vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
A zase Valentýn! Toto možná ještě nevíte…

9. února 2015

A zase Valentýn! Toto možná ještě nevíte…

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: Valentýnka Valentýn svátek láska vztah

preventan-mimiforum-banner

Letošní svátek zamilovaných připadá na sobotu, a to přímo vyzývá k tomu naplánovat si romantický víkend ve dvou! Víte ale o tomto svátku dost? Zde jsou hlavní informace!

Q Max Active

Doplněk stravy.
Koenzym Q10 v přípravku:
·    Je aktivní forma koenzymu Q10 s 8× vyšší dostupností.
·    Je redukovaná forma koenzymu Q10.
·    Je okamžitě využitelný pro organismus.
·    Bez nežádoucích příměsí a balastních látek.
·    Redukovaný koenzym Q10 by se mohl doporučit k užívání společně se statiny ke snížení výskytu jejich možných nežádoucích účinků.

qmax-active

Doplněk stravy

Více ZDE!

Svátek zamilovaných, sv. Valentýn, je po roce opět tady. Letos 14. února připadá na sobotu, a to víc než kdy jindy vyzývá k tomu udělat si romantický víkend. Víte toho ale o tomto svátku dost? Zde jsou základní informace, které jste možná nevěděla.

 

Kdo to vlastně byl Valentýn a proč byl svatý?

Valentýn byl biskupem z Terni a žil ve 3. století v Římské říši za vlády císaře Claudia. Říká se, že mladé páry obdarovával květinami ze své zahrady a mladým mužům radil, aby nechodili do války, ale zůstávali doma se ženami. Marcus Aurelius totiž naopak manželství zakazoval, protože byl přesvědčen, že ze svobodných mužů jsou lepší legionáři. Jeho život neskončil šťastně – kolem roku 296 byl popraven poté, co přes zákaz dál tajně oddával snoubence. Jeho ostatky byly uloženy v Terni, které se stalo oblíbeným poutním místem. V raném středověku byl svatořečen, datum však není přesně známo.

 

Kde vlastně vězí původ tohoto svátku?

V Římě. Zde se slavil svátek Lupercalia, v jehož předvečer se do urny lásky vložily lístky se jmény dívek. Muži pak losovali a dívka, jejíž jméno si vytáhli, měla být jejich láskou v dalším roce. Je pravděpodobné, že tento svátek splynul právě s Valentýnem. Říká se totiž, že Valentýna zatkli ve chvíli, kdy tajně oddával mladý pár a uvrhli ho do vězení. Záhy se kolem oken a dveří začaly od lidí, kteří jej uznávali, shromažďovat dopisy a drobné dárky.

 

Jak vznikly Valentýnky, tedy valentýnská přáníčka?

Samotný Valentýn se prý zamiloval do dcery žalářníka a v den své popravy jí napsal zamilovaný dopis, který podepsal Tvůj Valentýn. A právě zde je původ valentýnských přáníček. Byl popraven přesně na svůj svátek, 14. února.

 

Jak se svátek slaví ve světě?

V každé zemi dodržují jiné zvyky a tradice. V USA se začal slavit v roce 1907 a odtud se šířil nejdříve do anglosaských zemí, později do Evropy. Ve Velké Británii je zvykem posílat anonymní zamilované dopisy a přání – Valentýnky. Ženy partnerům pečou buchty, skládají verše, děti chodí zpívat a za to dostávají odměny. Ve Francii se tradičně volí Valentýn a Valentýnka roku, což je zvyk, který se odtud rozšířil do Ameriky. Obvyklé tu také je, že v tento ten vaří muži svým partnerkám slavnostní večeři. Navíc je obdarovají dárkem – většinou šperkem či spodním prádlem. V Dánsku zase muži posílají ženám romantický dopis ve verších a dávají jim bílé květiny. Naopak v Japonsku připravují ženy mužům domácí čokoládu.

 

Jak se svátek slaví u nás? tema-tydne-a-zase-valentyn-ii-sh-nahled

Svatý Valentýn patří k těm svátkům, které u nás dodnes silnou tradici nemají. Do naší země se dostal až po roce 1990 a dodnes nepatří k masově slaveným záležitostem. Uznává jej méně než polovina párů a nejsilnější zastánce má mezi teenagery a mladými lidmi. Zda Valentýna oslavíte, je jen na vás. Pokud ano, záleží také na vás, jak oslavu pojmete. Radost udělá romantická večeře, ženám květina i drobné dárky, které jsou s valentýnskou tématikou každý rok u nás běžně k dostání. Může to být např. srdíčko s bonbony, plyšák se srdíčkem, spodní prádlo apod.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi
18:30 09.02.2017 - Kožešník -

Valentýnky

Kde se u nás pečou Valentýnky?

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse