vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
6 rad, jak zvládnout hyperaktivní dítě

15. července 2016

6 rad, jak zvládnout hyperaktivní dítě

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: cukr pravidla éčka hyperaktivita dítě

preventan-mimiforum-banner

Máte potvrzeno, že vaše dítě je hyperaktivní. Jenže si nevíte rady, co s ním. Jste vyčerpaná, na pokraji sil a bojíte se, co se bude dít. Nezoufejte a vyzkoušejte pár dobrých rad, kterými můžete dítě zklidnit – a zvládnout. 

Diskutujte: Jaké jsou vaše tipy na to, jak zvládnout hyperaktivní děti?


1. Mít pevné nervy a vydržet

Snadno se to říká, ale hůř dělá. Rodiče hyperaktivních dětí potřebují velmi pevné nervy a velkou trpělivost, aby se sami nezhroutili. Podle odborníků je dobrou zprávou to, že projevy se téměř vždy s věkem lepší a snižují. Výchova hyperaktivního dítěte je však velmi náročná, a tak je nezbytné, aby si rodiče občas odpočinuli – pokud může pohlídat babička, mají tak trochu vyhráno. Vyplatí se také zkusit zapátrat, zda v okolí neexistuje Klub rodičů a přátel hyperaktivních a neklidných dětí, kde by si mohli odpočinout a vše probrat s dalšími maminkami.

2. Nastavte pravidla

Hyperaktivní děti potřebují mít jasný řád a pravidla. Oba rodiče se musejí domluvit a vystupovat společně, stát si za svými názory. Velmi důležitá je důslednost. Pravidla a denní režim je potřeba dodržovat a je nutné počítat s tím, že by se v něm dítě mělo mít možnost pořádně vyřádit, a to nejlépe dvakrát denně. Pokud si s nastavením pravidel nevíte rady, můžete se obrátit na terapeuta, anebo odborníka v poradně.

3. Hlídejte hladinu cukru

O cukru se říká, že může být jedním ze spouštěčů hyperaktivity u dětí. Všechny potraviny s vysokým glykemickým indexem totiž způsobují rychlý nárůst hladiny cukru v krvi.  To se projeví jako příval energie – a hyperaktivity. Po této vlně se ale rychle dostaví snížení energie, a tak vznikne hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi). To vede k podráždění, špatnému spánku i koncentraci. Proto by hladiny cukru u hyperaktivních dětí neměly kolísat. Toho lze dosáhnout vyloučením sladkostí a slazených nápojů z jídelníčku, odstraněním jednoduchých cukrů, naopak je třeba jíst pravidelně s dostatkem složitých škrobů.

4. Odstranit z jídelníčku Éčka deti-a-rodina-jak-zvladnout-hyperaktivni-dite-ii-sh

Éčka v potravě škodí všem, ale hlavně dětem. Pokud jich je ve stravě více, mohou být jedním ze spouštěčů hyperaktivity. Dětský organismus je totiž velmi citlivý a soudí se, že se právě na něm mohou nejvíce projevit vedlejší účinky různých aditiv. Podle lékařů se proto může hyperaktivita zhoršovat či je dokonce vyvolávána právě Éčky – zejména barvivy, konzervačními činidly a aromaty. I když ne všechna jsou škodlivá (např.  vitamin C se značí jako E 300), některá jsou pro děti zcela nevhodná. Pozornost mohou negativně ovlivnit např. tartrazin (E 102), žluť SY (E 110), azorubin (E 122), chinolinová žluť (E 104 ), allura red ( E 129) a mnohé další.

5. Dávat vhodné doplňky stravy

Hyperaktivním dětem prospívají také některé volně prodejné doplňky stravy. Velmi vhodné jsou omega-3 mastné kyseliny, ginkgo biloba a lecitin ve vyšších dávkách. Prospívá také hořčík a vitaminy skupiny B. Lékař pak může předepsat stimulanty, které zklidňují a prokrvují nedozrálou mozkovou tkáň, anebo sedativa, která však mohou být návyková a způsobit apatičnost a otupělost.

6. Vyzkoušet EEF biofeedback

Velmi dobré výsledky u hyperaktivních dětí má neuroset, který slouží pro všestranné zlepšování činnosti mozku a mysli. Postačí, když si jej koupíte domů a do svého počítače nainstalujete hry a aplikace. Nasadíte dítěti na hlavu přístroj, který snímá jeho mozkovou aktivitu na hlavu, a hrajete s ním zhruba čtvrthodinu hry. Během této doby se mozek zklidní a dítě by se následně mělo naučit relaxovat.

 

Text: asm

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse