vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
7 hlavních příznaků šikany ve škole

26. září 2017

7 hlavních příznaků šikany ve škole

Kategorie: Téma týdne, Připojené tagy: kyberšikana nadávky šikana škola útok

preventan-mimiforum-banner

Šikana je ve škole čím dál častější, jenže jen málokteré dítě se k ní samo ochotně přizná. Jak poznat, že může jít u vašeho potomka právě o šikanu? 

Až 41 % procent dětí, tedy téměř každý druhý školák. Právě tolik se jich podle průzkumů může setkat s některou z forem šikany ve škole. Nadávky, urážky, ponižování, výsměch, fyzické útoky. To všechno mohou být pojevy šikany, které je bohužel stále více.

 

Hrozí i kyberšikana

S rozmachem internetu a chytrých telefonů je také stále častější tzv. kyberšikana. Stručně řečeno jde o šikanu pomocí elektronických prostředků a jejím cílem je někoho úmyslně zesměšnit a ublížit mu, například prostřednictvím internetu, anebo mobilního telefonu (SMS, MMS, videa). I když se o ní pořád moc nemluví, statistiky ukazují, že si jí prošlo minimálně 10 % dětí. Agresorem je ve většině případů spolužák ze třídy.

 

Jak se může poznat šikana

Problémem je, že dítě často šikanu tají, stydí se za ni a nechce o ní mluvit. Existují však znaky, podle kterých ji lze poznat. Zde je sedm nejčastějších.

 

1. Dítě nemá kamarády tema-tydne-7-hlavnich-priznaku-sikany-ve-skole-ii-sh-nahled

To, že dítě nemá kamarády, nemusí hned znamenat, že je šikanované. Ale – pokud není vytížené jinak (např. sportem), nemá s kým trávit volný čas, s nikým se nestýká, nevolá si, nepíše, o nikom nemluví, je to podezřelé a stojí za to zjistit, proč tomu tak je.

 

2. Dítě nechce do školy

Hledá-li dítě výmluvy, aby nemuselo do školy, neustále ho bolí hlava, břicho apod., neznamená to hned, že by bylo vážně nemocné. Může jít právě o varování, že se děje něco, co by nemělo – třeba šikana, kterou se nikdo nechlubí.

 

3. Dítě chodí hladové

Velmi častým průvodním jevem šikany ve škole je, že dítě chodí domů hladové. Agresoři mu totiž berou svačinu, anebo peníze na ni. Případně šikanované dítě natolik trpí, že ztrácí zájem o jídlo, nemá na něj chuť. Pokud tedy potomek chodí domů vyhládlý, prověřte situaci.

 

4. Dítěti chybí osobní věci

Jeden den dojde domů bez čepice, druhý bez rukavic, třetí mu chybí věci v penále. Vy dítěti nadáváte, jak je nespolehlivé a zapomíná, jenže důvod může být zcela jiný. Třeba ten, že je obětí šikany, kterou samozřejmě nepřizná. To, že dítěti často chybí osobní věci či je nosí poničené, je důvodem na něj zatlačit a zjistit pravdu.

 

5. Dítě má potíže se spánkem

Nemůže usnout, často se budí, pláče. Nechce být v místnosti samo, chodí k vám do ložnice, jinak neusne. Pokud to nedělá běžně, může jít o příznak, že je problém a něco tu není v pořádku. Zkuste zjistit příčinu. To, že dítě šikanu nepřizná, je normální. Buďte trpělivá, netlačte na něj. Utvrďte ho v tom, že jste tu pro něj a pomůžete mu.

 

6. Dítě problémy zapírá

Když se ho zeptáte, co ho trápí, dozvíte se, že nic. Všechno je totiž v pořádku. Jenže to není pravda. Problémy má, jen se to bojí přiznat. Pokud sama vidíte, že se něco děje a dítě tvrdí, že ne, zbystřete, může jít o známku šikany.

 

7. Dítě ztrácí zájem o učení

O škole, učení a o věcech s tím spojených nechce slyšet. Je-li obětí šikany, ztrácí zájem o učení, protože do školy, kde se problémy dějí, zkrátka nechce. Zvlášť, pokud se dříve dobře učilo, zpozorněte. Může tu být problém.

 

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

 

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse