vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
5 největších starostí těhotných

28. srpna 2019

5 největších starostí těhotných

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: downův syndrom starost potrat těhotenství miminko

preventan-mimiforum-banner

Nastávající maminky často trápí řada obav a starostí. Zdaleka ne každá si těhotenství užívá na maximum, nic ji netrápí a je šťastná. Jaké věci tíží těhotné ženy nejvíce?

Těhotenství nemusí být pro každou ženu nejkrásnějším a nejklidnějším obdobím života. Trápit je totiž může řada otázek a problémů. Zde jsou ty nejčastější z nich.

1. Nepotratím?

Dopadne všechno dobře? Nepotratím? Donosím zdravé a živé miminko až do konce? Potrat je noční můrou těhotných žen. Není se čemu divit, protože jím končí nemalá část těhotenství. O potratu se u nás mluví, pokud dojde k přerušení těhotenství do 24. týdne. Poté se mluví o porodu, a pokud se dítě narodí mrtvé, vystavuje se úmrtní list.  Podle statistik u nás potratem skončí každé čtvrté těhotenství, třetina z nich je pak samovolných. Ročně tak u nás dojde k více než 41 000 potratů. Nejvíce se objevují ve věkové skupině 30 až 34 let. K většině potratů dojde v prvních týdnech těhotenství a o některých ani ženy samy neví – projeví se třeba jen jako silnější opožděná menstruace. Bohužel však dochází i k nemalému množství potratů ve vyšším stádiu těhotenství.

2. Nebudu mít postižené dítě?

Bude moje dítě zdravé? Nebude mít nějakou vrozenou vadu? Co bych dělala, když bych se dozvěděla, že čekám postižené dítě? Další série otázek, která nastávajícím maminkám běhá hlavou. Nejčastější vývojovou vadou je Downův syndrom. Zatímco zdravý člověk má v každé buňce 46 chromozomů ve 23 párech, děti s Downovým syndromem mají 47 chromozomů ve 22 párech, 21. pár má tři chromozomy. Ve světě se onemocnění vyskytuje přibližně u jednoho ze 700 narozených dětí, u nás připadá jedno nemocné dítě na 1500 narozených. Za rok se jich u nás narodí zhruba sedmdesát a několik desítek těhotenství je kvůli diagnostikovanému DS předčasně ukončeno. Největší riziko se vyskytuje u starších rodičů, matek nad 35 let a otců nad 50 let.

3. Zvládnu porod?

Tato starost trápí hlavně prvorodičky, anebo ty ženy, které za sebou už porod mají – a s hodně nepříjemnou zkušeností. Strachu z porodu se asi zcela nevyhnete, ale snažte si ho nepřipouštět. Nehledejte na internetu děsivé příběhy, raději si opakujte větu: „Zvládly to jiné, tak já taky.“ Máte-li strach z bolesti, zvažte možnost epidirálu, anebo podání tišících prostředků po poradě s lékařem.

4. Budu se umět postarat o dítě? deti-a-rodina-5-starosti-tehotnych-ii-sh-nahled

Opět to nejsou jen maminky – prvorodičky, které tato starost trápí. Máte-li děti už doma, můžete mít obavy, jak zvládnete péči o více potomků a domácnost. Nestresujte se zbytečně, protože to by vám mohlo uškodit. Uvidíte, že vše půjde nakonec mnohem lépe, než jste si původně myslela. Nechejte věci plynout a neřešte je, dokud vůbec nenastaly.

5. Budu ještě někdy vypadat dobře?

Není to jen miminko, čím se těhotná maminka zaobírá. V těhotenství přibírá na váze, zvětšují se jí proporce, mohou se objevit strie i těhotenské skvrny, či padat vlasy. Ne každá žena je v těhotenství krásná a užívá si ho. Starosti ale opět hoďte za hlavu. Nyní s tím nic nenaděláte a po porodu se zase pomalu můžete dostávat do formy. Snažte se o své tělo pečovat, protože strie, pokud se objeví, už nezmizí. Důležitá je prevence a pravidelná péče o bříško i o celé tělo.

Text: ino

Foto: Shutterstock.com

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse