vyhrajte-s-preventanem

jpg3encyklopedie-banner

banner-folgravid3

Tipy
10 tipů, jak zdravě jíst a nepřibrat

22. února 2016

10 tipů, jak zdravě jíst a nepřibrat

Kategorie: Dieta, Připojené tagy: chyby jidlo ovoce potraviny zelenina

preventan-mimiforum-banner

Klíčem ke zdravému stravování, díky kterému naše tělo získá dostatek živin, ale zároveň nepřibere, je kombinace vyváženosti, rozmanitosti a střídmosti. Sestavili proto desatero rad, které mají pomoct v tom, abyste jedla správně a cítila se spokojená.

1. Jezte rozmanitou stravu

Strava by neměla být jednotvárná. Měla byste jíst širší škálu jídel, ale hlavně pokrmy bohaté na živiny, bílkoviny, proteiny. V jídelníčku by nemělo chybět maso, ovoce, zelenina, celozrnné pečivo, mléčné výrobky, ryby. Pokud jíte jednostranně zaměřenou stravu, mohou vašemu tělu chybět důležité vitaminy a minerály (hrozí například u vegetariánů a veganů).

2. Základ k úspěchu: Ovoce a zelenina

Průzkumy ukazují, že lidé jedí ovoce a zeleniny stále velmi málo – a u nás to bohužel platí také. Přitom byste měla sníst několik porcí denně! Doporučuje se 3 až 5 porcí zeleniny a 2 až 4 porce ovoce. Spousta diet je pak založena na vysoké (anebo výhradní) konzumaci zeleniny a ovoce. Zkuste zvýšit podíl ve stravě, zeleninu si můžete dopřát jako součást každého jídla.

3. Jezte menší porce

Osvědčený trik je vzít si menší talíř, abychom opticky ošálili smysly a porce se zdály větší. V každém případě u jídla platí staré známé heslo: »Všeho s mírou«. Když se nebudete přejídat, můžete si čas od času (v rozumné míře) dopřát i potraviny, které nejsou zrovna dietní, ale máte je ráda.

4. Jezte pravidelně

Základní chyba, kterou dělá většina z nás, je, že se v pracovním shonu nestihneme najíst. Jenže pokud jídla vynecháváte a myslíte si, jak zhubnete, mýlíte se. Jakmile se pak najíte, vyhladovělé tělo začne ukládat rezervy do tukových zásob. Snažte se proto najít čas, jezte pravidelně, nezapomínejte na svačiny. Nepřejídejte se večer a už vůbec ne v noci. Zhruba tři hodiny před spaním se jídlo nedoporučuje.

5. Omezte určité potraviny

Pokud milujete sladké, příliš slaná jídla, tučné maso, plnotučné sýry a podobné lahůdky, nemusíte se jich zcela vzdát. Abyste si však udržela štíhlou linii, je třeba je jíst méně často. Je-li to možné, zkuste je nahradit méně tučnými a kalorickými bombami – volte libovější maso, nízkotučný sýr apod. Pokud milujete fast-foodová jídla, hamburgery, smažená křídla, dopřejte si je, ale rozhodně ne každý den. Dejte si limit, a ten dodržujte. Už jen tím, že omezíte sladkosti či tučné potraviny, můžete shodit nějaké kilo.

6. Zkuste jídla vyvážitdieta-10-tipu-jak-jist-zdrave-2

Abyste se dobře cítila a byla zdravá, měl by být váš jídelníček vyvážený. Zkuste se zamyslet nad tím, co jíte a k tomu přidat něco, co jídlo vyváží – na to je přímo ideální zelenina. Můžete to udělat i v rámci dne. Pokud si na oběd dáte třeba buchtičky s krémem, večer si dopřejte jen zeleninový salát. Ideální je si týden psát, co přesně jíte, a pak se zpětně podívat na složení stravy a pro příště vše zkusit lépe vyladit.

7. Poznejte vlastní jídelní chyby

Možná se snažíte jíst zdravě, ale děláte zbytečné chyby. Když se sečtou, mohou za to, že nehubnete. Nedáváte si příliš velké přílohy? Opravdu musíte salát zalít kalorickým dresinkem? A nemůžete si odpustit smetanu do kávy? Zdánlivé drobnosti, které však hrají velkou roli. Zkuste je odbourat a uvidíte, že kila půjdou dolů. 

8. Změny dělejte postupně

Zásadní změny ve stravovacích návycích by neměly přijít ze dne na den. Mnohem lepší pro vaše tělo bude, když je budete zařazovat postupně. Přidávejte si každý den porci ovoce a zeleniny, ubírejte pomalu přílohy, nahrazujte tučné věci nízkotučnými. Nakonec se dostanete k ideálnímu jídelníčku, který bude zdravý a chutný.

9. Nemějte výčitky svědomí

Pokud někdy zhřešíte a dáte si oblíbenou dobrotu, třeba dort, není řešením vyčítat si to, naopak. Udělala jste si radost a příští jídlo bude prostě méně kalorické – dáte si zeleninu a celozrnný chléb a bude to. Pokud byste raději několik jídel vynechala a pořádně se najedla až potom, tělo by se vám příliš neodvděčilo.

10. Omezte slazené nápoje

Možná si to neuvědomujete, ale pokud zdravě jíte, ale holdujete slazeným limonádám, dostáváte do těla zbytečné množství kalorií. Alespoň část jich nahraďte neperlivou vodou a neslazenými čaji. Pozor i na light limonády s náhradními sladidly. Američtí vědci totiž zjistili, že u lidí, kteří je pijí pravidelně, je až o 41 % vyšší pravděpodobnost, že stejně ztloustnou. Velkým zdrojem prázdných kalorií je také alkohol. Pokud si ho nemůžete odepřít, dejte si vinný střik.

Text: mob

Foto: Ingimage.com

 

Navšivte nás na Facebooku a podělte se s námi o zajímavosti z Vašeho života!

5 Posledních příspěvků v diskusi
08:24 05.03.2016 - beruska81 -

Dieta

Jsem ráda za každou radu, pomoc která by mi pomohla srovnat váhu na takovou mez abych se cítila v pohodě, zdravá a krásná. Bohužel nemohu sportovat a to mi také nepřidalo a k tomu cukrovka. Pokud by byly i nějaké rady pro osoby s které jsou diabetiky a rády by zhubly, budu moc ráda za každý tip a radu.
08:28 28.02.2016 - Silva -

Jsme krasné!

Každá žena je originál a měla by poslouchat své tělo, to nejlépe ví, co je dobré. Mně se osvědčilo nehladovět a dopřát si i maso a chleba, moje tělo je prostě potřebuje. Když jsem jenom na zelenině a jogurtech, není mi dobře a jsem častěji nemocná. A svou postavu mám ráda takovou jaká je. Líbí se mi akce Dove na podporu ženské krásy bez retuše Přidejte se na jsmekrasne.cz. Lze i soutěžit o balíček kosmetiky. Hezký den.

Vstoupit do diskuse >>

Související články a diskuse