vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
8 tipů, jak se odnaučit kouřit

20. června 2016

8 tipů, jak se odnaučit kouřit

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: kuřák akupunktura odnaučení kouření cigareta kouření

preventan-mimiforum-banner

Odnaučit se kouřit není vůbec jednoduché, zvlášť pokud jste silná kuřačka. Vyzkoušet můžete oblíbenou elektronickou cigaretu, anebo pár poměrně jednoduchých, avšak osvědčených tipů, jak s kouřením skoncovat. 

ermaX® (doplněk stravy) je přípravek obsahující směs látek – aminokyselin (L-methionin, cystein), rostlinných výtažků (extrakt z natě přesličky rolní), vitaminů a stopových prvků.

  • obsahuje biotin,zinek-přispívají k udržení normálního stavu vlasů
  • obsahuje niacin, biotin, riboflavin-přispívají k udržení normálního stavu pokožky
  • obsahuje zinek-přispívá k normálnímu stavu nehtů
  • obsahuje thiamin, riboflavin, pyridoxin-přispívají k normálnímu energetickému metabolismu

dermax-90-cz-nahled

Diskutujte: Jak se vám podařilo odnaučit kouření?


1. Napište si seznam

Vezměte si list papíru a uprostřed udělejte čáru. Na levou stranu si pod sebe sepište, co se vám na kouření líbí. Na pravou stranu naopak napište veškerá negativa, včetně toho, jak vás kouření omezuje v práci či v rodině. Na pár dní seznam odložte a přemýšlejte o něm. Za pár dnů se k němu zase vraťte. Jakmile převáží pozitiva nad negativy, jste připravena začít.

2. Určete si datum

Jakmile jste připravena, napište si k seznamu datum, kdy s kouřením definitivně přestanete. Vyplatí se, pokud z toho uděláte významnou záležitost, ke které přizvete přátele či někoho z rodiny. Pod to, kdy přesně s kouřením přestanete, se podepište vy a dva svědci. Tak celý akt získá na mimořádnosti – a důležitosti.

3. Sepište si situace, kdy kouříte

To je velmi důležité. Někteří lidé kouří v práci, protože je k tomu nutí stres, jiní si dávají cigaretu jen s kávou, další doma v klidu na balkoně. Sepište si situace, které vás ke kouření vedou. Snažte se jim vyhnout, či za ně najít náhradu. Najděte si zábavu, která vás donutí na cigaretu zapomenout.

4. Udělejte seznam, čím naradit cigaretu zdravi-a-krasa-tipy-jak-prestat-kourit-ii-sh

A je tu ještě jeden seznam, který se vyplatí vytvořit. Na kus papíru, který budete mít stále u sebe v době, kdy se budete snažit s kouřením skoncovat, si sepište seznam věcí, které můžete udělat, když vás popadne chuť na cigaretu. Například: Půjdu si zasportovat, umyju auto, vyčistím si zuby, vypiji sklenici vody, rozsvítím vonnou svíčku, dám si žvýkačku, budu se věnovat sexu apod. Jakmile vás chuť přepadne, nahlédnete do seznamu a jednu věc vyberete.

5. Zbavte se všeho, co souvisí s cigaretami.

Jakmile přijde den D a vy se rozhodnete definitivně přestat, odstraňte z dosahu vše, co souvisí s kouřením. Vyhoďte všechny popelníky, krabičky od cigaret a obaly, zapalovače, odstraňte zapalovač v autě. Jen tak vám kouření nebude nic konkrétního připomínat.

6. Uvařte si čaj.

Jakmile dostanete chuť na cigaretu, uvařte si bylinný čaj. Údajně pomáhá, pokud jej budete pomalu usrkávat po malých doušcích. Uklidníte se, zmírníte stres a budete se cítit mnohem líp, než po vykouření své dávky nikotinu.

7. Zkuste ořechy.

Nejlépe neloupané, třeba pistácie. Jakmile dostanete chuť si zakouřit, oloupejte si pár ořechů. Podobně jako u kouření tak zaměstnáte ruce a ústa a navodíte příjemný pocit. Navíc uděláte něco pro své zdraví.

8. Vyzkoušejte akupunkturu.

Je prokázáno, že spoustě kuřáků pomohla s odvykáním ušní akupunktura. V tomto případě se do ušního boltce zapíchnou čtyři malé jehličky a nechají se zde týden. Poté se vymění, a opět se ponechají sedm dní. Je ověřeno, že stimulací specifických bodů je výrazně podpořena vůle přestat kouřit, modifikuje se chuť tabáku a hlavně je potlačen neklid spojený s odvykáním kouření.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse