vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
5 pohlavních chorob, které si vozíme od moře

2. července 2014

5 pohlavních chorob, které si vozíme od moře

Kategorie: Sex a vztahy, Připojené tagy: kapavka syfilis HPV pohlavní nemoc sex léto

preventan-mimiforum-banner

Letní lásky jsou krásné, ale také nebezpečné. Zvlášť, pokud nepoužijete ochranu, anebo si vyberete partnera, který ženy střídá jako ponožky. Dovézt domů si pak můžete některou z pohlavních chorob.

Ostropestřec Plus Farmax® (doplněk stravy) obsahuje kombinaci dvou bylin, ostropestrce mariánského (Silybum marianum) a klanoprašky čínské (Schizandra chinensis), ve formě standardizovaných bylinných extraktů v želatinových tobolkách s obsahem min. 80% silymarinu. Navíc s obsahem cholinu, který přispívá k normálnímu metabolismu lipidů a k udržení normální činnosti jater.

ostropestrec-60-cz-3d-nahled

1. Kapavka

Patří mezi vůbec nejčastější pohlavně-přenosné nemoci. Původcem je bakterie Neisseria gonorrhoeae, známá také jako gonokok. Ročně jí u nás onemocní kolem tisíce lidí.

 

Jak ji poznáte: Provází ji hnisavý zapáchající výtok, který se objevuje dva až deset dní po nakažení. Kapavka ale hrozí nejen při klasickém styku, ale i při orálních a análních praktikách. Pokud si znečištěnou rukou sáhnete do oka, můžete ji zanést i tam. Mezi příznaky patří horečka, zarudnutí a otok zasaženého místa, potíže s klouby, či vyrážka, časté nucení na močení, bolest při močení a při styku, svědění. Léčí se antibiotiky.

Nebezpečí: Pokud by kapavka zůstala dlouho neléčená, může vyústit v zánětlivé onemocnění a ohrozit i plodnost. A to proto, že díky ní může dojít k zánětu vejcovodů, ale i dělohy a vaječníků.

 

2. Syfilis

Syfilis, anebo také příjice, je nemoc poměrně zákeřná, protože v první fázi probíhá často bez příznaků.

 

Jak ji poznáte: Po dvou až čtyřech týdnech od nakažení se objeví nebolestivý vřídek, který časem zmizí. Buď na genitáliích, anebo v ústech, došlo-li k nákaze při orálním sexu. Druhé stádium se projevuje únavou, zvýšenou teplotou a vyrážkou a příznaky se mohou zaměnit s chřipkou. Pokud se však na nemoc nepřijde včas, udeří fáze třetí, kdy již dochází k poškození mozku a míchy, poruchám chůze apod. Léčí se antibiotiky, ale je třeba na ni přijít brzy.

Nebezpečí: Obzvlášť nebezpečná je tato nemoc v těhotenství, protože se přenáší na plod. Nerozpozná-li se včas, může přinést vážné následky.

 

3. Chlamydie

Jedna z nejrozšířenějších pohlavních nemocí, kterou se ročně nakazí až 90 milionů lidí na světě. Je zákeřná hlavně v tom, že o nákaze nemusíte dlouho nic vědět.

 

Jak je poznáte: Příznaky ukazují na jiné choroby, není snadné je poznat. Může to být infekce močových cest, zánět děložního hrdla či oční záněty. Existuje několik různých typů chlamydií. Nejrozšířenější, co se sexuálního přenosu týká, je sérotyp D-K. Pokud se setkáte s nakaženým partnerem, je pravděpodobnost, že se nakazíte velmi vysoká – 75 %. Po odhalení se léčí antibitiky.

Nebezpečí: Chlamydie stojí velmi často za problémy s početím. Pokud o nich totiž nevíte a neléčíte je, postupují pohlavním ústrojím a způsobí poškození sliznice a slepení vejcovodů. Výslekem může být neplodnost.

 

sex-a-vztahy-5-pohlavnich-chorob-ii-sh-nahled 4. Virus HPV

Šíří se hlavně pohlavním stykem. Je velmi odolný, a tak se může stát, že infekci vyvolá až za několik měsíců. Lidský papilomarivus (HPV) existuje ve více než 130 různých typech, z nichž některé mohou vyvolat rakovinu děložního čípku, genitální bradavice ad.

 

Jak jej poznáte: S nákazou se během života setká až 80 % žen, jen u 10–20 % nakažených dojde k potížím. Poznat nákazu není jednoduché. Přednádorové a nádorové změny na čípku mohou zůstat dlouho bez příznaků, anebo s potížemi, které byste jim nepřipisovala (bolest při pohlavním styku, chronický výtok, krvácení mimo cyklus). Proto je nezbytné absolvovat pravidelné prohlídky. Okem viditelné jsou pak genitální bradavice, které mívají květákovitý tvar, bývají bolestivé, svědí a působí problémy při styku i při běžném životě.

 

5. Trichomoniáza

Celosvětově nejrozšířenější sexuálně přenosná nevirová choroba, která způsobuje potíže hlavně ženám.

 

Jak ji poznáte: Typický je vaginální výtok (řídký, po rybině zapáchající nažloutlé nebo nazelenalé barvy), pálení, svědění, bolesti při pohlavním styku, zarudnutí a zduření zevních pohlavních orgánů. Nemoc může infikovat močovou trubici, konečník a dostat se až do dělohy.

Nebezpečí: V těhotenství může vyvolat předčasný porod a je příčinou nízké porodní váhy novorozence.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse