vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
5 tipů na návštěvu originálních muzeí

11. října 2013

5 tipů na návštěvu originálních muzeí

Kategorie: Tipy na výlet, Připojené tagy: muzeum výlet

preventan-mimiforum-banner

1. Landek park – hornické muzeum tip-na-vylet-5-tipu-na-navstevu-originalnich-muzei-ii-cz-nahled

Kde: 5 km od Ostravy

Největší hornické muzeum u nás se rozprostírá na jihovýchodním úpatí vrchu Landek nad soutokem řek Odry a Ostravice. Nabízí svým návštěvníkům celodenní výlet mezi památkami v přírodě. Připraveno je zde několik expozic. Unikátní Podzemní expozice se nachází ve štolách horních slojí skutečného historického dolu Anselm, kam návštěvníci sfárají důlní jámou v těžní kleci z historické budovy dolu. Prohlídka štol z poloviny 19. století je doplněná výkladem, některé stroje jsou předváděny v chodu. Figuríny horníků v životní velikosti názorně ukazují, za jakých podmínek lidé v dolech pracovali. Za vidění stojí také Expozice důlního záchranářství, která je největší svého druhu v Evropě. Otevřeno je celoročně.

www.landekpark.cz


2. Muzeum techniky a řemesel

Kde: Koloveč

Jedno z největších a nejobsáhlejších muzeí svého druhu u nás, ve kterém na ploše 1 000 m2 najdete více než 7 500 exponátů. V expozicích jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se nacházely na vesnici. V současnosti se v muzeu nachází 67 kompletních řemeslných dílen a živností a dalších dvanáct technických expozic. K zajímavostem patří i světoznámý kolovečský mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata. Součástí prohlídky je také stále vyrábějící hrnčířská dílna rodiny Volfů vyrábějící známou kolovečskou keramiku. Otevřeno je do konce října, v zimních měsících po předchozí domluvě.

www.muzeum-kolovec.cz

 

3. Muzeum na demarkační linii

Kde: Rokycany

Největší nestátní vojenské muzeum u nás. Je zaměřeno na vozidla a bojovou techniku, výzbroj a výstroj ČR armády do roku 1938, protihitlerovské koalice a německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii doplněné  výzbrojí a výstrojí ČSLA. Ve venkovní expozici muzea je vystaveno více než 150 ks vojenské techniky, většinou plně pojízdné, z období 2. světové války a z poválečné výzbroje ČSLA. Nechybí zde ani vnitřní multimediální expozice, které seznamují s výzbrojí a výstrojí československé prvorepublikové armády. Součástí jsou dále expozice armády nacistického Německa, a spojeneckých armád Velké Británie, Spojených států a Sovětského svazu. Samostatná část vnitřních expozic je věnována holocaustu a II. odboji na Rokycansku. Muzeum je otevřeno do konce října.

www.bahna.eu

 

4. Muzeum másla

Kde: Máslovice

Originální muzeum, jediné svého druhu ve střední Evropě. Podobné najdete až v irském městečku Cork, které se zabývá výrobou irského másla. Malé máslovické muzeum másla má Interaktivní expozici, která nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, související s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinilá kolekce obalu na máslo. Většinu exponátů lze prakticky zkoušet.
Součástí je i expozice o historii obce a krátkodobé zajímavé výstavy. Muzeum je otevřeno celoročně kromě února, a to o sobotách a nedělích.

www.maslovice.cz


5. Muzeum panenek a medvídků

Kde: Troskovice, 500 m pod hradem Trosky

Jedinečné muzeum pro děti, rodiče i vášnivé sběratele najdete kousek pod hradem Trosky. Rozsáhlá expozice čítající více než 2000 exponátů představuje vývoj panenek a medvídků od roku 1840 až po současnou uměleckou produkci. Výstavní plocha je rozdělena do více oddělení: ve velkém sále najdete celkovou historii panenek – dobrý přehled zde získáte díky exponátům, které jsou zařazeny dle tradičních materiálů. Návštěvníci mají možnost porovnat staré, po roce 1840 vzniklé panenky s moderní výtvarnicko-sběratelskou produkcí věhlasných zahraničních výtvarníků a mnohé další.

www.muzeumpanenek.cz


Text: asm

Foto: Chzechotourism.cz

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse