vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
7 rad, jak přežít školní pohromy a špatné vysvědčení

20. června 2018

7 rad, jak přežít školní pohromy a špatné vysvědčení

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: prázdniny Vysvědčení známky škola dítě

preventan-mimiforum-banner

Konec školního roku se opět blíží. Někdy je ale horší pro rodiče, než pro děti. Jak tedy přežít školní pohromy a špatné vysvědčení? Zde je sedm rad co dělat, a co naopak ne.

1. Zůstat v klidu

Tím, že se budete poslední školní týden stresovat, už ničemu nepomůžete. Ať vysvědčení dopadne jakkoli, zůstaňte v klidu, nekřičte a nenadávejte, nic už nezměníte. Na to, aby byly známky lepší, jste měli celý školní rok. Dobře si promyslete, jak zareagujete, raději napočítejte do desíti a zklidněte se, než něco řeknete. V klidu se věci řeší lépe.

 

2. Najít příčinu

Doneslo dítě špatné známky? Nekřičte a snažte se přijít na to, proč tomu tak je. Jste si jistá, že jste se o prospěch svého dítěte zajímala dostatečně? Nenesete také svůj díl vinny? Neměla jste jej více hlídat a motivovat? Anebo má špatné známky i přesto, že jste se s ním učila, starala se a zkoušela ho? Podle toho, jaký je důvod, najděte v klidu řešení. Možná bude stačit jen vaše pomoct, pokud ne, najděte mu doučování. Pamatujte ale, že řešení existuje vždy.

 

3. Odměnit dítě

Odborníci radí, že za vysvědčení je třeba odměnit každé dítě, i když známky nejsou dobré. Neznamená to ale, že byste mu kupovala drahé dary. Vezměte ho třeba jen na točenou zmrzlinu, ale tak, aby bylo jasné, že ji má za vysvědčení. Tím, že ho místo drobné odměny seřvete či dokonce zbijete, nic nezískáte. Motivovat ke škole ho nebudete a navíc k vám ztratí důvěru.

 

4. Nekritizovat

Není to lehké, když vysvědčení není dle vašich představ, ale kritikou dítěte a srovnáváním s jinými ničeho kladného nedocílíte. Zvolte jiný přístup, vyzvedněte přednosti! Vždy je možné za něco pochválit, i kdyby to měla být dobrá známka z tělocviku či z chování. Odtud vyjděte, snažte se dítě pozitivně naladit a motivovat. Nekritizujte a nepředhazujte mu nikdy úspěšnější sourozence, jen to povede k rozkolu mezi nimi.

 

5. Slevte z požadavků

Čekáte od svého potomka samé jedničky, i když víte, že mu učení moc nejde, ač se snaží, a pak ho zkritizujete? To je ale špatný přístup. Vždy byste měla vycházet z reality a z toho, čeho je dítě schopné a podle toho reagovat. Nejste přehnaně náročná vy? Možná by bylo na čase slevit z požadavků. Pokud se dítě snaží, ale nejde mu to, nechtějte po něm nemožné. Nehojte si na něm přehnané ambice a své neplněné sny, buďte realistka.

 

6. Vyhnout se trestům tema-tydne-7-rad-jak-prezit-vysvedceni-ii-sxc-nahled

Fyzickými tresty, fackami, bitím, klečením v koutě či zákazy počítače a kamarádů na celé prázdniny rozhodně nedocílíte toho, aby se dítě lépe učilo. Naopak ho od školy definitivně odradíte. Vyhněte se tomu a pamatujte ještě na jedno. I když to tak nevypadá, děti jsou citlivé a přehnaně nevhodná reakce rodičů může vést až k sebevraždě… Jejich počet u dětí během vysvědčení vždy stoupá.

 

7. Nabídněte pomoc

Nabídněte dítěti, že se s ním od nového roku budete učit, nebo mu najdete někoho, kdo mu s tím pomůže. Zeptejte se ho, co by mu vyhovovalo, a najděte řešení. Možná si jen s učivem neví rady, či nezvládá tempo. Doučování by problém mohlo vyřešit.

 

Text: lju

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse