vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Advent je tu! Hlavní body v kostce

1. prosince 2014

Advent je tu! Hlavní body v kostce

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: barborky svíčky věnec Advent Vánoce kalendář

preventan-mimiforum-banner

Letošní advent právě začal a s ním i období čekání a příprav na Vánoce. Co všechno bychom o tomto období měli vědět? Shrnuli jsme hlavní body v kostce. 

Preventan Clasic

·    Cucavé tablety s ovocnou příchutí.
·    Obsahuje unikátní směs biologicky aktivních látek.
·    1 tableta obsahuje 1 mg účinné látky ProteQuine® (oligopeptidy, aminokyseliny, nukleotidy).
·    Přípravek je vhodný pro děti od 3 let a dospělé.
·    Především k dlouhodobému užívání.

preventan-clasic

Doplněk stravy

Více ZDE

Advent 2014 je tu! V letošním roce připadla první adventní neděle, zvaná železná, na 30. listopadu, kdy se na adventním věnci rozsvítila první ze čtyř svíček. Co o tomto období, ve kterém se čeká na příchod – narození Ježíše Krista a na Vánoce vlastně víme?

 

Jak dlouho trvá?

Advent trvá zhruba čtyři týdny, ale počet dnů není každý rok stejný. Pohybuje se v rozmezí 22 až 28 dní. Nemá také pevné datum. Začíná první adventní nedělí, která bývá v období od 27. 11. do 3. 12. Letos připadla na 30. 11. Adventní neděle jsou čtyři, značí se jako železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Tyto názvy však nemají nic společného s křesťanskou tradicí.

 

Co vlastně znamená?

Název pochází z latinského slova »adventus« a znamená příchod. Čeká se totiž, mimo jiné, na příchod, tedy narození, Ježíše Krista. Je začátkem liturgického roku, jde o radostnou dobu, kdy se čeká na Spasitele, ale je i časem rozjímání a zklidnění. Je obdobím, které provází řada tradic (Mikuláš, sv. Lucie, barborky na sv. Barboru apod.) i přípravy na Vánoce.


Co je hlavím symbolem?

Tradičním symbolem je adventní věnec. Protože patří k církevním symbolům, které slouží k odpočítávání čtyř týdnů adventu, jsou na něm čtyři svíčky. Každou adventní neděli se jedna z nich zapálí a ve chvíli, kdy vyhoří všechny čtyři, jsou tu Vánoce. Podle některých zdrojů sahají tradice adventního věnce až do 16. století, jisté ale je, že první předchůdce spatřil světlo světa ve století 19. Stojí za ním německý teolog Wichner. Když se ho děti neustále ptaly, kdy budou Vánoce, vyrobil z dřevěného kola věnec se 4 velkými bílými svíčkami, které se zapalovaly v neděli a 19 malými červený, které hořely ve všední dny.

 

Jaké barvy najdeme na adventním věnci? tema-tydne-advent-je-tu-ii-sxc-nahled

Tradiční adventní věnec by dnes měl mít tři svíčky fialové, protože ta je tradiční liturgickou barvou a jednu růžovou. Fialové svíčky symbolizují pokání a čekání a zapalují se první, druhou a čtvrtou adventní neděli. Růžová svíčka, zvaná pastýřská, se zapaluje třetí neděli a dává najevo radost z toho, že je advent téměř u konce – a s ním i půst, který jej dříve tradičně provázel. Běžně se ale setkáme s věnci v jiných barvách a se čtyřmi stejnými svíčkami.

 

Co je to adventní kalendář?

Dny do příchodu Štědrého dne pomáhá odpočítat oblíbený kalendář. I když se mu říká adventní, nezahrnuje sice celé adventní období, ale tradičně začíná 1. prosince. Denně se otevře jedno okénko s překvapením – nejčastěji čokoládou, bonbony, či s hračkou. První adventní kalendář vznikl na začátku 20. století v Německu, byl vystřihovací a nesl název V zemi Ježíškově. Klasické čokoládové kalendáře se začaly vyrábět v USA v 70. letech 20. st.

 

Zajímavost MIMIFORA:

Nezapomeňte na barborky!

Během adventu nás čeká několik zajímavých tradičních svátků, které si stojí za to připomenout. První z nich je svátek svaté Barbory, který připadá na 4. prosince. V povědomí lidí zůstal díky třešňovým větvičkám, kterým se říká »barborky«. Dávají se doma do vázy a nechávají vykvést. Dřív se tradovalo, že dívka, které větvička rozkvete, se příští rok vdá. Naopak zvyk, kdy postava Barbory chodila v předvečer svátku od domu k domu, hodné děti obdarovávala cukrovím a zlobivé vyplácela metličkou, již dnes zanikl.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse