vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
7 tipů, jak si zahřát studené nohy

15. února 2017

7 tipů, jak si zahřát studené nohy

Kategorie: Zdraví a krása, Připojené tagy: studené končetiny sauna nohy lékař pohyb

preventan-mimiforum-banner

Neustále studené nohy nejsou ničím příjemným. Zvlášť v zimě, kdy se přes veškerou snahu nemůžete zahřát. Přinášíme sedm tipů, jak nad nimi vyzrát. 

Nesprávné prokrvení. To je hlavní příčina, která stojí za neustále ledovýma nohama. Je vám pořád zima, i když máte teplé ponožky? Pak může jít o signál, že s vaším tělem není něco v pořádku. Může to znamenat špatný krevní a lymfatický oběh a ukazovat na poruchy cévní, potíže se štítnou žlázou, revmatoidní artritidu apod. Příčina však může být mnohem jednodušší – nedostatek pohybu. Pokud vás tento problém trápí, přinášíme sedm tipů, jak se s ním v zimě vyrovnat.

1. Teplá jídla a nápoje

Teplé nápoje a jídla tělo prohřejí. Dobrou volbou je v tomto případě zázvorový čaj, polévky, anebo jídlo s chilli. Přidejte ho trochu do omáčky, do špaget či guláše a uvidíte, že vám rázem bude tepleji. Čínská medicína zase doporučuje fazole, celozrnnou rýži, tofu, česnek, chřest, žampiony, kapra, maso, datle, kokos, lískové oříšky či pistácie. Podle ní se naopak musíme vyhnout potravinám, které organismus ochlazují, což je zmrzlina, studené nápoje, ale i syrové ovoce a zelenina.

2. Pravidelný pohyb

Za tím, že máte nohy jako led, může stát nedostatek pohybu. Naše končetiny nejsou díky tomu dobře prokrvené, a tak není divu, že jsou nestále studené. Neznamená to ale, že byste musela v zimě začít běhat, anebo se hodiny potit v tělocvičně. V tomto případě pomohou i jednoduché cviky s nohama, které můžete provádět i doma – třeba u televize. Nohama kružte, pohybujte jimi, krčte prsty, stoupejte si na špičky.

3. Gingko biloba

Jedním z nejosvědčenějších přírodních prostředků na pocit studených nohou je jinan dvoulaločný, známý jako ginkgo biloba. Rozšiřuje krevní kapiláry, zlepšuje průchodnost cév a podporuje krevní oběh v celém těle, včetně okrajových částí, jako jsou ruce a nohy. Kromě toho zlepšuje také paměť a soustředění. Volně prodejný je v lékárnách ve formě doplňků stravy.

4. Horká koupel zdravi-a-krasa-7-tipu-jak-zahrat-studene-nohy-ii-sh_small

Nohy zaručeně prohřeje také horká koupel. A to jak celého těla, tak jen lázeň určená speciálně na dolní končetiny. Nohy ponořte do co nejteplejší vody, jakou snesete, nechejte je prohřát, osušte je a oblékněte si teplé ponožky. Do lázně můžete přidat i některý z vonných olejů, například levandulový, anebo rozmarýnový.

5. Sauna

Sauna tělo prohřeje a zlepší jeho prokrvení. V případě, že máte nohy ledové, se ale před vstupem do sauny doporučuje jejich koupel v teplé vodě. Důležitá je v tomto případě pravidelnost. Pokud máte možnost, jsou dobrou variantou tzv. Kneippovy džbery, které stimulují krevní oběh. Další variantou, kterou můžete vyzkoušet v pohodlí domova, je střídání teplé a studené vody, což také zvýší prokrvení končetin.

6. Akupunktura

Mnoho lidí, kteří se studených nohou nemohli zbavit, má dobrou zkušenost s akupunkturou. Na chladné končetiny pomáhá správně provedená ušní akupunktura. V tomto případě je dobré poradit se odborníkem, který se jí zabývá. Doporučit vám může také akupresuru, anebo homeopatii.

7. Lékař

Pokud nic nepomáhá a studené nohy máte pořád, ať děláte, co děláte, vyhledejte lékaře. Může totiž jít o signál nějakého vážnějšího zdravotního problému. Příčina může také být v zužování a uzávěru hlavních tepen končetin, a tak v některých případech může pomoct drobný chirurgický zákrok, například radiofrekvenční ablace. Při ní dojde k přerušení nervu, který má vliv na roztažení, anebo zúžení cév.

 

Text: lju

Foto: Shutterstock.com 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse