vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Adoptované dítě:  Kdy mu to říct?

14. října 2013

Adoptované dítě: Kdy mu to říct?

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: lež důvěra adopce rodiče dítě

preventan-mimiforum-banner

Říct dítěti, že je adoptované, není pro rodiče vůbec jednoduché. Proto mnozí tuto informaci odkládají a doufají, že se jejímu sdělení možná vyhnou. Jenže podle odborníků čím později se dítě o situaci dozví, tím hůře ji ponese. 

Rodiče, kteří vychovávají adoptované dítě, se dřív nebo později ocitnou v nelehké situaci. Kdy a jak mu nejlépe říct, že nejsou jeho vlastními rodiči? Není lepší to tajit? Odborníci se shodují na tom, že nikoli. Pravdu se dítě stejně dozví a čím později, tím hůř ji může nést. Od rodičů, kteří ho vychovávali, to pak může brát jako zradu, což může velmi narušit jejich vzájemný vztah.

 

Informace o adopci neodkládejte

Najít ten správný čas, kdy říct dítěti, že je adoptované, je podle mnohých předškolní věk. To je totiž doba, kdy se dítě začíná aktivně zajímat o to, jak se narodilo. Dítě sice celou situaci o adopci ještě plně nechápe, ale jakmile roste a nabírá zkušenosti, vyrovná se s ní mnohem lépe, než když nic netuší a informaci se dozví od cizích lidí. Je totiž třeba pamatovat na to, že se vždycky najde někdo, kdo ho rád bude informovat. Není pochyb o tom, že je vždy lepší, pokud se tuto zásadní skutečnost dozví od svých adoptivních rodičů. Nejhorší, co může pro dítě být, je prozrazení v afektu, a od cizích lidí, kteří ho touto informací spolehlivě srazí na kolena.

 

MIMIFORUM zjistilo:

K čemu může vést nevhodné vyzrazení adopce

-          Ke ztrátě důvěry v adoptivní rodiče.

-          K pocitům velkého zklamání a zrady.

-          K dočasnému zavržení adoptivních rodičů.

-          K překotnému pátrání po biologických rodičích.

-          Hůře a z jiného pohledu začne vnímat své adoptivní rodiče a jejich jednání vůči své osobě.

 

Dítěti nelžete, jednejte narovinu tema-tydne-adoptovane-dite-ii-sh-nahled

Jakmile se dítě rozhodnete se situací seznámit, jednejte otevřeně, nelžete mu. Dítě je nezbytné ujišťovat o tom, jak moc jej máte rádi, že jej berete jako vlastní a má u vás dveře vždy otevřené. Na všechny otázky, které bude mít, mu zkuste co nejpravdivěji odpovědět. To, že dítě neskáče radostí, ale může reagovat smutně a odtažitě, je normální. O to víc je třeba ze strany rodičů projevů náklonnosti a lásky. Pokud by se i přesto stalo, že by se se situací neumělo vyrovnat, poraďte se o dalším postupu s odborníkem.

 

Tajit adopci se nevyplácí

Včasné a citlivé vysvětlení může rodinu ochránit před řadou nepříjemných situací. Pokud se totiž rodiče pravdu rozhodnou nesdělit, pak jak dítě roste, žijí v neustálých obavách, aby mu to, že je adoptované, někdo neprozradil. Žijí ve strachu a stresu. Navíc riskují, že dítě proti nim zareaguje velmi negativně, jakmile se o situaci dozví od kohokoli jiného.

 

Text: asm

Foto: Shutterstok.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse