banner-maxicor-miniforum-809x292

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
Newsletter

Chcete být informováni o novinkách z mimiforum.cz?
Zadejete zde svoji emailovou adresu.

6 rad, jak zvládnout hyperaktivní dítě

15. července 2016

6 rad, jak zvládnout hyperaktivní dítě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: cukr pravidla éčka hyperaktivita dítě

preventan-mimiforum-banner

Máte potvrzeno, že vaše dítě je hyperaktivní. Jenže si nevíte rady, co s ním. Jste vyčerpaná, na pokraji sil a bojíte se, co se bude dít. Nezoufejte a vyzkoušejte pár dobrých rad, kterými můžete dítě zklidnit – a zvládnout. 

Diskutujte: Jaké jsou vaše tipy na to, jak zvládnout hyperaktivní děti?


1. Mít pevné nervy a vydržet

Snadno se to říká, ale hůř dělá. Rodiče hyperaktivních dětí potřebují velmi pevné nervy a velkou trpělivost, aby se sami nezhroutili. Podle odborníků je dobrou zprávou to, že projevy se téměř vždy s věkem lepší a snižují. Výchova hyperaktivního dítěte je však velmi náročná, a tak je nezbytné, aby si rodiče občas odpočinuli – pokud může pohlídat babička, mají tak trochu vyhráno. Vyplatí se také zkusit zapátrat, zda v okolí neexistuje Klub rodičů a přátel hyperaktivních a neklidných dětí, kde by si mohli odpočinout a vše probrat s dalšími maminkami.

2. Nastavte pravidla

Hyperaktivní děti potřebují mít jasný řád a pravidla. Oba rodiče se musejí domluvit a vystupovat společně, stát si za svými názory. Velmi důležitá je důslednost. Pravidla a denní režim je potřeba dodržovat a je nutné počítat s tím, že by se v něm dítě mělo mít možnost pořádně vyřádit, a to nejlépe dvakrát denně. Pokud si s nastavením pravidel nevíte rady, můžete se obrátit na terapeuta, anebo odborníka v poradně.

3. Hlídejte hladinu cukru

O cukru se říká, že může být jedním ze spouštěčů hyperaktivity u dětí. Všechny potraviny s vysokým glykemickým indexem totiž způsobují rychlý nárůst hladiny cukru v krvi.  To se projeví jako příval energie – a hyperaktivity. Po této vlně se ale rychle dostaví snížení energie, a tak vznikne hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi). To vede k podráždění, špatnému spánku i koncentraci. Proto by hladiny cukru u hyperaktivních dětí neměly kolísat. Toho lze dosáhnout vyloučením sladkostí a slazených nápojů z jídelníčku, odstraněním jednoduchých cukrů, naopak je třeba jíst pravidelně s dostatkem složitých škrobů.

4. Odstranit z jídelníčku Éčka deti-a-rodina-jak-zvladnout-hyperaktivni-dite-ii-sh

Éčka v potravě škodí všem, ale hlavně dětem. Pokud jich je ve stravě více, mohou být jedním ze spouštěčů hyperaktivity. Dětský organismus je totiž velmi citlivý a soudí se, že se právě na něm mohou nejvíce projevit vedlejší účinky různých aditiv. Podle lékařů se proto může hyperaktivita zhoršovat či je dokonce vyvolávána právě Éčky – zejména barvivy, konzervačními činidly a aromaty. I když ne všechna jsou škodlivá (např.  vitamin C se značí jako E 300), některá jsou pro děti zcela nevhodná. Pozornost mohou negativně ovlivnit např. tartrazin (E 102), žluť SY (E 110), azorubin (E 122), chinolinová žluť (E 104 ), allura red ( E 129) a mnohé další.

5. Dávat vhodné doplňky stravy

Hyperaktivním dětem prospívají také některé volně prodejné doplňky stravy. Velmi vhodné jsou omega-3 mastné kyseliny, ginkgo biloba a lecitin ve vyšších dávkách. Prospívá také hořčík a vitaminy skupiny B. Lékař pak může předepsat stimulanty, které zklidňují a prokrvují nedozrálou mozkovou tkáň, anebo sedativa, která však mohou být návyková a způsobit apatičnost a otupělost.

6. Vyzkoušet EEF biofeedback

Velmi dobré výsledky u hyperaktivních dětí má neuroset, který slouží pro všestranné zlepšování činnosti mozku a mysli. Postačí, když si jej koupíte domů a do svého počítače nainstalujete hry a aplikace. Nasadíte dítěti na hlavu přístroj, který snímá jeho mozkovou aktivitu na hlavu, a hrajete s ním zhruba čtvrthodinu hry. Během této doby se mozek zklidní a dítě by se následně mělo naučit relaxovat.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse
Váš email:
Heslo:
Horoskop
Vítáme nová miminka
Dítě Uživatelka Termín
Xaverius
Soběslav
stefanZítra
Dítě Uživatelka Termín
Gabriella
kdfin08.02.2018
Saskie
Stela
stefan24.01.2018
Tereza
Tara
stefan24.01.2018
Dítě Uživatelka Datum
Martin
jarinka26.06.
Přemysl
jesenka3323.08.
Ondřej
Uzlíček10.08.
Přidat svůj termín »
Vaše příspěvky
Vaše poslední fotopříspěvky
NÁŠ POKLAD
NÁŠ POKLAD
Od uživatele: Aleki
profilová fotka
profilová fotka
Od uživatele: Natálka Kresbová
Miláček Péťa
Miláček Péťa
Od uživatele: Petulinka
Anketa