vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
10 věcí, o kterých děti nesmí vědět, že je rodiče tají

27. května 2016

10 věcí, o kterých děti nesmí vědět, že je rodiče tají

Kategorie: Děti a rodina, Připojené tagy: zdravá strava tajemství děti rodina

preventan-mimiforum-banner

Každý máme svá tajemství, ale rodiče by jich před dětmi měli mít hned několik. Existují totiž věci, o kterých by děti prostě neměly vědět, že je před nimi ukrýváte.

Diskutujte: Co tajíte před dětmi a nechcete, aby to věděly?


1. Jíme nezdravě, když to nevidí

Před dětmi se tváříte, jak je důležité dodržovat správnou životosprávu a snažíte se jim jít příkladem. Hodně ovoce a zeleniny, libové maso, mléčné výrobky, pitný režim. Žádná smažená a kalorická jídla, ani sladkosti. Jenomže jakmile odejdou do školy, anebo večer usnou, tajně si něco nezdravého dopřejete. Takový smažený řízek, hranolky, hamburger s majonézou, to si před nimi prostě dát nemůžete. A to radši nemluvíte o tom, že máte po bytě tajné skrýše s čokoládou a sušenkami, které ujídáte, když se nikdo nedívá.

2. Tatínek spává na gauči místo v ložnici

Pokud by dítě vědělo, že tatínek najednou nespává v ložnici s maminkou, začalo by samozřejmě pátrat proč. A tak je lepší o tom, že vám to zrovna stoprocentně neklape, anebo nechcete vedle sebe tatínka, který se vrátil po flámu, děti neinformovat. Aby to »neprasklo« před tím, než se vzbudí, tajně ho nechejte přesunout do ložnice – vaši potomci prostě nemusejí vidět a vědět vše.

3. Vyhazujeme obrázky, co nám namalovaly

Je to sice krásný obrázek, který váš potomek namaloval ve třech letech, ale když vám jich dá několik denně, a k tomu se přidají různé výtvory ze školky a z kroužků, nemáte to prostě už kam dát. A tak tajně, aby to neviděly, probíráte zásoby a ty podle vás méně zdařilé kousky vyhazujete. Dětem to ale neříkejte, mohlo by je zklamat, že jste se zbavila dárku od nich.

4. Jejich příchod na svět nás hodně bolel deti-a-rodina-10-veci-o-kterych-deti-nesmi-vedet-ii-sh-nahled 

Říká se sice, že po narození potomka se na porodní bolesti zapomene, ale ve většině případů to není tak docela pravda. To, co provázelo jeho příchod na svět, se z hlavy zcela vypustit nedá. Nepříjemný zážitek si ale necháváme pro sebe – a dětem ho rozhodně neříkáme. Mohlo by jim to totiž být líto.

5. Nejvíc je milujeme, když spí

Jsou roztomilí, neodolatelní, zkrátka k nakousnutí. Ovšem jenom, když spí. Neodmlouvají a neodsekávají. Přes den řádily jak černá ruka, byly drzé a neposlouchaly. Zkrátka je hodně důvodů, proč je milujeme nejvíc, když spí – ale nesmíme jim to říct.

6. Nemáme oči vzadu na hlavě

Nemůžeme mít oči všude, ale to nesmíme dát najevo. Spoustu věcí navíc samy dokážeme odvodit podle reakcí potomků. Jak víme, že syn vzal dceři oblíbenou panenku, když jsme stáli zády? Protože strašně ječela. Jak víme, že tajně snědl sušenku? Vždyť má všude drobky – a tak můžeme pokračovat. Důležité je ale nepřiznat, že nemůžeme být všude a vidět vše.

7. Můžete jíst sladkosti – a stejně vyrostete

Mnozí rodiče, jejichž děti odmítají maso, ovoce, zeleninu, a naopak se mohou utlouct po sladkostech, děti rádo straší. „Když nesníš tu polévku, budeš trpaslík!“, „Pokud nebudeš jíst maso, nevyrosteš!“ Sladké tajemství, že porostou i tehdy, kdyby jedly pořád čokoládu, si raději nechají pro sebe.

8. Šeptáme a mluvíme v náznacích, když to není pro dětské uši. 

Když nechceme, aby děti něco zaslechly, šeptáme, gestikulujeme, slabikujeme a různě se pitvoříme. Že si takto nenápadně říkáme tajemství, která nejsou pro jejich uši, děti ale vědět nemusejí.

9. Nevíme, co uděláme, když napočítáme do tří.

Další oblíbená výchovná metoda mnoha rodičů zní: „Jestli nepřestaneš, než napočítám do tří, tak…“ Jenže mnohdy nevíme, co se za oním »tak« skrývá a jak bychom zareagovali, kdyby dítě neposlechlo. A už vůbec nevíme, zda bychom konkrétní výhružku splnili. To ale potomek nesmí vědět. Musí být přesvědčen, že mu něco hrozí – jinak se to mine účinkem.

10. Užíváme si, když jdou spát.

Po celodenním shonu je konečně klid. Nikdo neječí, neptá se nás tisíckrát »Proč?«, nedělá nepořádek, zkrátka večer, kdy děti zalehnou, je ten pravý čas začít žít. Pustit si film, dát si skleničku, věnovat se partnerovi, dopřát si nezdravé jídlo… To vše by ale mělo zůstat dalším našim malým sladkým tajemstvím před malými ratolestmi.

 

Text: mob

Foto: Shutterstock.com

 

Navštivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse