vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
3D filmy: Toto vám mohou způsobit!

6. února 2014

3D filmy: Toto vám mohou způsobit!

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: brýle 3D kino Film zrak nevolnost

preventan-mimiforum-banner

Filmy ve 3D formátu jsou stále oblíbenější. Můžou ale způsobit nemalé zdravotní potíže – od nevolností a bolestí hlavy až po poškození zraku. Zcela nevhodné jsou pak pro malé děti. 

3D filmy patří k dnešním hitům mezi dospělými i dětmi. Přinášejí totiž jedinečný zážitek, který se s klasickým 2D nedá srovnat. Filmy totiž sledujeme ne na ploše, ale v celé jejich hloubce, a tak je prožitek výraznější. Jenže odborníci se na ně příliš radostně nedívají. Podle nich totiž mohou také škodit.

 

Způsobují nevolnost a bolest hlavy

Nejčastějšími potížemi, se kterými se lidé při sledování 3D filmů setkávají, jsou nevolnost a bolesti hlavy, které mohou přejít v migrénu. Odborníci mluví o tzv. simulační nevolnosti a jako typické příznaky uvádějí závratě, pocit žaludku na vodě, nevolnost a zmíněné migrény. Přirovnávají ji ke kinetózám, nevolnostem z pohybu, které se objevují například při jízdě autem či lodí. Při sledování 3D filmů ale dochází k tomu, že zraková soustava nás informuje o pohybu, přitom my jsme v klidu. To může vést k tomu, že se někomu může udělat špatně.

 

3D filmy v číslech

-          10 % lidí není schopno vidět trojrozměrný obraz.

-          30 % lidí nemá ze sledování 3D filmů dobrý pocit a jejich sledování jim vadí.

-          Přes 30 % lidí má během sledování nebo těsně po něm zdravotní problémy. Mezi ně patří hlavně bolest hlavy a nevolnost.

 

 

3D škodí zraku

Odborníci varují především před častým díváním se na 3D filmy. Jejich sledování se speciálními brýlemi totiž příliš namáhá oči a zrak může trvale poškodit. Způsobují únavu, bolest očí a s ní i spojenou bolest hlavy. Zvlášť nebezpečné je, pokud 3D filmy často sledují malé děti, u nichž ještě není plně vyvinutý zrak a schopnost prostorového vnímání. Největší nebezpečí je u dětí do 3 let, ale zrak mohou při častém sledování poškodit až do 7 let.  V tomto věku totiž stále probíhá vývoj nervů a svalů za okem.

 

deti-a-rodina-3d-filmy-skodi-ii-sxc-nahled MIMIFORUM zjistilo:

Děti a 3D filmy

Odborníci varují – nenechávejte malé děti sedět u 3D filmů a televizí. Pro nejmenší do 3 let je to dokonce zcela nevhodné. Mohlo by u nich totiž dojít nejen k poškození očí, ale i nervové soustavy. U dětí do sedmi let je třeba 3D filmy co nejvíce omezit – neměly by se na ně dívat častěji, než jednou týdně.

 

Text: ino

Foto: Sxc.hu

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse