenými (hořely ve všední dny).

MIMIFORUM zjistilo:

Adventní věnec může mít i jinou podobu, na které je pět svíček. Čtyři se zapálí klasicky o nedělích a pátá bílá, nazývaná Kristova svíčka, na Štědrý den. Je symbolem duchovní čistoty, ale i samotného Ježíše Krista. Bílá je navíc v západní Evropě tradiční slavnostní barvou.

MIMIFORUM doporučuje:

Nezapomeňte dětem pořídit adventní kalendář. Nezahrnuje sice celé adventní období, ale tradičně začíná 1. prosince a odpočítává dny, které zbývají do Vánoc. Denně se otevře jedno okénko s překvapením – nejčastěji čokoládou, bonbony, ale hračkou. První adventní kalendář vznikl na začátku 20. století v Německu, byl vystřihovací a nesl název V zemi Ježíškově. Klasické čokoládové kalendáře se začaly vyrábět v USA v sedmdesátých letech.

 

Text: lju

Foto: Ingimage.com, SXC

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse